Studentet.info
Lajme : UNIONI I STUDENTĖVE SHQIPTARĖ KRITIKON USHT-NĖ
Kyqur 11-05-2006 7:44:26 (2233 Lexime)

Nostrifikimi i diplomave problem qė zvarritet

TETOVĖ, 11 MAJ- Pėrderisa nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės(USHT) thonė se punėt me nostrifikimin e diplomave tė studentėve nga jashtė shkojnė mirė, Unioni i Studentėve Shqiptarė nė Maqedoni(USSHM), ka shprehur pakėnaqėsi ndaj autoriteteve tė universitetit.
“Gjithēka ėshtė duke shkuar mirė e mbarė” thotė Ismail Ahmeti, pėrgjegjės pėr nostrifikimin e diplomave nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės.
Ndėrkaq, sipas Jetmir Sejfulit, kryetar i unionit tė studentėve shqiptarė nė Maqedoni, nostrifikimi i diplomave mbetet enigmė qė brengos tė gjithė studentet brenda kėtij institucioni arsimor.


“Mosmarrėveshjet dhe klanet qė janė brenda nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės janė ēėshtje tė cilat janė duke e bllokuar procesin pėr integrim tė kėtij universiteti nė pajtim me Kartėn e Bolonjės, dhe janė duke krijuar pengesa tė shumta pėr diplomat dhe ēėshtje tjera qė kanė tė bėjnė me Universitetin Shtetėror tė Tetovės. Theksojmė qė nostrifikimi i diplomave tė tė diplomuarve jashtė Maqedonisė ėshtė njė problem qė zvarritet me vite dhe nuk ėshtė problem i porsalindur, por si ēdo herė kur flitet pėr njė problem shqiptar atėherė kemi ndėrhyrjen e politikės sė shtetit”, thotė Jetmir Sejfuli, kryetar i Unionit tė Studentėve Shqiptar nė Maqedoni.
Unioni i Studentėve Shqiptarė nė Maqedoni kėrkon nga Universiteti Shtetėror i Tetovės dhe Ministria e Arsimit e Maqedonisė qė nostrifikimi i diplomave tė jetė nė pėrputhshmėri dhe barabarėsi me universitetet tjera.
Nė Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės edhe pse nuk saktėsojnė ndonjė numėr se sa diploma janė nostrifikuar nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, ata megjithatė theksojnė se ky numėr ėshtė i vogėl.
Nė kėtė ministri thonė se zvarritjen e nostrifikimit tė diplomave qė vijnė nga jashtė e bėjnė fakultetet nė momentin kur diplomat ēohen pėr shqyrtim te to, pėr t’u nostrifikuar mė pas nė Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės.
Zyrtarėt nė Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės thonė se ekziston komision i veēantė i cili merret me ēėshtjen e nostrifikimit tė diplomave dhe kur konstatohet se diploma e caktuar ėshtė nė rregull, atėherė bėhet nostrifikimi.

Nga: Daim MIFTARI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio