Studentet.info
Lajme : Pritet tė protestojn sėrish studentet ne Francė
Kyqur 11-04-2006 13:32:07 (1483 Lexime)


Studentėt francezė zhvillojnė prapė protesta

PARIS, 11 PRILL- Studentėt francezė pritet tė mbajnė njė tjetėr proteste megjithėqė qeveria tha se do ta tėrheqė ligjin e debatueshėm pėr punėsimin e tė rinjve.
Qeveria franceze tha tė hėnėn se do ta zėvendėsojė ligjin me disa masa alternative qė do tė votohen nė parlament.
Sindikatat nė Francė janė ende duke festuar fitoren, teksa parlamenti pėrgatitet tė debatojė propozimet e reja qė do tė zėvendėsojė ligjin e debatueshėm pėr punėsimin e tė rinjve qė u tėrhoq pas protestave masive.
Por studentėt dhe nxėnėxit e shkollave kanė premtuar se do tė zhvillojnė njė tjetėr ditė demonstrash megjithė tėrheqjen turpėruese tė kryeministrit. Nė televizionin francez, Dominique de Villepin tha se kishte vepruar duke patur qėllime tė mira, nė pėrpjekje pėr tė ulur papunėsinė nė mesin e tė rinjve.


Por ai shprehu keqardhjen qė nuk i kishte shpejguar mė qartė veprimet tij.

Zoti de Villepin tha gjithashtu se nuk kishte ambicie pėr t'u bėrė president.

Kriza mė e fundit nė Francė ka treguar luftėn e hapur mes kryeministrit Dominique de Villepin dhe minstrin e brendshėm Nicolas Sarkozy, qė ėshtė e qartė se ka ambicie pėr president.

Nė njė intervistė pėr gazetėn Le Figaro, zoti Sarkozy pretendon se nuk ishte mbėshtetės i ligjit tė debatueshėm.

Gjatė njė sulmi tė rafinuar zoti de Villepin, tha i gjithė ky zhvillim ishte e trajtuar shumė keq qė prej fillmit.

Ai tha se e dinte qė ishte koha qė qeveria tė tėrhiqte ligjin kur protestuesit filluan tė silleshin nė mėnyrė tė dhunshme.

Ka shqetėsime se mos studentėt u kthehen masave radikale si protestat nė shina qė shkaktuan vonesa nė sistemin hekurudhor vendas dhe nė linjat me Londrėn, Parisin dhe Brukselin.(BBC)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio