Studentet.info
Lajme : Edhe njė grevė ne Universitetin e Prishtinės
Kyqur 19-04-2006 9:40:15 (3810 Lexime)


Kontratat e punės, shkak i grevės nė Fakultetin e Mjekėsisė

PRISHTINĖ, 19 PRILL- Pėr shkak tė mos nėnshkrimit tė kontratave tė punės, personeli akademik i Fakultetit tė Mjekėsisė nė Prishtinė ka filluar njė grevė tė paafat, tha Natyra Karahoda, profesoreshė nė Fakultetin e Mjekėsisė.
Sipas saj i gjithė personeli akademik i Fakultetit tė Mjekėsisė tė mėrkurėn ka filluar njė grevė si rezultat i mos nėnshkrimit tė kontratave tė punės me Universitetin e Prishtinės, e cila do tė vazhdojė deri nė realizimin e kėrkesave tė tyre.


“Profesorėt e Fakultetit tė Mjekėsisė tė cilat janė tė bindur se po injorohen dhe se po u bėhet padrejtėsi me faktin se nė Universitetin e Prishtinės tashmė qė ka ndodhur nivelimi i pagave, por jo edhe pėr profesorėt e kėtij fakulteti, kanė vendosur qė tė vazhdojmė grevėn deri sa pėrmbushen kėrkesat tona,” tha Karahoda.
Sipas saj pėr tė diskutuar pėr kėto probleme, mėsimdhėnėsit e Fakultetit tė Mjekėsisė tė martėn kanė mbajtur njė mbledhje nė amfiteatrin e kėtij fakulteti me zyrtarė tė Ministrisė sė Shėndetėsisė, Ekonomisė dhe Financave, dhe asaj tė Arsimit. Por, nė kėtė takim, sipas Karahoda, zyrtarėt e ministrive nė fjalė u kanė ofruar mėsimdhėnėsve tė Fakultetit tė Mjekėsisė njė memorandum mirėkuptimi i cili do ta obligonte Rektoratin e UP-sė qė t’i nėnshkruajė pagat me profesorėt e Fakultetit tė Mjekėsisė dhe t’u nivelohen pagat. /KosovaPress
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio