Studentet.info
Lajme : Studentėt alarmojnė pėr ndarjen e Kosovės
Kyqur 03-05-2006 12:05:36 (1378 Lexime)

Studentėt me protestė kundėrshtuan ndarjen e Mitrovicės

PRISHTINĖ, 3 MAJ- Me moton “Jo nuk ndahet Mitrovica,” nė organizim tė Kėshillit Organizativ tė Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės, nė bashkėpunim edhe me organizatat studentore dhe OJQ-tė jo studentore, qindra studentė dhe qytetarė nėn tingujt e kėngės “Jo nuk ndahet Mitrovica” protestuan tė mėrkurėn nė Prishtinė kundėr ndarjes sė Kosovės, pėrfshirė edhe qytetin e Mitrovicės.
Marshi studentor ka filluar nga Fakultetit i Filologjisė, ku me pankarta tė shumta kudėr decentralizimit e proreferendumit kanė pėrshkuar rrugėn “Agim Ramadani”.


Kėsaj radhe kjo ishte mėnyra e zgjedhur nga studentėt pėr tė shprehur pakėnaqėsinė, siē thanė ata, pėr ngjarjet e fundit, decentralizimin dhe legalizimin e ndarjes sė Mitrovicės.
“Nuk kundėrshtojmė krijimin e kushteve mė tė mira pėr banoret e Kosovės, pėrfshi edhe minoritet, por jemi kundėr enklavizimit dhe copėtimit tė Kosovės”, tha Petrit Nimani i cili i prinė Kėshillit Organizativ tė Protestės.
Protestuesit janė shpėrndarė tė qetė ndėrsa kanė paralajmėruar protesta tė tilla edhe nė ditėt vijuese.

Nga: B. KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio