Studentet.info
Opinione : KOMENT
Kyqur 12-05-2006 6:59:44 (1620 Lexime)


Qėndrime tė USSH-sė pėr krizėn nė Universitetin e Prishtinės

PETRIT NIMANIUnioni i Studentėve Shqiptarė duke i parė zhvillimit e Fundit nė Universitetin e Prishtinės, dhe ndėrhyrjen e Qeversisė sė Kosoves, konkretisht Ministrisė sė Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, me udhėzime administrative pėr zgjedhej tė pėrgjithshem nė Universitet dhe shkarkimin e zyrtarėve tė lartė tė UP-sė ,USSH-ja ėshte e shqetėsuar shumė pėr problemet qė ndodhin nė UP.
Pėr Unionin e Studentėve Shqiptarė nderhyrjet e fundit janė tė pa pranushem dhe USSH-ja nuk do i pėrfill udhėzimet e Ministrit tė Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, z.Agim Veliut.


USSH-ja nė mbledhejn e fundit qė ka mbajt mė Kryesinė qendrore tė udhėhequr nga Kryetari i Pėrgjithshėm i USSH-sė, z. Petrit Nimani i cili ėshtė edhe anėtar i Parlamentit tė Studentėve tė UP-sė, janė diskutuar temat tė cilat kanė tė bėjnė me Universitetin dhe ndėrhyrjen e MASHT-it nė UP, ku USSH-ja nuk e pranon njė gjė tė tillė dhe nuk e mbėshtetė Udhėzimin administartiv. USSH-ja mbėshtetet nė Statutin e Universitetit tė Prishtines dhe nė Ligjin mbi arsimin e Lart tė Kosoves.
USSH-ja nuk mbėshtet udhzime tė individėve dhe ministarve tė ndryshėm tė cilet nuk kanė bazė juridike ku tė mbėshtetėn , nė UP nuk ka nevojė tė ndėrhyjė Ministri dhe tė perdorė masat e dhunshme pėr dėshirėn e tij apo subjektit te tij qė udhėheq .
Universiteti i Prishtinės njė herė e pėrgjithmonė duhet tė depolitizohet e jo tė politizohet siq ėshtė duke ndodhur nė kohėt e fundit.
USSH-ja e pėrkrahė fuqimishėm Parlamentin e Studėntve dhe Universitetin e Prishtinės pėr bojkotim tė mėsimit, deri nė ralizimin e kėrkesave tė drejtuara Qeverisė dhe MASHT-it, USSH-ja ju bėn thirrje tė gjithė studėntve tė Universitetit tė Prishtines dhe profesorėve tė cilėt ia donė tė mirėn Universitetit qė tė bojkotojnė mėsimin nė UP, sepse nuk kemi nevojė pėr masa tė dhunshme siq ndodhte nė regjime te ndryshme qė ishin nė Kosovė.
Kėrkojmė nga tė gjithė ėstudentėt mirkuptim dhe tė pėrkrahin USSH-nė, Parlamentin e Studentėve dhe Universitetin e Prishtinės pėr bojkotim tė mėsimit.
Unioni i Studentėve Shqiptarė si njė organizatė studentore mbarė kombėtare, tė gjithė simpatizantėt e saj i thėrret nė bojkot tė mėsimit sepse kjo ėshtė nė tė mirėn tonė dhe depolitizim tė Universitetit. Studentėve ju kėrkojmė falje gjatė kėtyre ditėve pasi humbin shumė nė ndejkjen e ligjėratave dhe provimeve, por njėher e pėrgjithmonė ti tregojm te gjithėve sepse UP-ja nuk don masa tė dhunshme dhe ndėrhyrje nga jashtė.
USSH-ja e pėrkrahė dhe i bashkohet Parlamentit tė Studentve ne bojkotim tė mėsimit deri nė ralizimin e kėrkesave tona.
Unioni i Studentėve Shqiptarė kėrkon nga MASHT-i qė ti kthejė mbas udhėzimet administrative, sepse nė tė kundėrten studentėt mund tė rebelohen dhe tė ndodh ndonjė e keqe, atėherė kėrkojmė urgjentisht nga MASHT-i qė ti kthejė vendimet e veta sa nuk ėshtė bėrė vonė, sepse studentėt nuk japin llogari pėr situatėn nė ditėt nė vijim.
Njekohėsisht kėrkojmė edhe nga Parlamenti i Kosovės se nė Seancėn e 12 maj 2006 tė jetė i vetėdijshėm dhe tė mos luan me ndjenjat e studentėve sepse ēdo vendim qė shkon nė dėm tė Universitetit nuk do tė jetė i pranuar nga ne, andaj tė jetė syhapur pėr vendimet qė do i nxjerr pėr Universitet .

(Autori ėshtė kryetar i pėrgjithshėm i Unionit tė Studentėve Shqiptarė)


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull


Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio