Studentet.info
Lajme : Ndėrroi jetė Prof.Mahmut Bakalli
Kyqur 14-04-2006 15:46:30 (1655 Lexime)


Ndėrroi jetė Prof.Mahmut Bakalli

PRISHTINĖ, 14 PRILL- Ka vdekur Prof.Mahmut Bakalli, politikani kryesor i Kosovės sė periudhės sė Kushtetutės sė vitit 1974. Qėndrimi i tij ndaj demonstratave tė viti 1981 e largoi atė nga jeta politike e vendit. Mahmut Bakalli, lindi mė 1936 nė Gjakovė. Shkollimin e mesėm e kreu nė Prizren, ndėrsa Fakultetin e shkencave politike, e kreu nė Beograd. Punoi si pedagog nė Universitetin e Kosovės nė Prishtinė, ishte Kryetar i Komitetit komunal tė LK tė Prishtinės, pastaj edhe kryetar i Komitetit krahinorė tė Lidhjes sė komunistėve tė KSAK-sė si dhe anėtarė i Kryesisė sė Komitetit Qendrorė tė Lidhjes sė Komunistėve tė Jugosllavisė nga viti 1971 deri mė 1981.


Mbas shpėrthimit tė demonstratave studentore-gjithpopullore nė tėrė Kosovėn, gjatė vitit 1981, si dhe mospajtimeve me qėndrimet e Kryesisė sė KQ tė LKJ-sė, jep dorėheqje nga funksionet politike-partiake, dhe me kėtė veprim, distancohet nga programet dhe aktivitetet pėr implementimin e strategjisė sė LKJ-sė, serbo-komuniste, pėr Kosovėn.
Mahmut Bakalli eshte viktima e pare politike pas ngjarjeve te vitit 1981 duke mos u pajtuar me qėndrimet e atėhershme te Kryesise se Jugosllavise.
Gjatė viteve vijuese, pos punės sė pedagogut nė UP, ėshtė pjesmarrės i denjė, si politikolog dhe intelektual, nė jetėn dhe zhvillimet politike-publike brėnda dhe jasht Kosovės, si strateg dhe mbėshtetės i zgjidhjes sė ēėshtjes shqiptare dhe, nė veēanti,tė Kosovės nė Ballakan.
Gjatė viteve 2001-2004 ishte deputet i AAK-sė, i pėrbėrjes sė I-rė pas luftės , nė Kuvendin e Kosovės. Nė ndėrkohė, pas zgjedhjeve tė II-ta qendrore nė Kosovė, me formimin e Qeverisė sė koalicionit LDK-AAK, ishte kėshilltar politik i ishkryeministrit Ramush Haradinaj. Vdekja e gjeti si Kėshilltarė politik i kryeministrit Agim Ēeku.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio