Studentet.info
Lajme : U konstutuua Parlamenti Studentor i UP’sė
Kyqur 11-04-2006 10:48:02 (2177 Lexime)


Elbasan Hoti, kryeparlamentari i parė i studentėve kosovarė

PRISHTINĖ, 11 PRILL- Sot ėshtė konstituuar Parlamenti Studentor i Universitetit tė Prishtinės, ndėrkohė qė janė zgjedhur edhe strukturat drejtuese tė tij.
Ashtu siē ėshtė paraparė me koalicionin e bėrė publik para pakė ditėsh, kryetar i Parlamentit me shumicė votash ėshtė zgjedhur Elbasan Hoti, i cili drejton Unionin e Pavarur tė Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės (UPSUP), ndėrsa pėr nėnkryetarė janė caktuar Sejdi Hoxha i Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė Kosovės (UPSK) dhe Gėzim Qerimi i cili i takon radhėve tė Paqės Studentore tė Universitetit tė Prishtinės (PSUP).


Nė vijim po e prezantojmė Rregulloren mbi punėn e Parlamentit dhe Kėshillave studentore nė Universitetin e Prishtinės

I. Dispozitat e Pėrgjithshme

Neni 1
(1) Me kėtė Rregullore pėrcaktohen tė gjitha elementet e punės sė Parlamentit Studentor dhe Kėshillave tė Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės, ( thirrja e mbledhjes, mbajtja, mėnyra e vendosjes dhe zbatimi i vendimeve e ēėshtjet tjera pėrkatėse ).

(2) Ajo qė nuk ėshtė rregulluar nė mėnyrė eksplicite nė paragrafin 1 pėrkitazi me punėn e Parlamentit Studentor dhe Kėshillave tė Studentėve, do tė rregullohet mė hollėsisht nė dispozitat vijuese tė kėsaj Rregulloreje.

II. Njoftimi, verifikimi dhe revokimi i mandateve tė anėtarėve tė Parlamentit Studentor dhe Kėshillave tė Studentėve

Neni 2
(1) Mbledhjen konstituive tė parlamentit studentor ( nė tekstin e mėtejmė: PS ) dhe tė kėshillave tė studentėve ( nė tekstin e mėtejmė KS ), pėr secilin fakultet e thėrret dhe e kryeson Sekretari i Pėrgjithshėm derisa tė zgjedhet kryetari pėrkatės.


(2) Mbledhjet konstituive thirren pas pėrfundimit tė periudhės sė caktuar pėr njoftimit e mandateve dhe refuzimin e mandateve duke u bazuar nė nenin 50 tė Rregullores pėr Zgjedhjet Studentore tė Universitetit. Ftesa duhet tė bėhet pėr secilin mandatar nė mėnyrė individuale nga kryesuesi i komisionit zgjedhor duke shfrytėzuar formularin numėr 8 tė rregullores pėr zgjedhjet studentore tė Universitetit.

(3) Refuzimi (mospranimi) i mandateve duhet tė bėhet ashtu siē parashihet nė nenin 50, paragrafi 4 i Rregullores pėr zgjedhje studentore tė Universitetit. Mandatari zėvendėsues duhet tė zgjidhet nga lista zyrtare e kandidatėve ashtu si parashihet nė Rregulloren pėr zgjedhjet studentore tė Universitetit dhe zėvendėsimi duhet zyrtarisht ti paraqitet Sekretarit tė Pėrgjithshėm, nga kryetari i organizatės pėrkatėse studentore brenda afatit prej 3 ditėve tė punės.

(4) Procedura e zėvendėsimit pėr mandatarė nuk duhet tė ketė ndonjė efekt tė shtyrjes dhe duhet tė i pėrmbahet procedurave dhe orareve pėr konstituim dhe funksionim tė mėtutjeshėm tė organeve studentore.

(5) Nė rast tė refuzimit tė njėpasnjėshėm tė mandateve nga personat pasues nė listė tė kandidatėve, dhe nėse lista nuk posedon kandidatė tjerė, atėherė Kėshilli Drejtues duhet tė kėrkojė nga kryesuesi i organizatės pėrkatėse studentore nominimin e kandidatit tė ri brenda periudhės prej 3 ditėve tė punės. Ky kandidat duhet tė plotėsojė parakushtet ashtu si parashihen nė kėtė Rregullore, nė tė kundėrtėn Kėshilli Drejtues brenda afatit prej shtatė ditėve jep arsyetimin me shkrim pėr shkaqet e refuzimit.

(6) Gjatė procedurės sė rinominimit tė mandatit, i cili mandat paraprakisht ėshtė refuzuar nga i nominuari fillestar, ky mandat formalisht nuk duhet tė pengojė funksionimin e punės nė organin pėrkatės. Mandati as nuk mund tė delegohet dhe as nuk mund tė llogaritėt pėr kuorum.

(7) Mandati i dhėnė mund tė tėrhiqet nė ēdo kohė nga Kėshilli Drejtues dukė u bazuar nė arsye tė forta dhe kur konsiderohet qė dispozitat pėrkatėse tė kėsaj Rregulloreje janė shkelur. Ankesat pėrkatėse mund tė dorėzohen pranė Kėshillit Drejtues nga secili anėtarė i organit pėrkatės. Procedura e rinominimit duhet tė bėhet ashtu si parashihet nė kėtė nen.

(8) Kėshilli Drejtues ndihmohet nė kėto detyra funksionale nga Sekretari i Pėrgjithshėm i Universitetit .

Neni 3
(1) Nė mbledhjen konstituive tė PS dhe KS, mandati i secilit anėtarė duhet tė verifikohet nga Sekretari i Pėrgjithshėm ose zyrtari tė cilin ai e autorizon, duke u bazuar nė listėn zyrtare tė mandatarėve e cila ėshtė pėrgatitur nga komisioni pėr zgjedhje studentore.


(2) Verifikimi i mandateve duhet tė regjistrohet nė proces verbal tė mbledhjes. Mandatarėt tė cilėt nuk mund tė verifikohen duke u bazuar nė dokumentacionin pėrkatės tė komisionit pėr zgjedhje studentore, tė njėjtėt duhet tė largohen nga mbledhja. Sekretari i Pėrgjithshėm kėrkon nga organizata pėrkatėse studentore tė bėjė rinominimin e mandatarėve ashtu si parashihet nė kėtė Rregullore.

Neni 4
Me fillimin e mandatit tė tyre, secili anėtarė i PS dhe KS duhet tė nėnshkruaj kodin etik si mė poshtė: “Deklaroj se do ti kryej detyrat e mia me nder dhe besnikėri, me drejtėsi dhe pa anim, me integritet dhe pėrgjegjėsi dhe do tė kontribuoj nė pėrmbushjen e detyrave tė PS dhe KS, do tė ushtroj mandatin tim me vigjilencė dhe pėrkushtim nė interes tė Universitetit dhe se do ti pėrmbahem rregullave tė Statutit tė Universitetit tė Prishtinės”.
III. Zgjedhja dhe shkarkimi i kryetarit dhe sekretarit tė parlamentit studentor

Neni 5
(1) Kryetari i PS duhet tė zgjedhet me vota tė shumicės absolute nga numri i pėrgjithshėm i anėtarėve tė PS. Propozimet pėr kandidatė duhet tė bėhen gjatė mbledhjes tė kryesuar nga Sekretari i Pėrgjithshėm dhe duhet tė votohen ashtu siē parashihet nė Rregullore.

(2) Nėse asnjėri nga kandidatėt e propozuar nuk e fiton shumicėn absolute tė votave tė numrit tė pėrgjithshėm tė anėtarėve nė radhėn e parė tė votimit, atėherė organizohet radha e dytė e votimit pėr kandidatin me numėr mė tė madh tė votave. Nėse kandidati nuk e merr shumicėn e votave absolute edhe nė radhėn e dytė tė votimit, atėherė kandidati konsiderohet i refuzuar dhe procedura zgjedhore rifillohet sipas paragrafit 1 tė kėtij neni, nė kėtė rast kandidati i refuzuar paraprakisht, largohet nga kandidatura.

(3) Nė rast tė votave tė barabarta, votimi pėrsėritėt dy herė. Nėse prapė ka vota tė barabarta pas kėtyre dy radhėve tė votimeve, procedura zgjedhore duhet tė rifillojė sipas paragrafit 1 tė kėtij neni.

(4) Nė rast se asnjė kandidat nuk arrin shumicėn absolute tė votave pas tri radhėve tė votimit tė njėpasnjėshėm ashtu si parashihet nė paragrafin 1 dhe 2 tė kėtij neni, atėherė radha e katėr dhe vendimtare e votimit duhet tė mbahet me tre kandidatėt paraprak tė refuzuar si kandidatėt e vetėm. Kandidati i cili fiton shumicėn e thjeshtė tė votave duhet tė zgjidhet si kryetar i ri. Nė rast tė votave tė barabarta, kandidatėt me mė sė shumti vota tė fituara garojnė nė radhėn e dytė tė votimit.


(5) Nė rast se votat mbeten tė barabarta edhe pas tri radhėve tė njėpasnjėshme tė votimeve sipas paragrafit 4 tė kėtij neni, mbledhja konstituive ndėrpritet dhe thirret pėrsėri nga Sekretari i Pėrgjithshėm brenda 48 orėve.

(6) Pas mbledhjes konstituive tė pėrsėritur, tė gjithė kandidatėt e refuzuar gjatė proceduarave paraprake tė votimit duhet tė pėrjashtohen nga kandidatura pėr pozitėn e Kryetarit. Procedura zgjedhore pastaj duhet tė rifillojė duke u bazuar ne dispozitat e kėtij neni.

(7) Pas zgjedhjes sė Kryetarit, zgjedhet sekretari i Parlamentiti me shumicėn e thjeshte tė votave pėrmes votimit tė hapur.

(8) Pas kryerjes sė zgjedhjes sė Kryetarit dhe sekretarit tė parlamentit, Sekretari i Pėrgjithshėm ia dorėzon udhėheqjen e mbledhjes Kryetarit ndėrsa procesverbali i dorėzohet sekretari i Parlamentit.

Neni 6
(1) Kryetari mund tė shkarkohet nga funksioni i tij me shumicėn absolute tė votave pėrmes njė votimi nė bazė tė numrin tė pėrgjithshėm tė anėtarėve tė PS.

(2) Nė rast tė dorėheqjes apo shkarkimit tė kryetarit, nėnkryetari i parė e merr kryesimin e pėrkohshėm dhe brenda shtatė ditėve e thėrret takimin pėr rizgjedhje tė kryetarit.

(3) Sekretari i parlamentit mund tė shkarkohet nga funksioni i tij me shumicėn absolute tė votave pėrmes njė votimi duke llogaritur numrin e anėtarėve tė pranishėm tė PS.

(4) Nė rast tė dorėheqjes apo shkarkimit tė sekretarit tė parlamentit, kryetari cakton njėrin nga dy nėnkryetarėt pa ndonjė vonesė, pėrkohėsisht nė marrjen e obligimeve tė sekretarit ekzekutiv dhe duhet tė caktojė njė pikė nė rendin e ditės tė po atij takimi pėr zgjedhjen e sekretarit tė ri tė parlamentit.

IV. Zgjedhja dhe shkarkimi i kryesuesit dhe sekretarit tė kėshillit tė studentėve

Neni 7
(1) Kryesuesi i KS zgjedhjet me shumicėn absolute tė votave tė numrit tė pėrgjithshėm tė anėtarėve tė KS. Propozimet pėr kandidatė duhet tė bėhen gjatė mbledhjes nga Sekretari i Pėrgjithshėm pėrkatėsisht nga zyrtari i autorizuar na ai dhe votohen ashtu siē parashihet nė Rregullore

(2) Tė gjitha procedurat e votimit duhet tė mbahen nė pajtim tė nenit 5 tė kėsaj Rregulloreje.


(3) Tė gjitha procedurat pėr shkarkim tė kryesuesit, zėvendės-kryesuesit dhe sekretarit tė kėshillit tė studentėve duhet tė mbahen nė pajtim me nenin 6 tė kėsaj Rregulloreje.

V. Zgjedhja dhe shkarkimi i nėnkryetarit tė Parlamentit Studentor dhe zėvendėskryesuesit tė kėshillit tė studentėve.

Neni 8
(1) PS mund tė zgjedh deri nė dy nėnkryetar, secili KS mund tė zgjedh deri nė dy zėvendės kryesues. Vendimi pėr kėtė numėr mund tė merret me votim tė hapur me shumicėn e thjeshtė tė votave.

(2) Kryetari / kryesuesi dhe secili nga nėn – kryetarėt / zėvendės kryesuesit duhet tė jetė nga organizata tė ndryshme studentore.

(3) Secili nėnkryetar / zėvendės kryesues duhet tė zgjedhat nė votime tė ndara me shumicėn e thjeshtė tė votave. Propozimet pėr kandidatė bėhen njėkohėsisht gjatė takimit dhe pastaj votohen nė pajtim me kėtė Rregullore.

(4) Pas ēdo pėrfundimi tė votimit, kandidatėt e organizatės sė njėjtė studentore hiqen nga lista e kandidatėve. Kandidatėt e mbetur vazhdojnė nė votimin pasues.

(5) Nė rast tė votave tė barabarta, mund tė mbahen deri nė tri votime nė mes tė dy kandidatėve me mė sė shumti vota. Nėse nuk arrihen rezultate pas tri votimeve tė njėpasnjėshme, kandidatėt hiqen nga lista dhe propozohen kandidatėt e rinj.

(6) Zėvendėsimi i kryetarit / kryesuesit nga njėri prej nėnkryetarėve / zėvendės kryesuesve duhet tė respektojė rrjedhėn e zgjedhjeve, p.sh. nėnkryetari / zėvendės kryesuesi i parė i zgjedhur vepron si nėnkryetari / zėvendės kryesues i parė.

(7) Nėnkryetari / zėvendės kryesuesi mund tė shkarkohen nga funksioni me shumicėn absolute tė votave pėrmes njė votimi duke llogaritur numrin e plotė tė anėtarėve tė PS.

(8) Nė rast tė dorėheqjes apo shkarkimit tė nėnkryetarit / zėvendės kryesuesit, kryetari/kryesuesi thėrret mbledhjen pėr rizgjedhje tė nėnkryetarit / zėvendės kryesuesit brenda shtatė ditėsh.

VI. Mbledhjet

Neni 9
(1) Kryetari / kryesuesi ( nė tekstin e mėtejmė- kryesuesi ) i thėrret dhe i kryeson mbledhjet.


(2) Nėse kryesuesi nuk ka mundėsi tė kryesojė mbledhjen, atėherė sipas rregullės “ mutatis-mutandis” zbatohet edhe pėr nėnkryetarėt / zėvendės kryesuesit tė cilėt merren me kryesimin e mbledhjes. Nė rast se tė gjithė nėnkryetarėt / zėvendės kryesuesit nuk kanė mundėsi tė marrin pjesė nė mbledhje, atėherė sekretari merr kryesimin e mbledhjes. Nė kėtė rast, rendi i ditės duhet tė pėrmbajė njė pikė, caktimi i mbledhjes brenda 48 orėve.

(3) Kryesuesi thėrret takimet e PS/KS sipas nevojės. Gjatė periudhės sė studimeve, mbledhjet e rregullta tė PS duhet tė mbahen sė paku njėherė brenda dy muajve ndėrsa mbledhjet e rregullta tė KS duhet tė mbahen se paku njė herė nė tre muaj.

(4) Takimet e jashtėzakonshme tė PS / KS mund tė mbahen nė ēdo kohė sipas procedurave tė parapara, mirėpo rendi i ditės duhet tė kufizohet nė njė pikė. Gjatė mbledhjes sė PS / KS mund tė pėrcaktohet edhe takimi pasues. Nė kėtė rast anėtarėt qė mungojnė nė mbledhje tė PS / KS duhet tė ftohėn veēmas.

(5) Nė rast tė shkarkimit apo dorėheqjes sė kryetarit / kryesuesit dhe tė gjithė nėnkryetarėve / zėvendės kryesuesve, atėherė Sekretari i pėrgjithshėm nė emėr tė Kėshillit Drejtues duhet tė aranzhoj procedurat zgjedhore pa ndonjė vonesė.

(6) Mbledhjet e PS / KS duhet tė jenė tė hapura pėr publik, pėrveē nė ato raste kur PS / KS vendos ndryshe.

(7) Anėtarėt e PS / KS duhet tė ftohėn nga sekretari sė paku 3 ditė para mbajtjes sė mbledhjes, ftesa mund tė behet me shkrim, me faks, pėrmes e-meilit apo pėrmes metodave tjera teknike ku postimi deri te i adresuari ėshtė i sigurt.

(8) Kryesuesi ka tė drejtė nė ēdo kohė nė mbledhje tė ftojė ekspertė pėr mbėshtetje profesionale.

(9) Kryesuesi ėshtė i obliguar tė thėrrasė mbledhjen pa vonesė nėse njė gjė e tillė kėrkohet nga njė e treta e anėtarėve tė PS / KS dhe nėse propozimi me shkrim ka arsye tė fortė. Paraqitėsit e kėrkesės kanė tė drejt tė kėrkojnė nga nėnkryetari i parė ose zėvendės kryesuesi tė thėrrasė mbledhjen e PS / KS duke lėnė jashtė kryesuesin.

VII. Pjesėmarrja nė mbledhje, zėvendėsimi

Neni 10
(1) Tė gjithė anėtarėt e PS / KS kanė tė drejtė dhe janė tė obliguar tė marrin pjesė nė mbledhje tė organit pėrkatės.

(2) Gjatė takimeve tė PS / KS, anėtarėt votojnė vetėm personalisht.

(3) Delegimi i votės nuk ėshtė i lejueshėm.


(4) Anėtarėt duhet tė nėnshkruajnė listėn e pjesėmarrjes nė secilin takim tė PS / KS, lista e pjesėmarrjes ėshtė pjesė pėrbėrėse e procesverbalit tė mbledhjes e cila pėrgatitėt dhe distribuohet nga sekretari. Anėtari mund tė mungojė pėr shkaqe tė arsyeshme dhe pėr kėtė duhet tė njoftohet me kohė kryesuesi.

Neni 11
(1) Anėtari konsiderohet sė ėshtė nė konflikt interesi nėse arsyet qė paraqitėn korrespondojnė me rregullat pėrkatėse tė ligjeve tė Kosovės dhe Statutit tė UP nė fushat e konfliktit tė interesit privat, publik dhe tė funksionit.

(2) Nė rastet e konfliktit tė interesit nė kuptimin e kėtij neni, e qė mund tė lindin nga interesat personale tė tilla PS / KS nuk do tė merr vendime dhe nuk do tė lėshohet nė diskutimin e temave tė veēanta, pėrderisa anėtari i njėanshėm ta lėshojė takimin deri nė pėrfundim tė asaj teme.

(3) Anėtarėt qė kanė konflikt interesi nuk munden tė votojnė pėr tema tė tilla.

(4) Vendimet pėr pėrjashtimin e njė anėtari nga tema apo takimi pėr arsye tė konfliktit tė interesit, mund tė kontestohet brenda dy ditėve pėrmes njė deklarate me shkrim e cila i adresohet Kėshillit Drejtues. Pėr kontestimin duhet tė vendosėt brenda 7 ditėve. Nė rast tė pranimit tė kėrkesės , ēėshtja duhet tė rivendosėt nė rend tė ditės pėr mbledhjen vijuese tė organit pėrkatės dhe tė gjitha vendimet paraprake konsiderohen si tė pavlefshme.

VIII. Fillimi i mbledhjes dhe aprovimi i rendit tė ditės

Neni 12
(1) Kryesuesi e hapė, e kryeson, e ndėrprenė dhe mbyllė mbledhjen.

(2) Rendi i ditės duhet tė pėrgatitet nga kryesuesi nė bashkėpunim me nėnkryetarėt / zėvendės kryesuesin dhe sekretarin.

(3) Kryesuesi ėshtė i obliguar tė pėrfshijė kėrkesat me shkrim nė rend tė ditės, tė cilat kanė qenė tė dorėzuara me kohė, p.sh. mė sė voni 72 orė para mbledhjes dhe tė cilat kanė bazė. Nė kėrkesat me shkrim duhet tė vendosėt nėnshkrimi origjinal i paraqitėsit dhe ajo mund tė dorėzohen me faks, e meil, apo pėrmes metodave tjera teknike kur dėrgimi ėshtė i sigurt.

(4) Mbledhjet e PS / KS duhet tė kenė kuorumin prej 2/3 nga numri i pėrgjithshėm i anėtarėve.


(5) Nė fillim tė mbledhjes, kryesuesi konfirmon anėtarėt pjesėmarrės dhe ata nė mungesė dhe pasi siguron kuorumin, propozon rendin e ditės, hap diskutimin pėr rendin e ditės, konfirmon aprovimin e rendit tė ditės dhe e vazhdon takimin sipas pikave tė rendit tė ditės.

(6) Kryesuesi ua jep fjalėn anėtarėve pėr diskutim, siguron pėrfundimin e diskutimit pėr njė mori temash, vendos ēėshtjet nė votim, konfirmon aprovimin apo refuzimin e propozimeve, ndėrmerr masa tė duhura pėr tu siguruar qė takimi ka progres, deklaron mbylljen e takimit dhe ndėrmerr aktivitete tjera tė nevojshme pėr tė kryesuar mbledhjen ne pajtim me rregulloren.

(7) Anėtarėt e PS / KS kanė tė drejtė tė propozojnė ndryshime apo pėrfshijnė pika nė rendin e ditės dhe duhet tė i justifikojnė propozimet

(8) Materialet apo kėrkesat e dorėzuara gjatė takimit mund tė aprovohen me shumicėn absolute tė votave.

IX. Rrjedha e mbledhjes

Neni 13
(1) Pas aprovimit tė rendit tė ditės, vazhdohet me diskutime pėr ēėshtje brenda kornizave tė rendit tė ditės.

(2) Raporti dhe justifikimi pėr secilėn pikė tė rendit tė ditės prezantohet nga kryesuesi apo personi i caktuar nga kryesuesi, pastaj kryesuesi hap diskutimin.

(3) Tė gjithė anėtarėt e pranishėm tė PS / KS mund tė marrin pjesė nė diskutim dhe tė paraqesin pikėpamjet dhe propozimet pėr ēėshtjet pėr tė cilat do tė vendosėt nė mbledhje.

(4) Kryesuesi i jep fjalėn secilit anėtar qė kėrkon fjalėn sipas radhės. Nė mbledhje askush nuk mund tė diskutojė pa iu dhėnė fjala nga kryesuesi.

(5) Kryesuesi ėshtė pėrgjegjės qė rregullorja e punės tė respektohet dhe qė anėtarėt tė sillėn sipas rregullit.

(6) Pėr secilėn pikė tė rendit tė ditės njė anėtarė mund tė diskutojė deri dy herė, herėn e parė deri nė 5 minuta dhe herėn e dytė deri nė 2 minuta.

(7) Kryesuesi ka tė drejtė tė iu pėrkujtojė anėtarėve qė t’i kthehen pikės sė rendit tė ditės.

(8) Anėtari i cili e merr fjalėn ėshtė i obliguar tė i pėrmbahet temės pėr tė cilėn diskutohet. Secili anėtarė i cili konsideron se ėshtė penguar gjatė diskutimit, me aprovim tė kryesuesit ka te drejtė tė marrė fjalėn pėrsėri dhe tė i pėrgjigjėt folėsit


paraprak i cili e ka apostrofuar. Replika pėr ēėshtjet e njėjta ėshtė e lejueshme vetėm dy herė dhe ajo mund tė zgjasė deri nė dy minuta.

(9) Kryesuesi ka tė drejtė tė ndėrpres mbledhjen pėr mė sė shumti 30 minuta. Me pėlqim tė anėtarėve tė PS / KS, kjo periudhė kohore mund tė zgjatet.

(10) Kryesuesi ėshtė i obliguar tė ndėrpres punimet e mbledhjes nėse ai / ajo e konsideron veten jo tė aftė tė vazhdojė takimin nė mėnyrė tė rregullt.

Neni 14
PS / KS me propozim tė kryesuesit apo ndonjė anėtari tjetėr tė organit pėrkatės, mund tė vendosė qė pėr vendimet e ēėshtjeve specifike tė pėrgatitėn detaje dhe tė pėrcillen nė takimin vijues.
Neni 15 – Kėrkesat
(1) Secili anėtarė i PS / KS ka tė drejtė tė paraqesė kėrkesė pėr temėn aktuale.
(2) Kryesuesi ka tė drejtė tė kėrkojė qė kėrkesa tė bėhet me shkrim.

(3) Kėrkesat pėr rregulla procedurale duhet tė justifikohen shkurtimisht. Sipas kėrkesės pėr njė “pro” dhe njė “kundėr” folėsit duhet tė i jepet fjala.

(4) Kėrkesat pėr rregulla procedurale mund tė dorėzohen pėr dy arsye:

a. kėrkesa pėr mbylljen e regjistrit tė folėsve; nėse mocioni kalon me shumicėn e thjeshte tė votave, vetėm folėsit e regjistruar nė listė nė kohėn e bėrjes sė kėrkesės kanė tė drejtė tė marrin fjalėn.

b. Kėrkesa pėr pėrfundim tė debatit; nėse mocioni kalon me shumicėn e kualifikuar 2/3 e votave, diskutimi merr konkluzion dhe kėrkesat e mbetura pezull mbesin pėr tu votuar.

X. Vendimmarrja – votimi dhe zgjedhja

Neni 16
(1) Vendimet e PS/KS duhet tė kenė kuorumin prej 2/3 tė numrit tė pėrgjithshėm tė anėtarėve tė organit pėrkatės nė mėnyrė qė tė jetė i vlefshėm.

(2) Para votimit, kryesuesi formulon propozim vendimin apo kėrkesėn duke u bazuar nė temėn e rendit tė ditės.


(3) Pas formulimit tė vendimit dhe rishikimit, sipas kėrkesės dhe pikave nė rend tė ditės PS/KS miratohet vendimi dhe nxirren konkluzione.

(4) PS/KS merr vendim me shumicėn absolute tė votave tė tė gjithė anėtarėve tė pranishėm.

(5) Nėse ka mė shumė kėrkesa, sė pari votohet pėr ato qė janė nė materialet e propozuara dhe pastaj votohet pėr propozime tjera.

(6) Votimi bėhet pėrmes aklamacionit, me ngritje dore apo pėrmes votės sė fshehtė. Kjo vendosėt nė mėnyrė individuale gjatė takimit PS/KS me shumicė tė thjesht votash.

(7) Votimi bėhet:
• “pėr:
• “kundėr”
• “abstenim”

(8) Nė rast tė votave tė barabarta, kėrkesa konsiderohet si e refuzuar.

Neni 17
(1) Procedura e votimit tė fshehtė zbatohet nga komisioni i pėrbėrė prej tre anėtarėve tė caktuar nga PS/KS. Kėta anėtarė zgjedhėn me shumicėn e thjesht tė votave.

(2) Pas votimit tė tė gjithėve, kryesuesi konfirmon aprovimin apo refuzimin nė bazė tė rezultatit tė votimit.

Neni 18
(1) Votimi pėrmes votės sė fshehur nė parlamentin studentorė kėrkohet pėr:

a) Zgjedhjen e studentėve senatorė nė Senat
b) Zgjedhjen e kryetarit
c) Zgjedhjen e nėnkryetarit
d) Shkarkimin e kryetarit
e) Shkarkimin e nėnkryetarit
f) Shkarkimin e sekretarit tė parlamentit tė studentėve
g) Ēėshtjet qė kanė ndikim nė jetėn privatė tė njė anėtari tė parlamentit studentor
h) Ēėshtjet pėr tė cilat kryesuesi kėrkon tė bėhen me votė tė fshehtė
i) Ēėshtjet pėr tė cilat shumica absolute e anėtarėve kėrkon votim tė fshehur

(2) Numėrimi i votave pėr kėto ēėshtje do tė bėhet nėn mbikėqyrjen e sekretarit ekzekutiv.

Neni 19

(1) Votimi pėrmes votės sė fshehtė nė kėshillin studentor tė fakultetit bėhet pėr:

a) nominimin e listės deri nė tre kandidatė pėr anėtarė nė Senat dhe pėr zgjedhje nė parlamentin studentor.
b) Zgjedhjen e kryesuesit
c) Zgjedhjen e zėvendės kryesuesit
d) Shkarkimin i kryesuesit
e) Shkarkimin e zėvendės kryesuesit
f) Shkarkimin e sekretarit
g) Ēėshtjet qė kanė ndikim nė jetėn privatė tė njė anėtari tė kėshillit studentor
h) Ēėshtjet pėr tė cilat kryesuesi kėrkon tė bėhen me votė tė fshehtė
i) Ēėshtjet pėr tė cilat shumica absolute e anėtarėve kėrkon votim tė fshehur

(2) Numėrimi i votave pėr kėto ēėshtje do tė bėhet nėn mbikėqyrjen e sekretarit tė kėshillit studentor.

XI. Nominimet nė Kėshillin studentor pėr listėn e anėtarėve tė kandiduar pėr Senat dhe nė zgjedhjet pėr parlamentin studentor

Neni 20
(1) Nominimi i kandidatėve duhet tė bėhet me njė pikė tė paraparė tė rendin e ditės. Votimi duhet tė bėhet nė pikėn vijuese. Nė mes tė dy pikave nė rendin e ditės, duhet tė caktohet njė kohė prej 10 minutave pėr sekretarin e kėshillit tė studentėve qė tė pėrgatisė listėn nė mėnyrė alfabetike dhe me numrin rendor tė kandidatėve.

(2) Pėr secilin kandidatė tė propozuar duhet tė paraqitėn njė biografi e shkurtė dhe kualitetet kryesore pėrmes njė raportimi prej 2 minutave. Referimet e tilla nuk bėnė tė tejkalojė kohėn prej 5 minutave pėr njė kandidatė. Referimet e mėtejme pėr secilin kandidatė bėhen nė pajtim me kėto rregulla.

(3) Lista prej tre tė nominuarve pėr anėtarė tė studentėve nė Senat tė cilėt duhet tė zgjidhet nga parlamenti studentor bėhet pėrmes votės sė fshehtė me fletėvotim.

(4) Fletėvotimet kufizohen nė tri mundėsi votimi, ku rrumbullakohen numrat para kandidatėve tė preferuar sipas prioritetit.

(5) Fletėvotimit, tė cilat pėrmbajnė mė shumė se tre numra tė kandidatėve tė rrethuar konsiderohen si tė pavlefshme.

(6) Tė tre kandidatėt me mė sė shumti vota duhet tė kalohen te parlamenti studentor pėr votim.


(7) Nė rast tė votave tė barabarta, kandidatėt nė fjalė duhet tė votohen prapė nė votimin e dytė sipas rregullave tė pėrshkruara mė lartė.

(8) Nėse votat mbeten tė barabarta pas tri votimeve tė njėpasnjėshme, vendimi pėr kandidatėt duhet tė merret pėrmes shortit.

(9) E tėrė procedura e votimit duhet tė zhvillohet pėrmes komisionit zgjedhor i pėrbėrė prej tre anėtarėve, nė pėrbėrje tė sekretarit tė kėshillit studentor dhe dy anėtarėve tjerė (duke pėrjashtuar kryesuesin dhe zėvendės kryesuesin), tė cilėt zgjidhen nga KS me shumice tė thjesht votash.

XII. Zgjedhjet nė Parlamentin studentor pėr studentėt anėtarė tė Senatit

Neni 21
(1) Secili kėshill i studentėve nė fakultete ka tė drejtė tė paraqes listėn prej tre kandidatėve pėr anėtarėt student tė Senatit pėr tu zgjedhur nga parlamenti studentor.

(2) Anėtarėt e senatit duhet tė zgjedhėn me votė tė fshehtė pėrmes fletėvotimit

(3) Nė fletėvotimet, tė cilat duhet tė pėrgatitėn paraprakisht nga sekretari i parlamentit, mund tė rrumbullakohen numrat e shtatė kandidatėve mė tė preferuar sipas prioritetit.

(4) Fletėvotimet tė cilat pėrmbajnė mė shumė se shtatė numra tė rrumbullakuar tė kandidatėve konsiderohen si tė pavlefshme.

(5) Tė shtatė kandidatėt me mė sė shumti vota tė konsiderohen si janė tė zgjedhur pėr anėtarė nė Senat.

(6) Pėr kandidatėt tė cilėt kanė fituar vota tė barabarta votohet pėr tė dytėn herė sipas rregullave tė pėrshkruara mė lartė.

(7) Nėse kandidatėt edhe pas tri radhėve tė votimit kanė vota tė barabarta , vendimi pėr kandidatėt e mbetur bėhet pėrmes shortit.

(8) E tėrė procedura e votimit duhet tė zhvillohet nga komisioni zgjedhor i pėrbėrė pre tre anėtarėve. Nė pėrbėrje tė sekretarit tė parlamentit studentor dhe dy anėtarėve tjerė (duke pėrjashtuar kryetarin dhe nėn kryetarin) qė zgjidhėn nga PS me shumice tė thjesht votash.

(9) Nė rast tė dorėheqjes sė hershme tė njėrit nga anėtarėt student tė Senatit, kandidati pasues me mė sė shumti vota nga regjistri burimor ( fillestar ) automatikisht ėshtė anėtarė i Senatit.


XIII. Mbajtja e rendit gjatė mbledhjes

Neni 22
(1) Kryesuesi ėshtė pėrgjegjės qė tė mbajė rendin nė mbledhje

(2) Kryesuesi dhe tė gjithė anėtarėt e pranishėm nė mbledhje tė PS/KS janė tė obliguar tė respektojnė kėtė rregullore

(3) Pėr shkeljen e rendit nė mbledhje mund tė shqiptohen kėto masa:

- Paralajmėrim
- Marrja e fjalės
- Pėrjashtim nga mbledhja

Neni 23
(1) Njė paralajmėrim mund tė i shqiptohet anėtarit tė pranishėm nėse ai/ajo me sjelljen e tij/saj dhe me mėnyrėn e diskutimit vėshtirėson ose krijon obstruksione nė procedim normal tė mbledhjes.

(2) Marrja e fjalės i shqiptohet anėtarit i cili pėrmes sjelljes dhe fjalimit pengon procedimin normal tė mbledhjes vetėm pasi qė i ėshtė dhėnė paralajmėrimi.

(3) Paralajmėrimi jepet nga kryesuesi.

(4) Marrja e fjalės shqiptohet nga kryesuesi

(5) Anėtari pėrjashtohet nga takimi nėse atij edhe pas i ėshtė marrė fjala ai/ajo ka vazhduar tė pengojė mbledhjen.

(6) PS/KS vendos me shumice tė thjesht tė votave pėr pėrjashtimin e anėtarit nga mbledhja. Anėtari i cili ėshtė udhėzuar ta lėshoj mbledhjen ėshtė i obliguar menjėherė tė veproj sipas rregullit. Anėtari largohet vetėm nga ajo mbledhje.

Neni 24 – Procesverbali i mbledhjes
(1) Proces verbali duhet tė mbahet pėr secilin takim tė PS/KS. Duhet tė nėnshkruhet nga kryesuesi dhe sekretari pas takimit nė mėnyre tė rregullt. Nė rast tė mungesės sė sekretarit ekzekutiv, kryesuesi cakton pėrkohėsisht njė person pėr mbajtjen e procesverbalit.

(2) Procesverbali duhet tė pėrmbajė elementet si nė vijim:

a) Vendin, datėn, kohėn e fillimit dhe tė mbarimit tė mbledhjes
b) Rendin e ditės
c) Listėn e pjesėmarrėsve
d) Tė gjitha kėrkesat dhe vendimet pėrkatėse
e) Pėrshkrimin e pėrgjithshėm tė zhvillimit tė diskutimeve

(3) Dokumentet tjera shtesė duhet tė bashkėngjitėn si aneks nė procesverbal

(4) Procesverbali duhet tė pėrgatitėt brenda njė jave pas mbledhjes dhe duhet tė shpėrndahet te tė gjithė anėtarėt e PS/KS si njė ekstrakt atėherė kur shpėrndahen edhe materialet pėr mbledhjen e radhės tė PS/KS.

(5) Proces verbali aprovohet nė mbledhjen vijuese tė PS/KS

(6) Proces verbali duhet tė arkivohet bashkė me tė gjitha materialet sipas radhės dhe rendit tė ditės si dokumentacion afatgjatė. Sekretarit tė Pėrgjithshėm i dorėzohet nga njė kopje relevante e materialeve nga sekretari ekzekutiv pėrkatės njė herė nė semestėr.

XIV. Puna e komisioneve

Parlamenti i studentėve dhe Kėshillat studentore tė fakulteteve mund tė formojnė komisione.
Komisionet janė trupa ndihmėse tė PS / KS.
Komisionet mund tė jenė tė pėrhershme apo tė pėrkohshme sipas fushave pėrkatėse.
Komisionet mund tė kenė mė sė shumti deri nė pesė anėtarė.
XV. Dispozitat pėrfundimtare

Neni 25
Dispozitat e kėsaj rregullore vlejnė pėr anėtarėt e parlamentit studentor dhe anėtarėt e kėshillit studentor dhe pėr tė gjithė personat e tretė tė ftuar apo tė kyēur nė procedurat e PS/KS.
Neni 26
(1) Pėr ēėshtjet tė cilat nuk janė paraparė nė kėtė Rregullore, zbatohen dispozitat e Statutit tė Universitetit tė Prishtinės dhe Ligjit mbi Arsimin e Lartė tė Kosovės.

(2) Pėr tė gjitha rastet e vendimeve apo procedurave nė lidhje me kėtė Rregullore, Kėshilli Drejtues i Universitetit duhet tė jetė instanca e fundit e vendimmarrjes.

(3) Nė rast tė kundėrshtimit ndaj vendimeve tė Kėshillit Drejtues duke u bazuar nė paragrafin 2 tė kėtij neni, tė cilat nė mėnyrė serioze ndikojnė nė punėn dhe mandatin e parlamentit studentor dhe nė kėshillat pėrkatėse tė studentėve e qė kanė baze tė fortė, mund t’i drejtohen me shkrim Ministrisė sė Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė.

(4) Kundėr vendimit tė Kėshillit Drejtues pėrkatėsisht Ministrisė sė Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, nuk ėshtė vlefshėm asnjė mjet tjetėr juridik..

Neni 27
(1) Kryesuesi i parlamentit studentor dhe kryesuesit e kėshillave pėrkatėse studentore janė pėrgjegjės pėr implementimin e kėsaj Rregullore.
(2) Interpretimi autentik i kėsaj rregullore mund tė jepet nga Sekretari i Pėrgjithshėm nė emėr tė Kėshillit Drejtues.

(3) Rregullorja hyn nė fuqi nė ditėn e aprovimit nga Kėshilli Drejtues i Universitetit.

Neni 28
Ndryshimet dhe plotėsimet e kėsaj Rregulloreje bėhen me procedurė tė njėjtė si tė miratimit.

Pergatiti: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio