Studentet.info
Lajme : Papaj, dega mė e preferuar ėshtė menaxhim-turizėm me 879 tė regjistruar
Kyqur 03-05-2006 2:32:39 (1612 Lexime)

Universiteti i Durrėsit, 2 389 kandidatė

DURRĖS, 3 MAJ- Plot 2 389 kandidatė do tė konkurrojnė kėtė vit nė Universitetin e Durrėsit. Sipas drejtorit tė arsimit nė Durrės, Vasillaq Papaj, tė regjistruarit do tė konkurrojnė pėr degėt e menaxhim- turizmit, ciklit tė ulėt, administrimit publik, anglisht dhe nė degėn e ulėt jouniversitare. “Dega mė e preferuar ėshtė ajo e menaxhim- turizmit, ku janė regjistruar pėr tė konkurruar 879 kandidatė”, - thotė Papaj. Sipas statistikave, nė mbyllje tė regjistrimeve nė degėn e Ciklit tė Ulėt janė regjistruar 555 kandidatė; nė administrim publik 555 kandidatė; nė degėn e anglishtes 270 dhe nė shkollėn e ulėt jouniversitare 130 kandidatė.


Universiteti do tė ketė kapacitet prej 600 studentėsh nė vitin e parė akademik, kėshtu qė konkurrenca pėr njė vend nė kėtė universitet, sipas drejtorit Papaj, paraqitet e fortė. Sipas tij, njė pjesė e mirė e atyre qė janė regjistruar janė nga rrethi i Durrėsi, por nuk mungojnė edhe nga rrethet e tjera. Nė vitet e para universiteti ėshtė parashikuar qė tė funksionojė nė godinėn e shkollės 9- vjeēare tė sapopėrfunduar nė zonėn mes shėtitores “Taulantia” dhe “Currilave”, nė njė kohė qė ėshtė bėrė dhe pėrshtatja e ambienteve tė kėsaj shkolle pėr universitet. Sipas Papajt, tashmė po punohet pėr pėrgatitjen e kushteve pėr provime dhe sigurimin e bazės materiale dhe didaktike. Sipas burimeve nga Drejtoria Arsimore e Durrėsit, 1 772 maturantė kanė pėrfunduar nė kėtė vit shkollėn e mesme dhe 1 342 prej tyre janė regjistruar nė universitetet tona pėr tė vazhduar shkollėn e lartė, gjė qė do tė thotė se rreth 76 % e tyre konkurrojnė pėr njė vend nė universitet.

Nga: Ll. Kallēo
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio