Studentet.info
Lajme : Fillojnė fėrkimet nė mes UP-sė dhe MASHT-it
Kyqur 24-04-2006 14:13:33 (1415 Lexime)

Senati i UP-sė jep dritėn jeshile pėr shpalljen e konkursit pėr rektor

Prishtinė, 24 prill- Senati i Universitetit tė Prishtinės ka vendosur tė hėnėn me shumicė votash tė shpallė konkursin pėr zgjedhjen e rektorit tė universitetit, post ky qė ka mbetur i zbrazėt qė nga korriku i vitit tė kaluar pas shkarkimit tė ish-rektorit Arsim Bajrami.
Ndėrsa ministri i Arsimit, Agim Veliu, pėrmes njė njoftimi sot e ka quajtur tė kundėrligjshme thirrjen e zyrtarit tė lartė tė UP-sė Jahi Hoxha, pėr mbajtjen e mbledhjes sė Senatit tė UP-sė.


“Thirrja pėr mbledhje tė senatit, qė Zyrtari i Lartė i Ngarkuar Jahi Hoxha, ka bėrė pėr ditėn e hėnė ėshtė njė veprim joligjor dhe nė kundėrshtim me pėrgjegjėsitė qė atij i pėrcakton Udhėzimi Administrativ 37/2005. Kjo pėr shkakun se nuk ekziston kurrfarė gjendje e jashtėzakonshme pėr tė konvokuar njė mbledhje tė shpejtė tė Senatit duke shkelur rregullat sipas tė cilave vendimet e ZLN duhet tė mirren bashkėrisht, e jo siē ka bėrė z. Hoxha nė kėtė rast, pa dijeninė e 2 ZLN. Raporti i Grupit tė Ekspertėve shumė qartė konstaton mangėsitė dhe shkeljet ligjore nė rastin e implementimit tė statutit tė UP-sė pėr zgjedhjet,” thuhet ndėr tė tjera nė njė deklaratė tė ministrit Veliu.
Sipas tij pėrpjekjet e Hoxhės pėr tė penguar vendosjen e ligjshmėrisė nė UP dhe pėr tė mbyllur sytė para rekomandimeve tė GE dhe insistimeve tė komunitetit akademik dhe qeveritar pėr mbajtjen e zgjedhjeve tė reja nė UP, janė joligjore, joserioze dhe tepėr tė dėmshme pėr pėrpjekjet e institucioneve tona dhe tė miqve ndėrkombėtarė pėr sanimin e plotė tė gjendje nė UP.
“Prandaj MASHT vlerėson se ēfarėdo veprimi apo vendim eventual nuk do tė ndikojė nė procesin e rikthimit tė ligjshmėrisė nė UP. Nė kėtė kontekst tė gjitha palėt duhet tė presin vendimin relevant tė Qeverisė e cila edhe e ka nxjerrė UA 37/2005,” thuhet nė deklaratėn e ministrit Veliu./KosovaPress
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio