Studentet.info
Lajme : Avancime arsimore
Kyqur 11-05-2006 7:57:48 (1367 Lexime)

Themelohen tre institute nė USHT

TETOVĖ, 11 MAJ- Senati i Universiteti Shtetėrorė i Tetovės nė mbledhjen e tė mėrkurės ka vendosur qė tė themelojė institute shkencore.
“Nė kėtė mbledhje ėshtė vendosur pėr themelimin e Institutit tė Gjuhės dhe Kulturės shqiptare “ Josif Bageri”, Instututi i Arteve dhe Instituti pėr Ekologji dhe Teknologji “, konfirmoi Lutfi Istrefi, kryetar i Senatit.
“ Ky vendim ka njė peshė shumė tė madhe pėr USHT-nė. Kjo do tė ndikojė nė rritjen e cilėsisė sė arsimimit dhe shkencės nė kėto drejtime si dhe nė drejtimet e tjera”, ka nėnvizuar ministri i Arsimit dhe Shkencės, Aziz Pollozhani.


Ndėrkaq, rektori i USHT-sė Nexhbedin Beadini ka thėnė se “vendimi i Senatit pėr themelimin e instituteve nė USHT ėshtė nė hap me arsimin bashkėkohor dhe me reformat qė kėrkohen me Kartėn e Bolonjės“, tha ai duke paralajmėruar se nė tė ardhmen USHT-ja do tė ketė shtrirje edhe nė institute nė degė tė tjera. (I.K.)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio