Studentet.info
Lajme : Alarm pėr eskalim situate nė Universitetin e Prishtinės
Kyqur 28-04-2006 8:39:39 (1604 Lexime)

Studentėt apelojnė tek Qeveria qė ta pezullojė vendimin pėr ndėrhyrje nė UP

PRISHTINĖ, 28 PRILL- Studentėt e Universitetit kanė kundėrshtuar ashpėr ndėrhyrjen e radhės tė Qeverisė nė autonominė universitare. Parlamenti i Studenteve tė Universitetit tė Prishtinės (PSUP) nė njė mbledhje tė jashtėzakonshme ka shqyrtuar Udhėzimin Administrativ tė lėshuar nga Qeveria e Kosovės dhe MASHT-i pėr “vendosje te Ligjėshmėris ne UP”, me ērast ka marrė vendim qė: “Parlamenti i Studenteve te UP-sė, nuk e njeh Udhėzimin administrativ tė datės 26.04.2006. tė propozuar nga MASHT-i dhe te miratuar nga Qeveria e Kosovės pėr zgjedhje te pėrgjithshme nė UP”, bėnė tė ditur me anė tė njė njoftimi i pari i PSUP’sė, Elbasan Hoti.
Parlamentarėt studentė vendimin e kanė arsyetuar mė sa vijon: Ky udhėzim ėshtė nė kundėrshtim tė plotė me udhėzimin administrativ te datės 26.07.2005; Statutin e UP-sė; Ligjin mbi Arsimin e lartė nė Kosovė.


Pasi ėshtė konsideruar se me ketė Udhėzim ėshtė ndėrhy nė mėnyrė flagrante nė autonominė e UP-sė, PSUP’ja apelon tek institucionet vendorė (Parlamenti dhe Qeveria e Kosovės) qė ta pezulloj udhėzimin administrativ tė datės: 26.06.2006 deri me datė: 01.05.2006. Nė tė kundėrten PSUP bėnė tė ditur se “Trazirat nga profesorėt dhe studentėt tė Universitetit tė Prishtinės janė tė pashmangshme”.
Nė anėn tjetėr, Unioni i Studentėve Shqiptarė (USSH) me anė tė njė njoftimi bėn tė ditur se: “USSH qėndron fuqishėm dhe e mbėshtet vendimin e Senatit tė Universitetit tė Prishtinės pėr shpalljen e Konkursit pėr Rektorė tė UP-sė”. Kjo organizatė apelon nė Qeverinė e Kosovės qė tė pėrkrah vendimin e Senatit tė UP-sė pėr shpalljen e Konkursit, pėr zgjedhjen e Rektorit, sepse vetėm nė kėtė mėnyrė do tė mbahet qetėsi dhe atmosfera e krijuar e punesė nė UP, pėr ndryshe ēfarėdo udhėheqje e pėrhoshme nė Universitet ėshtė cėnim i rėndė autonomisė sė UP-sė. “Zgjedhjet janė punė e brendshme e Universitetit dhe atė askush s’mund ta diktojė nga jashtė si qė tenton ta bėjė MASHT-I”, thuhet nė letrėn e USSH’sė.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio