Studentet.info
Lajme : Mbeten nė rrugė studentėt e diplomuar tė Veterinarisė nė UP
Kyqur 14-04-2006 8:01:35 (4332 Lexime)


VIKTIMA TĖ LIGJIT KONFUZ DHE TOMĖS QĖ S’ĖSHTĖ KĖRKAĒ HIQ

Prishtinė, 14 PRILL - Pėrveē diplomave tė biologjisė aplikative, tė cilat s’i njeh Ministria e Shėndetėsisė, “Lajm” publikon sjelljet e papėrgjegjshme tė institucioneve, nė krye me Ministrinė e Bujqėsisė, nė raport me tė diplomuarit e Veterinarisė nė Fakultetin e Bujqėsisė. Studentėt e diplomuar nė kėtė degė nuk licencohen nga Oda e Veterinarėve tė Kosovės pėr ta ushtruar profesionin e veterinarit, me arsyetimin se shkollimi i tyre ėshtė i mangėt. Nė kėtė mėnyrė, njė institucion privat, si OVK-ja, i udhėhequr nga profesori Nexhip Morina, 85-vjeēar, ia merr tė drejtėn shtetit pėr dhėnien e lejes


I diplomuar para njė viti nė degėn e Veterinarisė nė Fakultetin e Bujqėsisė nė Universitetin e Prishtinės (UP), Faik Sadikut nuk i lejohet ta ushtrojė profesionin e veterinarit. Pėr ta siguruar jetesėn, ai ėshtė detyruar tė punojė si tregtar. Megjithėse ka studiuar pesė vjet, edukimi i tij, sikurse edhe i 350 studentėve tė tjerė tė kėsaj dege, kontestohet nga Oda e Veterinarėve tė Kosovės (OVK), e cila, sipas ligjit, funksionon nėn ombrellėn e Ministrisė sė Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural. Sadiku thotė se pas diplomimit, pėr ta ushtruar kėtė funksion fillimisht ēdo veterinar duhet tė licenohet nė OVK.
“E kam ndjekur edhe kėtė procedurė, mirėpo prapėseprapė nuk mė kanė dhėnė licencė. Sipas tyre, shkollimi im nuk ėshtė valid pėr t’u regjistruar nė shoqatė. Mė pas i kam kontaktuar tė gjitha institucionet kompetente, por deri mė tash kam hasur vetėm nė papėrgjegjėsi. Ėshtė absurditet, ata tallen me ne. Nuk i njohin diplomat e fakultetit tonė”.
Para diplomimit, ēdo student i Veterinės ėshtė i obliguar tė mbajė praktikė 15 javė nė klinikat private ose shtetėrore tė kafshėve.
“Kjo nuk mė ėshtė lejuar nė Kamenicė, pasi me vendim tė OVK-sė tė gjitha kėto institucione e kanė tė ndaluar qė t’i pranojnė studentėt e Veterinarisė nė praktikė”.
Nexhip Morina, kryetar i OVK-sė, konfirmon se asnjė studenti tė Veterinarisė nuk i lejohet mbajtja e praktikės, e as dhėnia e licencės. “Ky kuadėr nuk ka statut tė Fakultetit tė Veterinės, andaj nuk mund t’i licencojmė. Qė nga viti 2002, Ministria e Arsimit dhe ajo e Bujqėsisė ėshtė e njoftuar me kėtė problem”. Morina, 85-vjeēar, shpreh keqardhje pėr studentėt, mirėpo ai thotė se kėtė vendim e bazon nė Ligjin pėr Veterinari, i cili ėshtė aprovuar nė Kuvendin e Kosovės. Sipas tij, meqė Sadikut nė certifikatė nuk i figuron se e ka kryer Fakultetin e Veterinės, por vetėm nė Seksionin e Veterinarisė nė Fakultetin e Bujqėsisė nuk i mundėsohet regjistrimi. Ai thotė se ky fakultet nuk i plotėson as kushtet pėr aftėsimin e studentėve, andaj, sipas tij, studentėt e kėtij drejtimi nuk pranohen pėr vazhdim tė studimeve as nė Universitetin Bujqėsor tė Tiranės.
Dekani i Fakultetit tė Bujqėsisė nė UP-sė, Shukri Fetahu, thotė se ėshtė absurd qė kėto kuadro tė injorohen nga Ministria e Bujqėsisė.
“Ministria nuk ka mision tė edukimit dhe as tė bėjė shkencė, ajo mund vetėm ta ndihmojė shkencėn. Kurse UP-ja dhe Ministria e Arsimit janė kompetente pėr t’i hartuar programet e studimeve”.
Megjithatė, pėr ta tejkaluar kėtė problematikė ai thotė se i ka propozuar Senatit tė UP-sė qė ta fillojė procedurėn pėr riemėrimin e Fakultetit tė Bujqėsisė nė Fakultet tė Bujqėsisė dhe Veterinarisė. “E kam ndėrmarrė kėtė hap vetėm qė ta kėnaq Ministrinė e Bujqėsisė, sepse kjo nuk ėshtė zgjidhje. Nuk mund tė ndryshohet emri kujt t’i teket. Veterinarėt tash pėr tash janė kuadėr deficitar nė Kosovė, e ky veprim nuk arsyetohet”. Ai thotė se studentėt qė kanė diplomuar nė kėtė fakultet janė duke i vazhduar studimet postdiplomike nė Paris, Norvegji, Gjermani...
Gani Caka, kryetar i UPSUP-sė nė Fakultetin e Bujqėsisė, thotė se ka pranuar shumė ankesa nga studentėt. “Jemi kėrcėnuar me protesta, por nga Dekanati ėshtė kėrkuar kohė qė tė bėjnė zgjidhje”.
Zėvendėsministri i Ministrisė sė Bujqėsisė, Tomė Hajdaraj, thotė se nuk ėshtė nė dijeni pėr kėtė problem. Sipas tij, Ministria e Arsimit duhet tė merret me kėtė ēėshtje.
“Nuk jam i informuar. Ėshtė obligim i institucioneve kompetente tė ulen e tė diskutojnė pėr kėtė”. Ndėrsa Qaush Kabashi, udhėheqės i Agjencisė sė Veterinės dhe Ushqimit tė Kosovės (AVUK), thotė se kjo agjenci nuk e ka autorizuar OVK-nė tė bėjė ose jo licencimin.
“Ministria e Arsimit bėnė nostrifikimin e diplomave, e jo Ministria e Bujqėsisė”.
Mirėpo, dekani Sadiku thotė se Hajdaraj dhe Kabashi nuk e thonė tė vėrtetėn.
“Ata janė njoftuar personalisht nga unė dhe kolegėt e mi. Qė tė dytė na kanė thėnė se qėndrojnė prapa vendimeve tė OVK-sė”.
Ministria e Arsimit vazhdon tė arsyetohet se nuk regjistron studentė, ndėrsa Rektorati, edhe pse ka qenė i njoftuar, deri mė tash nuk e ka ngritur kėtė ēėshtje nė Senatin e UP-sė.

Universiteti Bujqėsor i Tiranės e pėrgėnjeshtron OVK-nė

Nefail Biba, dekan i Fakultetit tė Mjekėsisė Veterinare nė Universitetin Bujqėsor tė Tiranės, konfirmon pėr “Lajm” se ky universitet i njeh kuadrot e UP-sė, konkretisht ata tė Veterinarisė.
“Nuk shoh arsye pse kėto kuadro tė kontestohen nga institucionet e Kosovės. Ėshtė e gabueshme tė mendohet se kuadri nuk ėshtė profesional, apo nuk ka program adekuat. Nuk ka rėndėsi emri i fakultetit. Ata diplomojnė me tė njėjtin program qė kemi edhe ne”. Ai thotė se studentėt e Veterinarisė nė Prishtinė, kur tė duan, mund t’i vazhdojnė studimet nė Tiranė. “Qe pesė vjet mėsimdhėnėsit tanė japin mėsim aty. Nė vend tė kėsaj, Ministria e Bujqėsisė do tė duhej tė bashkėpunonte me Fakultetin e Bujqėsisė dhe Degėn e Veterinės, pasi kuadrot e kėtij fakulteti janė bazė pėr zhvillimin e bujqėsisė nė Kosovė”.

Leje jep shteti, e jo institucionet private si OVK-ja

Sipas Berat Luzhės, anėtar i Komisionit parlamentar pėr Bujqėsi, Pylltari, Zhvillimin Rural, Ambient dhe Planifikim Hapėsinor, kėto kuadro nuk kontestohen me ligj. “Ligji ėshtė keqinterpretuar qėllimisht, sepse nė ligj thuhet se licencon Ministria, e jo Oda e Veterinarėve”.
Buzhala thotė se “drejtim” dhe “fakultet” ėshtė njėsoj, ndėrsa sipas tij ėshtė diēka tjetėr nėse kėrkohet profil i specializuar nė ndonjė degė tė kėsaj lėmie. “Neni tė cilit i referohet OVK-ja ėshtė konfuz dhe i formuluar jo mirė. Ne shumė shpesh kemi bėrė vėrejtje pėr kėtė, por s’janė marrė parasysh. Kėto ligje vijnė jo tė qarta, tė formuluara keq, me gabime drejtshkrimore, por dhe logjike”. Sipas Buzhalės, leje jep shteti, e jo institucioni private, sikur OVK-ja. /Marrė nga gazeta LAJM
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio