Studentet.info
Lajme : Si e festuan 28 nėntorin studentėt e Fakultetit tė Mjekėsisė
Kyqur 29-11-2004 7:45:35 (2086 Lexime)Si e festuan 28 nėntorin studentėt e Fakultetit tė Mjekėsisė

Njė Student ėshtė detyruar tė lėshohet nė shtėpi pėr shkak se tek ai u paraqit Hepatiti ndėrsa Dy studentė tė tjerė janė nėn trajtimin e terapisė adekuate.

Derisa kėrkohen rrugėt e zgjedhjes 13 ditė ,e rradhė personeli mejkėsor po shėnon ēdo ēast raste tė tjerė tė pėrketėsismit tė shėndetit tė studentėve grevistė ndėrsa makina ndihėmse sė shpejti qarkullon gjithande nė relacion spitalore dhe vendi ku studentet protestojnė. Tė gjithė pyetjet drejtohen nė njė tėvetme: se ku duhet tė ishin dje studentet e Faklutetit tė Mjekėsisė: mė ndonjė Akademi solemne apo nė atė vend ku presin tė zgjidhet problemi I tyre.


Shėnimi I Ditės sė Flamurit nė ambientin e Grevės


Tė strukur pėr disa ditė rresht studentėt e UT tė Fakulteti I Mjekėsisė dhe Stomatologjisė duket se janė lodhur nga pėrgjigjet. Duke pritur zgjidhjen nė rrugė instuticionale janė tė zhvendosura drejet njė shprese tė vetme. As e premtja e zakonshme nuk i dėrgoi kėta studentė nė fundjavė nėpėr shtėpitė e tyre madje as pėr tė festuar 28 Nėntortn qė ndoshta shumica prej studentėve janė detyruar tė harrojnė se nė ē'ditė dhe nė ē'datė janė. Kjo u vjen nga lodhja. "Po tė mos ishte greva siē do qytetar dhe veēanėrisht si studentėt e tjerė edhe ne do tė ishim nė n|ė vend tjetėr pėr tė festuar kėtė datė kaq tė rėndėsishme" thotė Bashkim Gllareva i kėshillit grevist.
Disa studentėve tė tjerė, vetėm mesazhet nė celular ua kanė kujtuar se ēfarė dite ėshtė.
Kėta studentė, edhe mė tej janė kėmbėngulės dhe do tė vazhdojnė tė protestojnė derisa tė gjendet zgjidhja e favorshme pėr ta qė do tė thotė, legalizim i Fakultetit ose si opcion tjetėr, transferi kolektiv i studentėve, ndėrsa Ditėn e Flamurit do ta festojnė nė ato ambiente ku po protestojnė.

Faruk Musliu - student I Fakultetit tė Stomatologjisė thotė: "Kam pasur thirrje tė shkoj nė Shkup por do tė qėndroj kėtu nė pėrkrahje tė kolegėve tė mi deri nė zgjidhjen e problemit". Ai duhej tė merrte pjesė nė njė manifestim pėr Ditėn e Flamurit, por nuk e kishte ditur se do ta festonte nė kėtė mėnyrė.


Tė kėnaqupit festojnė, "tė pakėnaqurit” presin ditėn e festės

Njė student tjetėr, Premtim Arifi thotė: "Ne po preokupohemi me tjetėr problem por nėse do tė ishim pa kėtė problem me siguri se si gjithė tė tjerėt do tė festonim Ditėn e Pavarėsisė nė njė vend ku janė tė gjithė tė tjerėt". Studentja Afėrdita Halimi e quajti ditė tė veēantė kėtė datė tė rėndėsishme tė historisė sonė kombėtare. "Ėshtė njė festė e
veēantė, por unė shkaku I protestės i kam anuluar tė gjitha ftesat sepse kemi vendosur qė tė qėndrojmė kėtii derisa tė zgjidhet problemi". Protesta e cila po vazhdon gati dy javė, sipas kryetarit tė Kėshillit gi'evist Gllareva po merr pėrmasa tė reja. Ai tha se njė student ėshtė detyruar tė lėshohet nė shtėpi pėr shkak se tek ai ishte paraqitur sėmundja e Hepatidt, ndėrsa' dy studentė tė tjerė janė nėn trajtimin e terapisė adekuate.
Prej kur ka filluar protesta deri mė tani 300 studentė kanė kėrkuar ndihmė mjekėsore. Pesėdhjetė prej tyre janė dėrguar nė spital, ndėrsa 20 studentė janė detyruar tė ndėrpresin grevėn.
Nga:Urim Salihu Tetovė
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio