Studentet.info
Personazh : TUNA
Kyqur 22-04-2006 10:10:00 (3067 Lexime)


TUNA - Sekretet e mia

Emri: Altuna Sejdiu
Mosha: 20 vjeē
5 vjet nė skenė
2 albume nė treg
15 ēmime tė fituara

Gjithmonė ndryshe nė skenė. Joshėse edhe pse servir performancėn e njė vajze tė fortė. Altuna Sejdiu, 20 vjeēarja nga Shkupi, qė njihet nė Shqipėri njėsoj si nė Maqedoni e Kosovė me emrin Tuna, ka krijuar imazhin skenik tė vajzės ēapkėne.

Por kujdes!Ju zhgėnjen… Nė tė vėrtetė ajo fsheh tipin e femrės sė ndjeshme edhe pse shpeshherė kokėfortė.

Ėshtė duke pėrgatitur albumin e saj tė tretė. E bindur se zotėron njė zė tė pazėvendėsueshėm, Tuna ka arritur tė bindė edhe ata qė e dėgjojnė dhe e pėlqejnė… Asnjėherė nuk mungojnė adhuruesit, qė mendojnė se nuk bėhet fjalė pėr njė bukuroshe qė kėndon, por pėr zėrin e ritmit R&B, me fytyrė tė bukur.

Ka nisur tė kėndojė qė fėmijė nė koncerte dhe kore shkollore. Pesė vjet mė parė guxoi tė dalė nė skenė si konkurente dhe goditi vėrtet nė shenjė.Mori pjesė nė Festivalin “Nota Fest” nė Shkup, dhe fitoi ēmimin e debutueses me njė kėngė, qė jo rastėsisht titullohej “Guximi”.

Tashmė ēmimet qė radhit janė tė shumta. Por dhe titujt e kėngėvė kanė njė tjetėr kuptim. Ka debutuar nė Festivalin “Top Fest” me Jonida Maliqin, njė kėngė mjaft e pėlqyer me titull “Forca e femrės”.

Pavarėsisht impenjimeve tė shumta me koncertet, qė organizon kudo ku ka shqiptarė, Tuna ndjek studimet jo pėr muzikė por pėr Shkenca Komunikimi nė “ New York University ” nė Shkup (Maqedoni).

Ekstravagante nė skenė? Po . Padyshim- thotė Tuna. Skena kėrkon ekstravagancė. Veshja e pėrditshme nuk ndryshon shumė nga pasioni qė ajo ka pėr veshjet sportive. “I dua veshjet, qė mė bėjmė tė ndihem rehat dhe qė nuk mė shkaktojnė siklet si nė jetėn e pėrditshme, pse jo dhe nė skenė”, thotė Tuna.

24 orė me Tunėn…

Nuk e lė kurrė ditėn tė rrjedhė vetė. E planifikon njė ditė mė parė. Domethėnė zgjohet, shkon ne fakultet,pastaj e pret ndonjė angazhim rreth muzikės. Nuk lė asnjėherė pas dore sportin.Ēdo ditė shkon nė fitnes (kohėve tė fundi praktikon edhe Joga). Nėse ndonjė ditė ka hequr dorė nga tė gjitha kėto, vendos tė shikojė filma nė televizorin me ekran tė madh ose tė dėgjojė 22 orė muzikė... Pjesėn tjetėr e kalon nė tualet, i vetmi vend ku muzika mungon.. Dhe nėse mėrzitet edhe nga muzika ajo vendosė t'i ikė realitetit nė njė mėnyrė tė lezeēme. Duke lexuar letėrsi..

Nė shtėpinė e saj dykatėshe qė ndodhet nė Shkup, rregulluar sipas shijes sė te jėmės ajo kalon ditėt qė i mbeten nga udhėtimet e shumta pėr koncerte jashtė Maqedonisė, dhe pushimeve qė zakonisht i kalon me familjen nė vilėn qė ndodhet nė mal.” Aty bėhet pushim i vėrtetė dhe karrikohen bateritė pėr punė”,- thotė Tuna duke qeshur.

Duke iu rikthyer sėrish pėrditshmėrisė Tuna, bėn vėrtet njė jetė intensive dhe asgjė nuk toleron pėr muzikėn. Edhe pse gėnjeshtrat nuk i preferon, ato ndonjėherė e nxjerrin nga situata tė vėshtirį.. P.sh kur vendos tė rrijė me tė dashurin ajo e gjen gėnjeshtrėn nė moment :Profesor arsyeja pse nuk erdha nė ligjėrata ishte koncerti im, shpresoj se do tė gjeni kuptim”…dhe normalisht ata e tolerojnė.

Po se sa rėndėsi mund tė ketė pėr njė artist jeta e natės, kjo varet. Pėr Tunėn jo dhe aq. “Tė jesh aktiv si nė pėrditshmėri ashtu edhe nė jetėn e natės ėshtė e pamundur. Shoqet e mia tė cilat bėjnė jetėn e natės rregullisht gjatė ditės nuk funksionojnė... e pėr mua kjo nuk vlen”, tregon Tuna. E muzika nuk mjafton gjithmonė pėr tė kaluar njė natė tė ēmendur. Ėshtė alkoli mjaft i domosdoshėm por qė Tuna nuk e konsumon shpesh. Mund tė dehem edhe me 1 gotė verė tė kuqe(e mos tė flasim pėr mė shumė)…Atėherė bėhem shumė e keqe saqė shpesh hyj nė konflikte dhe bėj ndonjė skandal”.

Pėr tė gjitha kėto tashmė e ka braktisur ditarin qė nė fėmijėri shkruante ndodhitė e pėrditshme. Tani mė jo. I duket humbje kohe tė rrijė e tė shkruajė pėr ngjarjet e ditės.”Momentet e mira por edhe ato tė kėqijat mbeten nė memorjen time”,- tregon Tuna.

Ajo kthehet nė shtėpi me taxi. Makinat i janė mėrzitur edhe pse kujton se i ka dashur shumė, por dhe i ka ndėrruar shpesh.” Tani kam periudhėm kur dua tė mė shėtisin tė tjerėt..Sidoqoftė jam nė pritje tė veturės sime tė re qė do t'ju mahnisė!”

Manikina me emrin Tuna
Gjatėsia: 1.70
Pesha: 60 kg.
Ngjyra e syve: e gjelbėrt
Ngjyra origjinale e flokėve: bjonde

Dieta
Pėrfshin gjithēka qė do tė thotė ushqim i shėndetshėm si pemė,sallata,fruta deti, lėngje tė shtrydhura, bizele,spinaq…Gjithashtu ėshtė anėtare e “Vita Diet Clubit” nė Shkup. Dhe pėrjashton kafen, kafen nuk e pi...

Veshjet
Zakonisht veshjet qė kryesohen nga stili sportive ekstravagant, i blen nė vendet ku jep dhe koncerte dhe ku ka zgjedhje mė tė madhe. Ndonjėherė shkon pėr shopping nė Selanik.

Aksesorėt
Nuk ėshtė adhuruese e flaktė e tyre. I pėlqejnė rrypat.

Tualeti qė bėn vetė

Di tė bėjė edhe tualet tė rėndė po edhe atė natyral tė cilin e preferon. Penel, rimel, laps tė zi qė tė thekson sytė, nė kapakėt e syve hije ngjyrė bakri,mollėzat e theksuara pak dhe shkėlqim…Mė besoni se bukur dukem, thotė ajo.

Ndonjė shenjė tė veēantė nuk ka.

1.Tuna nė Tiranė me njė bashkėpunim me Jonida Maliqin. Mendoni se bashkėpunimet janė ēelėsi i njė karriere tė suksesshme pėr artistėt?

-Jo.Mendoj se ēelėsin e suksesit kėngėtari e gjen vetė si solo kėngėtar e jo me plotėsimin e vokalit tė dikujt tjetėr apo e kundėrta.Pėr mua ka qenė njė eksperiencė e re tė kėndoj njė duet,dhe nė tė ardhmen do tė jem e hapur pėr bashkėpunime tė tilla…normalisht kur janė nė diskutim duete tė suksesshme.

Prisni ndonjė ēmim nga ky bashkėpunim?

-Tani mendoj se suksesi i kėngės dėshmon qė s'kemi nevojė tė jemi modestė, presim ēmim cilido qė vjen do tė jetė i mirėseardhur.Fakti qė mė gėzon ėshtė se kėngėn publiku e ka pranuar dhe e do.

Si i konsideroni ēmimet e njė kėngėtari, diēka qė kėrkohet me ngulm, apo diēka qė i vjen natyrshėm?

-Varet pėr cilėt kėngėtarė flasim. Nėse flasim pėr artistėt e vėrtetė, atyre ēmimet iu vijnė natyrshėm.

Ju jeni cilėsuar si “tip” nė skenė. Ēdo tė ishte zėri juaj pa perfomancėn skenike?

-Nė sytė e njerėzve qė kuptojne vlerat artistike do tė jem njė kėngėtare me vokal tė pazėvendėsushėm, ndėrsa tė tjerėt sigurisht do tė mendojnė:ja edhe njė budallaqe qė doli nė skenė.. hahahahaa

Cili mund tė jetė guri i fundit, qė kėngėtari e ruan pėr njė moment tė caktuar pėr publikun?

-Ndoshta ndonjė megahit kėnge

Jeni ndėr tė paktat kėngėtare kaq tė reja qė nuk jeni pėrfolur pėr konflikte me kėngėtarė tė tjerė ashtu siē ndodh rėndom. Kemi tė bėjmė kėshtu me njė vajzė tė mirė?

-Ju faleminderit! Do ta marr kėtė si kompliment.Nė momentin qė kam hyre nė skenė kam qenė e pėrgatitur pėr thashethemet dhe thjesht jam distancuar nga ato, besoj qė edhe nė tė ardhmen do ta ruaj imazhin e “vajzės sė mirė”

Shumė fansa, po ashtu dhe ēmime. Cila ėshtė pika ku ju synoni tė mbėrrini nė muzikė?

-Nuk e kam menduar ndonjėherė edhe pse e di qė dua dhe pres shumė nga vetja.Them qė nė rastin kur do ta bėj publikun tė ēohet nė kėmbė pėr respektin qė ka pėr mua do tė them :e arrita qėllimin!!!

A keni plan tė afėrt pėr ndonjė koncert?

-Shumė nga ato me janė caktuar ndėrsa edhe shumė tė tjera janė nė bisedime

Nga sa vetė pėrbėhet ekipi me tė cilin punoni?

Nga shumė persona tė cilėve u besoj, si dhe menaxheri im.

Ē'mendim keni pėr kėngėtarėt e rinj qė prezantohen nė Tiranė. A mendon se shumė prej tyre thjesht eksperimentojnė?

-Mendoj se skena ėshtė e hapur pėr kėdo…me kohė gjithkush do ta gjejė veten edhe ata tė cilėt eksperimentojnė. Nėse skena ėshtė qielli me yje, nė tė ka vend pėr tė gjithė yjet.

Ju jeni njė kėngėtare, qė ndryshoni gjithmonė nė skenė.Po ashtu dhe Madona kėtė ka bėrė gjithė jetėn. Ėshtė kjo njė mėnyrė pėr tė qenė pėrherė nė qendėr tė vėmendjes sė publikut?

-Arsyja ime pėr ndryshimet qė bėj ėshtė reflektimi i asaj se si ndihem unė pėr atė moment.Ndoshta do te stabilizohem.. hahahahah

Cilėn rrymė muzikore nuk do ta tradhtonit asnjėherė dhe cilėn kėngė tuajėn nuk do ta ndėrronit me ndonjė tjetėr?

-R&B muzikėn qė e kam pėr zemėr

Kėngėtarja apo kėngėtari i preferuar?

Mė pėlqejnė kėngėt e Pink, Destny's Child, Laurin Hill, Mary J Blige.Nga meshkujt mė pėlqejnė reperėt 50 Cent, The Game, Kanye West.,

Idhulli juaj?

Nuk kam ndonjė konkret siē bėjnė shumė, thjesht qė prej idhujve tė krijojnė obsesione qė nuk i lejojnė tė mendojnė pėr veten e tyre dhe pėr pasionet qė kanė. Sidoqoftė ka personalitete me veprat e tė cilėve intrigohem.

Mashkulli ideal

…Pėr mua nuk ekziston. Ndoshta i pėrafėrt me idealen. Dua tė jetė artist nė shpirt, me sens humori, tip sportiv dhe i dashuruar marrėzisht me mua…

Ēfarė mund t'i ndodhė njė mashkulli nėse ai ju braktis ju?

- hahahahah Se kisha menduar kurrė. Por di njė gjė se do ishte penduar shumė.

Po ju sa herė keni braktisur

- Jo shumė sepse s'ka pasur dhe ka, por do ta pranoj qė kam refuzuar shumė.

Miqtė e tu mė tė mirė

- Janė tė shumtė, do kisha veēuar menaxherin tim, Erolld Belegun

Keni njė tė dashur?

- Kam njė tė dashur por kjo mjafton. Sepse nuk dua tė ndėrhyjnė nė jetėn time private ,po sigurisht qė edhe ai nuk do tė donte qė tė flisja pėr karakterin e tij publikisht sepse…

Sa herė e vizitoni Tiranėn nė vit?

- Nuk e di s'e kam numėruar por e di qė sa herė qė kam ndonjė angazhim vij.Shpresoj qė nė tė ardhmen ardhjet e mia tė shpeshtohen sepse Tirana mė pėlqen dhe mė kanė treguar, qė e ka jetėn e natės shumė tė bukur.Do kisha dashur ta shijoj.

Projektet mė tė afėrta

Jam nė pėrgatitje tė albumit tim tė tretė dhe kisha njė kėshillė pėr ata qė planifikojnė t'i publikojnė albumet e tyre nė tė njėjtėn kohė qė tė mos rrezikojnė sepse do tė pėsojnė disfatė.

Shenja Gaforrja

Fobitė: Merimangat,injeksionet dhe lartėsitė

Tė metat e karakterit: Impulsive dhe kokėfortė.

Tė mirat e tipit: Shumė e ndjeshme. Perfeksioniste e madhe pėr gjithēka nė jetė. Ka dėshirė tė jetė gjithmonė krah i tė pafuqishmėve. Kafshėt i do pa masė.

“Sekretet e Tunės”

Tuna vazhdon mendimin...

Askujt s'i kam thėnė se dua tė bėj dashuri me…Ashton Kutcher
se dua tė kėndoj pėr…autorin e kolonės zanore tė filmit “Hussle and Floė”
se dua tė martohem me…ate qė e dua shumė
se dua tė shkoj nė …Kosmos
se dua tė vesh…fustan tė bardhė
se dua tė harroj…trazirat qė ndodhėn nė vendlindjen time
se dua tė mos kem frikė nga… ``njeriu``
se dua tė bėj ēmendurira pėr…ta kėnaqur veten
se dua t'i fal gjithēka…atyre qė kanė gabuar pa dashje.

Ēmimet
- “Nota Fest 2000” Shkup Ēmimi pėr debutuesen ( ``Guximi``)
- “Show Fest 2001” Prishtinė Ēmimi i tretė (` Tė ikim sė bashku``)
- `Nota Fest 2001` Ēmimi i pėrshtypjes skenike (`` Tė jetojmė``)
- Show Fest 2001 Ēmimi i tretė (`` Si mundet kėshtu``)
-`Nota Fest 2002` Cmimi i parė, teksti mė i mirė,interpretimi mė i mirė, dhe Hiti i Festivalit nga Radio stacionet (`` Machoman``)
- Zhurma Show (Prishtinė)2004 :Kėngėtarja mė e mirė R&B
-Netėt e Klipit Shqiptar 2005:Regjia mė e Mirė ( `` S`ka mė diktaturė``)
- Videofest (Prishtinė):Best Female videos ( ``S`ka mė diktaturė``)
- Zhurma Shoė 2005:Videoklipi mė i mirė R&B dhe Albumi mė e mirė R&B (`` Psikologėt``) (``S`ka mė diktaturė)
- Kėnga Magjike 2005:Cmimi i Kritikės dhe Ēmimi i Produksionit Jon(`` Testamenti``)
- Blue Sky Radio 2005: Kėngėtarja mė e mirė e vitit 2005.

Spekter, Nr. 217


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull


Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio