Studentet.info
Lajme : FAKULTETI JURIDIK I UEJL-sė U PRGJIGJET AKUZAVE
Kyqur 18-05-2006 5:59:20 (1850 Lexime)


Farrington: “Tek ne nuk ka diktaturė”


TETOVĖ, 18 MAJ- “Ne kemi 75 pėr qind studentė shqiptarė dhe 25 pėr qind maqedonas, dhe si rezultat i kėsaj duhet tė sigurojmė mėsimdhėnės, prandaj neve na duhet qė tė balancojmė numrin e mėsimdhėnėsve si pėr shqiptarėt edhe pėr maqedonasit”, shton dekani Dennis Farrington

Njė letėr lexuesi e publikuar nė numrin e djeshme tė “Fakti”-t, me titull “Reinkarnimi i diktaturės”, ku pėrmenden disa dukuri konkrete nė Fakultetin Juridik tė UEJL-sė, ishte shkaku qė tė marrim prononcimin e dekanit tė kėtij fakulteti, Dennis Farrington.


Sipas tij, gjėrat e publikuara nė kėtė letėr nuk kanė tė bėjnė me realitetin. “Ne e kemi edhe rregulloren, e cila determinon mėnyrėn e veprimit tė mėsimdhėnėsve dhe asistentėve tė rinj, prandaj nuk pajtohem me atė se kėta tė fundit qenkan keqtrajtuar nga dikush, por pėrkundrazi, ne asistentėt tanė tė rinj i pėrkrahim nė studimet e tyre tė mėtutjeshme”, deklaron dekani Dennis Farrington.

Ai mė tej potencon se krahasuar me universitetet tjera, asistentėt e UEJL-sė kanė kushte shumė mė tė mira dhe trajtohen nė formėn e duhur, pa ushtrim tė ndonjė diktature. “Pra, nuk pajtohem se ka ndonjė diktaturė, sepse kėtu ne tė gjithė jemi njerėz dhe askujt nuk i merret e drejta e tė menduarit lirshėm, por mundem tė them se punojmė si njė ekip i mirė i cili nuk pretendon tė ushtrojė diktaturė ndaj askujt”, nėnvizon Farrington, duke theksuar se kjo ėshtė fjala e tij e fundit pėr kėtė ēėshtje.
Marur nė pėrgjithėsi, ēdo universitet e ka politikėn e vetė tė pranimit tė kuadrove tė reja. ”Nė rastin konkret, ne kemi 75 pėr qind studentė shqiptarė dhe 25 pėr qind maqedonas, dhe si rezultat i kėsaj duhet tė sigurojmė mėsimdhėnės, prandaj neve na duhet qė tė balancojmė numrin e mėsimdhėnėsve si pėr shqiptarėt edhe pėr maqedonasit”, shton dekani Dennis Farrington. Ai mė tej sqaron se vitin e kaluar nė kėtė fakultet ėshtė shfaqur nevoja pėr mėsimdhėnės nė gjuhėn maqedonase dhe me kėtė rast janė punėsuar dy demonstratorė tė rij maqedonas me qėllim tė plotėsimit tė kėsaj mungese. Sipas tij, pėr vitin e ardhshėm do tė ketė nevojė pėr mėsimdhėnės shqiptarė dhe gjatė javės sė ardhshme do tė shpallet edhe konkursi pėrkatės pėr tė plotėsuar vendet e punės me dy mėsimdhėnės shqiptarė tė cilėt duhet tė jenė doktorė shkence.
“Qėllimi i krejt kėsaj ėshtė qė tė gjithė studentėve pa dallim nga nacionaliteti qė ne i kemi pranuar kėtu, t’iu sigurojmė numėr adekuat tė mėsimdhėnėsve qė e flasin gjuhėn pėrkatėse dhe ėshtė obligim i yni qė tė mbajmė njė balancė tė kėsaj natyre e cila do tė rezultojė me rritje tė kualitetit studimor”, shprehet dekani i kėtij Fakulteti.
Dennis Farrington gjithashtu duke iu pėrgjigjur kėsaj letre thotė se gjatė verės sė kaluar ka patur njė takim me njė kėshill studentėsh ku aspak nuk ėshtė diskutuar pėr punėsime nacionale. Ai pohon se atėherė ėshtė shfaqur pakėnaqėsi nga udhėheqja e atėhershme por se tash gjėrat kanė ndryshuar, dhe tani e tutje “na mbetet vetėm qė tė angazhohemi pėr t’i kėnaqur nevojat dhe kėrkesat e studentėve tanė”.
Sipas dekanit Farrington, nė rastin konkret bėhet fjalė pėr njė grup tė vogėl studentėsh qė ndodhė tė mos jenė mė edhe studentė tė UEJL-sė, kurse forma e tyre e reagimit pėr mendimin e tij nuk ėshtė korrekte.”Ne i kemi dy prodekanė tė cilėt janė tė autorizuar qė t’i shqyrtojnė pakėnaqėsitė qė vijnė nga ana e studentėve por deri mė tani kėto gjėra qė janė nė letėr nuk janė parashtruar nga asnjėri prej tyre”, nėnvizon ai. “Unė kam besim tė plotė tek tė dy prodekanėt e mi dhe vlerėsoj se do tė duhej tė brengoseshim vetėm atėherė kur kėto alarme do tė vinin nga persona tė identifikuar qė janė brenda universitetit”, thotė Farington. Sipas tij reagime tė kėtilla nuk ka as edhe nga profesorėt e tjerė qė ligjėrojnė nė Fakultetin Juridik, andaj nuk e ka tė qartė se si dikush nga larg evidenton probleme tė brendshme tė cilat sipas tij nuk ekzistojnė fare. (G.I.)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio