Studentet.info
Lajme : Komunikatė lėshuar nga Senati i USHT-ės
Kyqur 12-01-2005 15:23:38 (1491 Lexime)


KOMUNIKATĖ

TETOVĖ 13 JANAR
Bazuar nė shqyrtimin e pikave tė rendit tė ditės tė mbledhjes sė Senatit tė USHT-sė, Senati solli kėto konkluzione:

1.Senati i USHT-ės e pranon nė tėrėsi Marrėveshjen e arritur mes tri Ministrive tė Arsimit, tė Maqedonisė, tė Shqipėrisė dhe tė Kosovės.

2.Senati i USHT miratoi tė gjitha vendimet e kėshillave Mėsimor Shkencorė tė Fakulteteve dhe tė Kėshillit tė Rektoratit.

3.Senati shqyrtoi raportin e Komisionit profesional tė Universitetit, tė ngritur nga Kėshilli i Rektoratit, pėr konstatimin e pasqyrės reale dhe statusit tė studentėve tė mjekėsisė dhe stomatologjisė nė pėrputhshmėri me Marrveshjen e arritur nga ministritė.4.Senati vendosi qė menjėherė tė fillojė implementimi i kėsaj Marrėveshje sipas procedurave tė parapara nė tė.

5.Senati apelon tek opinioni i gjerė, sidomos tek prindėrit e studentėve dhe tek studentėt qė tė ndikojnė dhe ndihmojnė nė impelementimin sa mė shpejtė tė kėsaj marrėveshje, sepse ēdo prolongim i saj ėshtė qėllimkeq dhe mund tė sjellė pasoja tė dėmshme pėr studentėt, prindėrit dhe vetė instuticionin e USHT.

6.Senati i UTSH konsideron se nė rėndimin e kėsaj situate ka mundėsi qė veprojnė persona, grupe dhe qarqe tė caktuara, tė cilat synojnė ta mposhtin, punėn dhjetėvjeēare tė kėtij instutiticioni, rrėnimin dhe mbylljen e tij.

7.Bazuar nė kėrkesat e Kėshhillave Mėsimore Shkencore tė fakulteteve dhe tė Kėshillit tė Rektoratit, Senati kėrkon nga Organet kompetente tė Shtetit, sidomos nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės qė urgjentisht tė marrė masat e nevojshme pėr ruajtjen dhe moscenimin e autonomisė sė Universitetit.

Kryetari i Senatit
Prof.Dr. Lutfi Istrefi


Tetovė, 13.01.2005
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio