Studentet.info
Lajme : Sot shėnohet dita e lirisė sė mediumeve
Kyqur 03-05-2006 2:39:12 (1703 Lexime)


Ditė botėrore e lirisė sė mediumeve - 3 Maj

PARIS, 3 MAJ- Dita botėrore e lirisė sė mediumeve, 3 Maj, sot shėnohet nė mbarė botėn, ndėrsa i kushtohet zvogėlimit tė varfėrisė nė pajtim me Qėllimet mijėvjeēare tė bashkėsisė ndėrkombėtare.
"Nė Ditėn Botėrore tė lirisė sė shtypit e pėrkujtojmė botėn pėr rėndėsinė e mbrojtjes sė tė drejtave themelore tė njeriut - lirisė sė shprehjes dhe lirisė sė shtypit, tė garantuara me nenin 19 tė Deklaratės universale pėr tė drejtat e njeriut", bėn tė ditur Shoqata e gazetarėve e Maqedonisė.


Shoqata, me kėtė rast, bėri thirrje pėr "Heshtje pesėminutėshe pėr zėrin e gazetarit!" deri te mediumet elektronike dhe tė shtypura, qė sot do tė mbahet prej orės 11.55 deri nė orėn 12.00.

"Demokracia nuk mund tė funksionojė pa mediume tė liruara nga ndikimi i pushtetit dhe ēfarėdo kontrolli", deklaroi mbrėmė nė Bruksel, sekretari i pėrgjithshėm i Kėshillit tė Evropės (KE) Teri Dejvis.

"Kufizimi i lirisė sė shprehjes ėshtė i zgjeruar, nė tė shumtėn e rasteve i dhunshėm, e ndonjėherė vdekjeprurės", porositi Dejvisi, duke shtuar se nė vitin 2005 mė shumė se 150 gazetarė nė botė kanė pėsuar nė detyrė, prej tė cilėve gjysma janė tė vrarė.

Sekretari i pėrgjithshėm i KE-sė veēmas theksoi "llojin perfid tė frikėsimit pėrmes druajtjes nga ndjekja pėr shkak tė shpifjes" dhe u bėri thirrje tė gjitha shteteve tė KE-sė qė t`i parandalojnė "dėmshpėrblimet e pamatura" nė kontestet kundėr gazetarėve.

Porosi tradicionale me rastin e Ditės sė lirisė sė mediumeve lexoi edhe sekretari i pėrgjithshėm i UNESKO-s Koiēiro Macura, i cili bėri tė ditur se "mediumet e pavarura dhe tė lira duhet tė jenė element kyē nė angazhimet pėr ērrėnjosjen e varfėrisė".

Federata Ndėrkombėtare e Gazetarėve (IFJ), sot nė Parlamentin Evropian (PE) nė Bruksel, duhet tė mbajė Konferencė kushtuar situatės sė rėndė mediale nė Algjeri.

Mė shumė se 20 gazetarė janė dėnuar gjatė vitit tė kaluar dhe sivjet nė Algjeri, me dėnim vuajtje burgimi prej dy muajve deri nė njė vjet, por edhe mė shumė.

Asociacioni Botėror i Shtypit (WAN), sivjet, hartoi njė varg kontributesh mė rastin e 3 Majit, duke u bėrė thirrje gazetarėve qė t`i pėrdorin si "pėrkujtim" pėr kolegėt qė janė nė burg nė mbarė botėn dhe tė kyēen nė fushatėn pėr lirimin e tyre.

Parulla e sivjeme e fushatės sė WAN-it me rastin e 3 Majit ėshtė "Mos i mbyllni informatat, pushoni me burgosjen e gazetarėve".

Nė botė, vitin e kaluar kanė humbur jetėn 239 gazetarė dhe anėtarė tė ndryshėm tė ekipeve mediale, 89 prej tyre janė vrarė me paramendim dhe pėr kėto krime nuk ėshtė pėrgjigjur askush, paralajmėroi Federata Evropiane e Gazetarėve (EFJ).

Anėtari i Komitetit ekzekutiv tė EFJ-sė Vofgang Meier pėrkujtoi se veēmas brengos fakti se madje 89 gazetarė janė likuiduar me paramendim, dhe se asnjė kryrės i krimeve nuk ėshtė nxjerrė para drejtėsisė. /Makfaks/
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio