Studentet.info
Lajme : Studentėt tetovarė kanė hequr dorė nga greva e urisė
Kyqur 31-05-2006 2:44:45 (1289 Lexime)


Studentėt Tetovarė: Ministria premtoi heqjen e kotave dytėsore

TIRANĖ, 31 MAJ- Zgjidhet problemi i studentėve tetovarė, qė kishin vendosur tė hidheshin nė grevė urie, nėse detyroheshin tė paguanin si pėr kuota dytėsore. Sipas tyre, dje Ministria e Arsimit u ka premtuar heqjen e kuotave dytėsore dhe kjo i ka dhėnė fund shqetėsimit tė tyre. “Fatmirėsisht na dhanė tė drejtė pėr plotėsimin e kėrkesės sonė”, - thotė studenti Drilon Zeka, duke shtuar se pretendimi i tyre pėr heqjen e kuotės dytėsore ishte i bazuar mbi fakte konkrete. Sipas tyre, studimet nė vendin tonė tė 14 studentėt i kishin nisur mbi bazėn e marrėveshjes dypalėshe mes Ministrisė sė Arsimit tė Shqipėrisė dhe Ministrisė sė Arsimit tė Maqedonisė, pas mbylljes sė ish-Fakultetit tė Mjekėsisė sė Tetovės.


Protestat e tyre pėr heqjen e kuotave dytėsore janė zhvilluar pėr disa ditė para Ministrisė sė Arsimit deri sa kanė marrė njė pėrgjigje pozitive nga ministria. “Shpresojmė qė tė mbahet premtimi nga shefi i kabinetit tė Ministrisė sė Arsimit, pėr tė na i hequr kuotat dytėsore, pasi kjo ėshtė zgjidhja e vetme pėr tė mos u hedhur tė gjithė nė grevė urie”, - thotė Zeka. Ndėrkohė, studentėt pohojnė se do t’iu rikthehen studimeve pėr tė kompensuar ditėt qė kanė shpenzuar duke protestuar para Ministrisė sė Arsimit dhe shpresojnė qė problemi i tyre tė ketė shkuar drejt zgjidhjes pėrfundimtare.

Nga:E. Bardhi
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio