Studentet.info
Lajme : Hapen rrugėt qė pedagogėt tė nėnshkruajn kontratat me universitetin
Kyqur 20-04-2006 2:55:39 (1799 Lexime)


Tri ministri nėnshkruajtėn memorandum mirėkuptimi pėr mėsimdhėnėsit e FM-sė

PRISHTINĖ, 19 PRILL- Ėshtė nėnshkruar tė sot memorandumi i mirėkuptimit pėr kontratat e punės pėr mėsimdhėnėsit e Fakultetit tė Mjekėsisė tė cilėt nė kėtė ditė bojkotuan procesin e mėsimdhėnies meqė nuk u janė nėnshkruar kontratat e punės me Universitetin e prishtinės.
Ministri i Arsimit, Shkencės e Teknologjisė Agim Veliu, ai i Shėndetėsisė Sadik Idriz dhe ministri i Financave Haki Shatri nėnshkruan Memorandumin e mirėkuptimit pėr krijimin e kushteve pėr nėnshkrimin e kontratave pėr marrėdhėnie tė rregullt pune me mėsimdhėnėsit e Fakultetit tė Mjekėsisė tė Universitetit tė Prishtinės. Studentet.Info sjellė nė vazhdim memorandumin e arritur.


Memorandumi parasheh njė zgjidhje tė pėrkohshme tė problemit nė kėto suaza:
-Mėsimdhėnėsit e Fakultetit tė Mjekėsisė tė cilėt kanė zgjedhje tė rregullt nė pėrputhje me tė gjitha procedurat statutare (sipas listės emėrore tė Grupit tė Pėrzier Punues) kanė mundėsinė tė nėnshkruajnė kontratė pėr marrėdhėnie tė rregullt pune me Universitetin e Prishtinės;
-Mėsimdhėnėsit e FM-sė do tė kenė mundėsi tė vendosin se nė cilin institucion (MSH apo MASHT) do tė realizojnė marrėdhėnie primare tė punės dhe nė cilėn marrėdhėnie sekondare;
-Gjatė kėsaj periudhe kalimtare (deri nė Tetor 2006) mėsimdhėnėsit e rregullt tė mjekėsisė nuk do tė realizojnė tė drejtėn e kompensimit pėr orėt shtesė;
-Ndryshimi i statusit nga i ērregullt nė tė rregullt nuk i ndryshon obligimet e tė punėsuarit ndaj punėdhėnėsit (qoftė ndaj MASHT apo ndaj MSH); rrjedhimisht marrėdhėnia e punės nė njėrin institucion ėshtė e lidhur dhe e kushtėzuar edhe me statusin e marrėdhėnies sė punės nė institucionin tjetėr.
Kurse ndėr masat pėr zbatimin e vendimit pėr rregullimin e pėrkohshėm tė statusit tė mėsimdhėnėsve tė FM-sė numėrohen:
a)Udhėheqja e Fakultetit tė Mjekėsisė do tė pėrpilojė listėn emėrore dhe deklaratat pėrkatėse tė personelit mėsimdhėnės tė FM-sė lidhur me statusin e tyre (primare / sekondare) pėr ata mėsimdhėnės qė kanė zgjedhje tė rregullt sipas dispozitave statutare.
b)Universiteti i Prishtinės do tė pėrgatisė kontratat pėr marrėdhėnie tė rregullt tė punės pėr mėsimdhėnėsit (profesorėt dhe asistentėt) tė cilėt kanė zgjedhje tė rregullt dhe dokumentacion tė plotė nė administratėn e FM-sė. Varėsisht nga rasti nė rast, do tė pėrgatiten edhe kontratat pėrkatėse nga Institucionet Shėndetėsore Terciare.
c)MASHT dhe MSH, nė bashkėpunim me MEF dhe MSHP, do tė bėjnė rialokimin e mjeteve financiare pėr tė ardhurat personale varėsisht nga pėrcaktimi individual i mėsimdhėnėsve tė FM-sė duke u bazuar nė ligjet nė fuqi.
d)MASHT dhe MSH duhet t’i deponojnė implikimet buxhetore nė MEF dhe MSHP mė sė voni deri mė 20.04.2006, tė cilat do tė jenė pjesė integrale e kėtij memorandumi.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio