Studentet.info
Lajme : U zgjodhen kryesuesit e UP-se
Kyqur 02-06-2006 11:52:33 (1806 Lexime)


Zgjedhen 41 anėtarėt dhe kryesuesi i Senatit tė UP-sė

PRISHTINĖ, 2 QERSHOR- Pas zgjedhjeve tė mbajtura nėpėr tė gjitha fakultetet e Universitetit tė Prishtinės, sot nė Rektoratin e kėtij Universiteti u bė konstituimi i senatit nė pėrbėrje prej 41 anėtarėsh. Ndėrkohė, Senati me shumicė votash zgjodhi profesor dr. Selman Selmanaj, Kryesues tė Senatit, deri nė zgjedhjen e rektorit tė ri pėr tė cilin senati sot shpalli konkurs. Tė drejt aplikimi kanė tė gjithė profesorėt ordinarė dhe asistentėt profesorė.


Demė Hoti zyrtarė i Rektoratit tė UP-sė tha se duke u bazuar nė vlerėsimet e bėra tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve tė mbajtura nė muajin maj tė kėtij viti, mangėsi nė kėtė proces janė vėrejtur vetėm nė tri fakultete, me ē’ rast janė kontestuar kandidatura e profesor Selami Terakut, nga Fakulteti i Shkencave dhe Arteve, profesor Rexhep Zogaj nga Fakulteti Filozofik ndėrsa pas diskutimit tė zhvilluar sot nga anėtarėt e zgjedhur ėshtė pranuar anėtar edhe profesor Rexhep Gashi nga Fakulteti Juridik, pėr kandidaturėn e tė cilit pati vėrejtje Parlamenti i Rinisė. Sipas statutit tė Universitetit tė Prishtinės, mandati i anėtarėve akademik dhe jo akademik tė Senatit ėshtė tre vite, ndėrsa mandati i studentėve ėshtė njė vit. Pas zgjedhjes sė tij nė postin e kryesuesit tė Senatit deri nė zgjedhjen e rektorit tė ri, profesor Selman Selmanaj duke iu drejtuar anėtarėve tė Senatit, tha se pėr tejkalimin e problemeve tė grumbulluara nė Universitet duhet punė dhe pėrkushtim mė i madh i tė gjithėve. Duhet tė hedhim hapa mė tė suksesshėm nėse dėshirojmė tė kemi njė Universitet me cilėsi mė tė mira dhe tė jemi pjesė e Universiteteve moderne tha Selmanaj.
/RTK/
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio