Studentet.info
Njoftime : NJOFTIME
Kyqur 05-05-2006 8:41:20 (1321 Lexime)


Komunikatė pėr media
Kėshilli Organizativ i StudentėveKėshilli Organizativ i Studentėve pas protestės gjithėpopullore tė 3 majit 2006, e cila u cilėsua se ishte kundėr decentralizimit (copėtimit tė tokave tė Kosovės) dhe pro referendumit, u drejtohet me kėrkesa konkrete tė cilat duhet qė ose tė realizohen urgjentisht ose nė tė kundertėn Kėshilli Organizativ i Studenteve kalon ne planin (b) i cili do jetė radikal.

Nga Kuvendi i Kosovės, ( Kryesia e tij dhe nga Kryetari i Kuvendit) nga Presidenca, Qeveria e Kosovės, si dhe nga Grupi Negociator i Kosovės ( apo nga pozitė-opozita), kėrkojmė qė:

· tė ndėrpriten menjėherė tė ashtuquajturat bisedime me Beogradin,

· tė organizojnė urgjentisht Referendumin (Kuvendi i Kosovės tė marr vendim pėr Referendum mė sė largu deri mė 12 maj 2006),

· Grupi Negociator tė pushojė veprimtarinė sekrete lidhur me Statusin e Kosovės, tė cilin faktikisht e ka shndėrruar nė “sekret zyrtar”,

· tė bėjnė transparente ēdo gjė qė ka tė bėjė me Kosovėn dhe Statusin e saj final,

· tė ndėrpriten tė gjitha armiqėsitė partiake e grupore, pa dallim partie, ideologjie e feje dhe tė bashkuar tė marshojmė drejtė realizimit tė vullnetit legjitim tė popullit i cili duhet qė sa mė shpejtė tė zyrtarizohet pėrmes REFERENDUMIT.


Ky vendim i Kėshillit Organizativ tė Studentėve u vendos pas protestės paqėsore qe u mbajtėn me 3 maj 2006.

Sektori pėr Informim

Mė: 05/05/2006 Prishtinė

Kėshilli Organizativ i Studentėve

Petrit Nimani-kryetar


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull


Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio