Studentet.info
Lajme : KALON AFATI I DORĖZIMIT TĖ LISTAVE
Kyqur 11-01-2005 17:24:04 (1566 Lexime)


REZIKOHET MARRĖVESHJA PĖR TRANSFERIN E STUDENTĖVE

SHKUP (12 JANAR) Pėr ēdo dėshtim eventual tė Marrėveshjes, pėrgjegjėsia do tė bjerė mbi ata tė cilėt e pengojn zbatimin e saj”. Pohon ministri i Arsimit dhe Shkencės AZIZ POLLOZHANI

Marrėveshja e arritur mes ministrave tė Arsimit tė Maqedonisė, Kosovės dhe Shqipėrisė pėr transferimin e studentėve tė ish-fakulteteve tė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė tė Universitetit tė Tetovės nėpėr fakultetet si motra tė Shkupit, Prishtinės dhe Tiranės, rrezikohet tė dėshtojė. Studentėt e kėtyre dy fakulteteve, tė cilat deri me 10 janar ėshtė dashur tė bėjnė dorėzimin e listave me emrat e studentėve 'sipas vitit tė studimit kanė refuzuar tė bėjnė njė gjė tė kėtillė, deri ditėn e djeshme.

Kėtė e ka konfirmuar dje pėr redaksinė edhe ministri i Arsimit dhe Shkencės tė Republikės sė Maqedonisė, Aziz Pollozhani i cili kohė mė parė me homologėt e tij Agim Veliun nga Kosova dhe Luan Memushin nga Shqipėria nėnshkruan Marrėveshjen pėr transferimin e studentėve tė kėtyre dy fakulteteve tė palegalizuara tė UT-sė nė Shkup, Prishtmė dhe Tiranė.
"Mosdorėzimi i listave me emrat e studentėve, rrezikon ndjeshėm zbatimin e Marrėvshjes sė arritur" pohon ministri Pollozhani, duke shfaqur habinė "me qėndrimin e pakuptimtė tė studentėve", sikur u shpreh ai.
Me marrėveshjen e arritur plotėsuam pikėrisht njėrėn prej kėrkesave kryesore tė studentėve grevistė, tė cilėt kėrkonin transferimin e tyre nė fakultete simotra tė Shkupit, Prishtinės dhe Tiranės, plotėson mė tej ministri Pollozhani. "Tani qė marrėveshja ėshtė arritur nuk e kam tė qartė pėrse studentėt nuk tregojnė gatishmėrinė pėr realizimin e saj" nėnvizon ai, duke aluduar nė mosdorėzimin e listave me emrat e studentėve si parakusht pėr zbatimin kėsaj marrėveshjeje. "Pėr ēdo deshtim eventual tė Marrėveshjes, pėrgjegjėsia do tė bjerė mbi ata tė cilėt pengojnė zbatimin e saj", pohon ministri i Arsimit dhe Shkencės i Maqedonisė. Nė kėtė kontekst, ministri Pollozhani thotė se ka informata qė dikush tenton tė krijojė konfuzione tė panevojshme qė shkojnė nė dėm tė studentėve dhe se lėvizjet pozitive, sikurse e vlerėson Marrėveshjen, pengohen nga njerėz qė nuk kanė lidhje me arsimin. Sipas pikės tre tė marrėvshjes s'arritur mes ministrave tė Arsimit tė Maqedonisė Kosovės dhe Prishtinės ėshtė caktuar qė nė Universitetin e Tiranės pėrveē studentėve tė transreruar der mė 30 dhjetor 2004 tė transferohen edhe 42 studentė tė Mjekėsisė, 32 tė vitit tė katėr dhe 10 studentė tė vitit tw pestė si dhe 4 studentė tė vitit tė pestė tė Stomatologjisė. Ndėrkaq nė Univesitetin e Prishtinės ėshtė caktuar tė transferohen: 2 studentė tė vitit tė katėrt tė Stomatologjisė 52 studentė vitit tė tretė tė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė si dhe 107 studentė tė vitit tė dytėtė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė. Sipas sė njėjtės pikė tė Marrėveshjes, nėUniversitetin e Shkupit ėshtė caktuar tė transferohen 55 studentė tė vitit tė dytė tė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė.
Ndėrkaq, ndryshimin deri nė numrin e pėrgjithshėm tė studentėve e pėrbėjnė ata qė nė vitin e parė e kanė humbur vitin, sqaron ministri i Arsimit, Aziz Pollozhani Mirėpo, nuk ka mbetur jashte zgjidhjes sė problemit as kjo kategori studentėsh pohon mė tej ai. Sipas pikės kater tė marrėveshjes plotėson Pollozhani, "pėr kėta studentė do tė organizohen provime nė afatet e rregnllta nė bashkėpunim me Ministrinė e Arsimit dhe me profesorėt e Prishtinės". Nė Marrėveshjen e arritur mes ministrave Pollozhani Veliu dhe Memushi, 10 janari 2005-ės ishte caktuar si data kur duhej bėrė dorėzimi i listave nė fakultetet e Mjekėsisė dhe Stomatologjisė tė Shkupit Prishtinės dhe Tiranės, mirepo llogariteshin si tė tolerushme edhe disa ditė si shtesė, pėr shkak tė festave tė fundvitit.

Nga: Laura PAPRANIKU


Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio