Studentet.info
Opinione : Nė Tetovė po vdes kultura shqiptare
Kyqur 12-04-2006 5:17:45 (1570 Lexime)


Nėn thundrėn e paskrupullt tė politikės ditore

Eshref AMETI


Pėr Tetovėn tanimė disa vjet flitet si pėr njė qytet qė po ndryshon me rritme tė shpejta por jo nė tė gjitha aspektet. Nė Tetovėn e “dy Universiteteve” term qė ėshtė stėrpėrdorur vitet e fundit mungon njė jetė e mirėfilltė kulturore tė cilėn nuk mund ta kthejnė nė binarėt e duhur as ata mijėra student tė koncentruar nė kėtė qytet.
Studentėt e Tetovės nuk po e gjejnė vetveten gati se aksund dhe as qė tentojnė tė marrin ndonjė iniciativė pėr tė rringjallur kėtė qytet qė dita ditės po degjeneron duke pėrqafuar elemente tė njė kulture negative perendimore, nė vend tė pėrqafimit tė vlerave tė vėrteta tė kulturės perendimore apo edhe kultivimin e vlerave tė kulturės sonė qė ėshtė mjaftė e pasur.
Nė njė qytet qė pushteti gjithnjė e ka lėnė nė margjina s’do mend se do tė kishte probleme tė kėsaj natyre, por kjo nuk mund tė thuhet edhe pėr ditėt e sotme kur iniciativa pėr ndryshime ėshtė nė dorėn e vet shqiptarėve, privilegj qė se kan patur mė herėt. Megjithatė, duket se problemi qėndron paksa larg studentėve dhe mė saktėsishtė nė politikėn ditore tė shqiptarėve tė cilėt nuk mund tė bėhen bashkė as edhe pėr njė aktivitet kulturor.


Edhe ato pak aktivitete kulturore qė organizohen nė Tetovė ēuditėrishtė mbajnė etiketa politike dhe janė ose blu ose tė kuq. Dhe derisa edhe kultura ndahet varėsishtė nga deshirat apo interesat politike, duket sheshit se kultura nė kėtė qytet ka marrė tatėpjetėn, dhe ska zot qė t’a kthej nė binarėt e duhur.
Kemi thėnė edhe mė herėt se e vetmja fuqi qė mund tė ndėryshoj radikalishtė kėtė tė tatpjetė janė mijėra studentėt e ardhur nė Tetovė, qė dorėn nė zemrė po tregohen mjaftė pasiv duke u mbyllur nė guackat e tyre, pa arritur tė shohin larg Reēicės sė UT-sė, apo kompleksit tė UEJL-sė. Studentėt, gjithkund dhe nė gjithė globin njihen si avangarda e ēdo populli duke ndikuar nė reforma dhe nė avancimet e tė gjitha llojeve tė kombeve pėrfshi kėtu edhe revulucioent kulturore.
Vetėm nė Tetovė studentėt “flejnė” nė njė letargji tė ēuditėshme, qė sdo mend se stimulohet pak si tepėr nga profesorėt e tyre, (qė profesor u thėnēin). Ky pasivitet I elitės akademike qė po edukon rininė shqiptare nė Maqedoni po sjell edhe pasojat e para jo vetėm nė ngritjen kulturore tė brezave tė rinjė shqiptarė por edhe nė sfera tjera tė jetės shoqėrore.
Sot nė Tetovė, ndryshe nga mė herėt organizohen ca si shumė “party” ku studentėt kėnaqen dhe shijojnė privilegjin e tė qenit tė lirė, por pa ua krijuar kėtė ekzkluzivitet edhe tė rinjėve tė tjerė qė edhe pse nuk janė student kanė tė drejtėn tė shijonė pak knaqėsi.
Nga ana tjetėr kėto “Party” mbahen vetėm nė komplekset universitare si diēka qė bėhet vetėm nga studentėt dhe pėr studentėt. Kėtu deri diku nuk ka asgjė tė keqe, por e keqja mė e madhe ėshtė se studentėt nuk dalin dotė nga skemat qė u janė servirur nga profesorėt e tyre, dhe nuk kanė as idenė mė tė vogėl se mund tė ndryshojnė edhe ambentin jashtė universiteteve tė tyre, duke ndikuar nė rringjalljen e qytetit tė tyre.
Nė Shkup ka vetėm njė Universitet po kulturė dhe jetė kulturore ka sa tė duash pėr maqedonasit. Nė Tetovė ka dy Universitete dhe vetėm “vodka-party”. Dhe deri sa studentėt tanė dehen me vodka, studentėt nė Shkup mbushin sallat e teatrove, operave, e dhe ambientet tjera ku organizohen ēdo ditė aktiviteteve kulturore nga mė tė ndryshmet, ku edhe vet ata janė organizator.
Tetova, jo se nuk ka salla, jo se nuk ka kuadro qė mund tė vėnė nė lėvizje kėto mekanizma, Tetova I ka tė gjitha por I mungon vetėm iniciativa dhe vullneti pėr tė bėrė ndryshime pozitive. Dhe nė kėtė pikė fenomeni mė shqetėsues ėshtė se fajet kryesore kėtu I ka politika, sepse ajo ka future nė lakun e vet edhe emrat mė tė shquar tė kulturės shqiptare nė Maqedoni, duke u dhėnė atyre detyra tė reja jashtė atyre qė ata ishin nisur pėr tė bėrė.
Politika sot ėshtė temė bisedimi e studentėve tanė, e profesorėve, bile edhe e nxėnėsve tė shkollave tė mesme e fillore, tė cilėt sot pėrdoren vetėm si marioneta tė partive politike, pa u lėnė mundėsinė qė ta jetojnė rininė e tyre. Kėtė e dėshmon edhe fakti qė tė gjithė personalitetet avangarde tė kulturės shqiptare nė vitet e kaluara, kanė pushuar aktivitetin e tyre kulturor me tė siguruar njė post politik nė kėtė shoqėri tė sėmurė pėr pak pushtet, sepse ne gjithmonė kemi pak, ndėrkoh atė qė quhet shume e kanė gjithnjė tė tjerė.
Por ndoshta njė ditė edhe studentėt dhe profesorėt tanė do ndryshojnė, dhe nėse ndodh kjo sdo mend se do tė ndryshoj edhe vet shoqėria duke fituar edhe njė ngritje kulturore. Nėse ndodh kjo atherė do tė kemi edhe ne njė tjetėr pasqyrė nga ajo qė shohim ēdo ditė nė rrugėt tona. Nėse ndodh kjo, nesėr nuk do tė shohim vajzat tona qė ndjekin modėn perendimore me veshje prostitutash, nuk do tė shohim internet kafetė e stėrmbushura me tė rinjė qė bllokohen me ditė e natė para monitorit tė kompjuterit, sepse ather nuk do tė kishin kohė tė shėtisen shumė gjatė rrugėve sepse do tė merreshin me diēka qė do t’I largonte nga kėto fenomene shqetėsuese. Por deri atherė gjithēka ėhstė vetėm njė ėndėr pėr Tetovėn qė po degjeneron nėn ndikimin e fenomeneve mė negative tė shoqėrisė perendimore, ashtu siē janė ėndėr, teatri, kinemaja, konceret, dhe aktivitetet e ndryshme kultorore.
Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull


Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio