Studentet.info
Opinione : Nėn llupė
Kyqur 03-05-2006 11:45:45 (1682 Lexime)


Kryeministri nuk e tha tė vėrtetėn nė fjalimin javorė

BESNIK KRASNIQI


Fjalimin mė tė pasinqertė qė mund ta ketė bėrė ndonjėherė kryeministri Ēeku, ėshtė ky i ditės sė sotme qė u transmetua nė radio, njė pjesė e madhe e tė cilit ishte fokusuar nė ēėshtjen e Universitetit tė Prishtinės.
Vlerėsimi i kryeministrit, se miratimi i vendimit tė Ministrisė sė Arsimit pėr zbatimin e rekomandimeve tė grupit tė pavarur tė ekspertėve synon zbatimin e ligjit dhe rritjen e standardeve nė UP, nuk pin ujė aspak. Kjo, nga fakti se ndėrhyrja qė ka bėrė Qeveria nuk ėshtė arsyetuar me asnjė normė ligjore (qoftė me ndonjė verdikt ligjor tė Ligjit mbi Arsimin Sipėror apo edhe tė Statutit tė UP-sė). Pos ministrit Veliu qė ėshtė skuqur para gazetarėve kur i ėshtė bėrė pyetje pėr mbėshtetjen ligjore qė mund tė ketė udhėzimi administrativ i tij, ngusht ėshtė zėnė edhe zėdhėnėsja e kryeministrit, pikėrisht nga gazetari i “Epokės sė re”, kur ėshtė pyetur se mbi ē’bazė ligjore ėshtė bazuar vendimi i miratuar nga Qeveria. Pra, kryeministri Ēeku mė mirė do tė ishte qė fare tė mos e merrte nė gojė Universitetin, nė fjalimin javorė, sesa ta thoshte tė pavėrtetėn para opinionit, aq mė tepėr kur ka tė bėjė me njė komunitet prej intelektualėsh, siq ėshtė fjala pėr pedagogėt dhe studentėt.

Edhe pėr kundėr autoritetit qė kryeministri gėzon tek qytetarėt (nėse kėtė e gėzon edhe sot?), fjala e tij konsiderohet vetėm sa pėr tu vėnė hi syve pedagogėve dhe mėse 33 mojė studentėve sa ka sot UP-ja.
Ky vlerėsim i Ēekut, rreth ndėrhyrjes nė Universitet, e qė sipas tij, po u synoka pėr zbatimin e ligjit, nuk mund tė quhet ndryshe veqse demagogji e kulluar. Nuk mund tė bėhet fjalė pėr ligjshmėri, nėse ministri paska kompetencė pėr ngarkim-shkarkime nė UP, kompetencė kjo qė nuk njihet t’i ėshtė dhėnė ndonjė ministri tė Arsimit tė Qeverive tė mbarė globit! Me kėtė mbikompetencė, qė ministrit tė Arsimit i ėshtė dhėnė pėr pushtetin mbi Universitet, a mos synohet pėr tė hyrė nė Librin e Ginisit!?
Ēeku nė fjalimin javor u zotua se do ta depoitizojė Universitetin. “Synimi im si kryeministėr i vendit ėshtė krijimi i njė universiteti apolitik...”. Goxha fjalė e madhe e kryeministrit, emetuar tė hėnėn nė radio. Por, kjo sikur mė krijon opinionin se Ēeku nuk ia paska ka lėshuar fare sytė udhėzimit administrativ tė miratuar nga ekzekutivi, udhėzim ky qė nė thelb parasheh politizimin e UP-sė. Kėtė po e mbėshtes nė nenin e parė tė tij, qė tregon qartė pėr qėndrimin e MAShT-it, rrjedhimisht edhe Qeverisė, pėr tendenca tė politizimit tė Universitetit. Ky nen parashehė qė nė UP tė formohet njė Komision Qendror Zgjedhor i cili do tė pėrbėhej nga njė ekspert i OSBE-sė, njė ekspert nga MAShT-i dhe sekretari i pėrgjithshėm i UP-sė. Dhe, janė apo jo tė kyqur nė kėtė komision ata qė pėrfaqėsojnė vullnetin e pedagogėve dhe studentėve tė kėtij Universiteti? A thua kush na qenka kjo treshe? Njerėz ‘jopolitikė’, qė sipas MAShT-it do ta udhėheqkan tėrė procesin zgjedhorė nė UP? Serviliteti ndaj ministrisė, i ekspertit ndėrkombėtar i tipit Weber, ėshtė mėse i pritshėm. Sė pari, pse merr pagė tė majme nga ky digaster qeveritar, dhe sė dyti qė tė mbrohet qėndrimi i grupit tė ekspertėve pėr kinse paligjshmėri nė zgjedhjet e fundit nė njėsitė akademike tė UP-sė. Derisa eksperti ndėrkomėtar na qenka person ‘apolitik’, dy tė tjerėt qė do ta bėjnė kėtė kėshill dihet se i takojnė partisė mė tė madhe nė pushtet. ‘Eksperti’ i MAShT-it do na vije nga partia sė cilės i pėrket edhe ministri Veliu, ndėrsa sekrtari i UP-sė, pos qė nuk pėrfaqėson vullnetin e studentėve dhe tė stafit tė UP-sė meqė ka kompetencė teknike dhe administrative, njihet si i vetmi person qė nė pėriudhat mė tė acaruara nė mes MAShT-it dhe Rektoratit mbante anėn e Ministrisė, por qė njėkohėsisht nė opinion njihet si njeri i LDK-sė. Pra kemi njė treshe thellėsisht politike, dhe kjo sikur e zbehė atė qendrimin e kryeministrit pėr tė krijuar njė universitet apolitik.
Fjalimi i njė ushtaraku nuk mund tė mos prekte emocionet e opinionit, duke servuar kėshtu tė dhėnėn e ditur nga tė gjithė se arsimi na paskėsh qenė emblemė e rezistencės dhe dinjitetit kombėtarė. Pikėrisht kjo duhej tė ishte njė arsye mė e madhe pėr Qeverinė, dhe posaqėrisht pėr kryeministrin Ēeku, qė tė mos i fusė hundėt nė kėtė sektor.
Kryeministri mė mirė se ne e din qėndrimin e liderit tė lėvizjes studentore tė viteve 97-99, e qė sot e ka nė Kabinetin Qeverisės. Fjala ėshtė pėr Bujar Dugollin, pėr tė cilin thuhet se e ka lėshuar mbledhjen e Qeverisė nė momentin kur ėshtė marrė vendim pėr tė ndėrhyrė nė Universitet. Kundėr kėsaj ndėrhyrjeje janė shprehur edhe liderėt e tjerė si Albin Kurti, Muhamet Mavraj e Driton Lajēi. Kjo katėrshe qė udhėheqnin studentėt bėnė atė qė liderėt politikė tė viteve tė 90-ave e kundėrshtonin ndėrsa koha e dėshmoi se studentėt bėnė atė qė duhej bėrė. Edhe liderėt e sotėm tė studentėve janė kundėr kėsaj ndėrhyrjeje siq janė edhe kuadri akademik, pėrfshirė kėtu edhe udhėheqjen e UP-sė. Atėherė pse nuk do tė ishte ky njė motiv i fortė pėr Qeverinė qė ta revokojė vendimin e para ca ditėsh pėr tė ndėrhyrė nė Universitet.
Nė kohėn kur studentėt dhe UP-ja duhet tė jenė nė ballė tė proceseve tė rėndėsishme historike nė Kosovė, siq ka vlerėsuar edhe vetė Ēeku, ėshtė diēka e turpshme qė Qeveria t’ua imponojė studentėve qė me protesta (tė cilat tashmė janė paralajmėruar), apo pedagogėve me bojkot mėsimi, tė qohen kundėr Qeverisė. Ka punė mė tė menqura qė ekzekutivi duhej tė merrte nė kėtė fazė. Jo tė prodhojė pakėnaqėsi tek kjo shtresė e komunitetit qė historikisht ėshtė flijuar pėr njė Kosovė tė lirė dhe demokratike, por edhe pėr ta mbrojtur Universitetin nga tė gjitha stuhitė e kohės.
Dhe sot nuk janė tė mirėseardhura tendencat e tė parit tė ekzekutivit pėr tė manipuluar me ēėshtjen e Universitetit. Nuk ėshtė e mirėseardhur qė kryeministri t’i dalė krah njeriut qė udhėheq arsimin, dhe i cili po e rrėnon autonominė e universitetit dhe po krijon parakushte pėr t’i instaluar njerėzit e tij nė UP.
Kryeministri duhet tė dijė se si tė flasė me njė target audiencė siq janė pedagogėt dhe studentėt. Ėshtė njė detyrė mė e vėshtirė sesa me njė tjetėr audiencė, apo jo. Jo vetėm pėr kryeministrin por pėr cilindo pėrfaqėsues tė shtetit apo njeri tė politikės qė duhet tė flasė pėr Universitetin. Kjo rini studentore rritet shumė mė shpejt sesa shteti dhe ndryshon shumė mė shpejt sesa politika. Po, sepse shteti e politika janė pėrditė e mė larg neshė, pėrditė e mė larg nga ėndrrat, mendimet, sakrificat dhe jeta e pėrditshme studentore. Por pėrditė e mė afėr realizimit tė qellimeve pėr ta future nėn kthetėr kėtė qė po e quajmė tempull tė dijes. Politika e ditės dhe veprimet e politikbėrėsve ēdo ditė po e thellojnė hendekun e frikshėm qė po e ndanė shpresėn pėr njė shtet tė fortė e tė begatė, qė do tė na mbrojė e ushqejė nga realiteti i vendi tė dobėt e tė varfėr qė s'ka pėrgjigje pėr pyetjet dhe nevojat tė studentėve nė rritje, dhe qė po e rrėnon Universitetin.


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull


Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio