Studentet.info
Lajme : Lėvizja Studentore kėrkon largimin e ministrit Veliut dhe kryeministrit Ēeku
Kyqur 09-05-2006 9:03:19 (1440 Lexime)

Protesta e sotme fillimi i njė lėvizje qytetare pėr t’i zgjidhur problemet e shoqėrisė kosovare

PRISHTINĖ, 9 MAJ- “Protesta e sotme ėshtė vetėm fillimi i njė lėvizje qytetare, tė inicuar nga studentėt e UP-sė pėr zgjidhjen e shumė problemeve qė kanė kapluar shoqėrinė kosovare, duke filluar qė nga Universiteti”, ka thėnė “Lėvizja Studentore 2006”, nė njė komunikatė qė ka dėrguar nė adresė tė redaksisė Studentet.Info.
Me anė tė saj ėshtė kėrkuar qė “pėrgjegjėsit pėr shkaktimin e kėsaj situate destruktive pėr UP-nė tė shkarkohen menjeherė nga postet e tyre, duke filluar nga ministri i arsimit, kryeministri dhe tė gjithė personat tjerė zyrtarė tė involvuar nė krijimin e kėtij problemi”.


Sipas Kolegjit drejtues tė kėsaj lėvizjeje asnjė organ qeveritar nuk ka tė drejtė qė t’i imponojė studentėve politikat e tyre ditore, e sidomos jo nėse nuk janė nė gjendje qė ato vendime t’ua imponojnė ministrave tė tyre, disa prej tė cilėve edhe ashtu janė akuzuar pėr keqpėrdorime nga zyrtarėt e auditimit tė pėrgjithshėm.
“Kėrkojmė nga Kuvendi i Kosovės qė tė debatojė urgjentisht pėr vendimin e nxjerrė nga kryeministria mbi Universitetin dhe me fuqinė qė ka ta shfuqizojė atė. Ne, do tė pėrdorim tė gjitha mjetet demokratike nė mbrojtje tė interesave studentore, qytetare dhe atyre tė Kosovės nė pėrgjithėsi”, thuhet nė vazhdim tė komunikates e cila pėrfundon me ftesėn drejtuar qytetarėve qė nė pėrpjekjet e tyre pėr ndryshime pozitive nė Kosovė, tė jenė dinjitozė dhe qė nė tė njejtėn mėnyrė si edhe gjithė qytetarėt e civilizimit evropian tė protestojnė brenda normave demokratike.

Nga: Besnik Krasniqi
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio