Studentet.info
Lajme : Qeverisė Studentore dhe mėnyra e zgjedhjes sė saj
Kyqur 28-04-2006 8:16:36 (1949 Lexime)

Qeveria Studentore, zgjedhjet nė prill dhe maj

TIRANĖ, 28 PRILL- Ministria e Arsimit dhe Shkencės ka deklaruar dje se zgjedhjet pėr Qeverinė Studentore do tė mbahen nė muajt prill dhe maj. Megjithėse pėr zgjedhjet e Qeverisė Studentore u mendua qė tė hartohej njė rregullore e posaēme, duket se gjėrat nuk funksionuan. Nė muajin tetor tė vitit 2004, vit kur u mendua pėr t’u hartuar kjo rregullore zgjedhjet nuk u mbajtėn nė tė gjitha fakultetet e universiteteve tė vendit por vetėm nė 11 prej tyre. Tashmė udhėzimi i nevojshėm pėr zgjedhjet ėshtė hartuar nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės.


Rregullorja
“Qeveria Studentore nė ēdo fakultet tė ēdo shkolle tė lartė universitare ėshtė njė strukturė pėrfaqėsimi studentor jopolitik, e zgjedhur nga studentėt nė bazė tė parimeve demokratike, normave ndėrkombėtare tė sė drejtės, si edhe legjislacionit shqiptar nė fuqi”, -pėrcaktohet nė udhėzim. Mė tej shtohet se Qeveria Studentore mbron interesat e studentėve pėr probleme tė natyrės akademike, administrative etj. Pėrveē kėtyre nė udhėzim shprehen edhe kompetencat e senatorit nė qeverinė studentore, madje edhe lirinė e tyre pėr tė shprehur mendimet nė mediet e shkruara dhe ato elektronike. Sa u pėrket zgjedhjeve, nė udhėzim thuhet se data e zhvillimit ėt tyre do tė publikohet nė mjediset e ēdo fakulteti. “Votimi kryhet i fshehtė, me fletė votimi standarde, nė kushtet e njė procesi tė pėrpiktė”, -thuhet nė udhėzim, sa i pėrket mėnyrės sė realizimit tė zgjedhjeve. Votimi do tė nisė nė orėn 10.00 dhe do tė pėrfundojė nė orėn 14.00 nė ditėn qė do tė vendoset. “Kandidatėt e degės sė vitit pėrkatės qė kanė marrė shumicėn e thjeshtė tė votave shpallen senatorė studentorė”, -vijon udhėzimi i Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės. Mė pas, senatorėt e zgjedhur do tė zgjedhin kryetarin e Qeverisė Studentore pėr ēdo fakultet. Numri i fakulteteve nė tė gjitha universitetet e vendit ėshtė 41.

Nga: Valmora Gogo
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio