Studentet.info
Lajme : Hapet menza nė USHT
Kyqur 13-04-2006 10:37:44 (2003 Lexime)


Nė Universitetin e Tetovės hapet menza studentore

TETOVĖ, 13 PRILL- Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT) sot nė mėnyrė solemne ėshtė lėshuar nė pėrdorim menza studentore, e dedikuar mė sė shumti pėr studentėt nga Kosova, Shqipėria dhe Lugina e Preshėvės.
Rektori i USHT-sė, Nexhbedin Behadini tha se hapja e menzės ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr universitetin, sidomos pėr studentėt qė vijnė nga shtetet fqinje.
"Me hapjen e menzės pėrmbushet njė standard universitarė, ndėrsa projketi i ardhshėm i universitetit do tė jetė ndėrtimi i konviktit studetorė pasiqė nė USHT studjojnė shumė studet nga shtetet e rajonit por edhe nga qytete tė ndryshme tė Maqedonisė" tha Behadini.


Lideri i Bashkimit Demokratik pėr Integrim (BDI) Ali Ahmeti, i cili mori pjesė nė kėtė solemnitet, tha se hapja e menzės ėshtė ėshtė shumė e rėndėsishme pėr vetė studentėt dhe profesorėt.

”Si parti nė pushtet do tė angazhohemi qė nė tė ardhmen USHT-ja tė ketė njė infrastukturė tė standarnizuar universitare, sepse me kėtė ndihmojmė edhe tė ardhmen tonė” tha Ahemti.

Studentėt thanė se hapja e menzės do tė kontribuojė qė tė ulen harxhimet e tyre.

"Deri mė tani pėr ushqim kemi dalė nė qytet dhe kemi paguar shumė shtrejtė, por kemi humbur edhe nė kohė. Shpresojmė se shumė shpjetė do tė ndėrtohet edhe konvikti" tha Jeton Zogjani, student nga Kosova.

Ndėrtimi i objketit tė menėz ėshtė bėrė me mjete finansiare tė Ministrisė sė Arsimit, kurse ēmimet e ushqimeve janė pėrputhur me starndardin studentorė.

Pėr momentin nė USHT, studjojnė mbi 1 500 student nga Kosova, Shqipėria dhe Lugina e Preshevės, tė cilėt janė tė vendosur nėpėr banesa private nė Tetovė.

Nga: Xhevahir NEZIRI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio