Studentet.info
Lajme : Ndertime te blloqeve ne UEJL
Kyqur 07-06-2006 5:50:40 (1850 Lexime)


Dy blloqe tė reja nė Universitetin e Evropės Juglindore

TETOVĖ, 7 QERSHOR- Nė Universitetin e Evropės Juglindore (UEJL) nė Tetovė, tė mėrkurėn filloi ndėrtimi i dy blloqeve tė reja universitare nė vlerė prej dy milon eurosh.

Ky projket, i cili finansohet nga Bashkimi Evropian (BE), do tė mundėsojė zgjerimin e kampusit universitarė duke siguruar hapėsirė plotėsuese pėr mėsim, si zyra pėr prpfesorė , dekanė, njė bibliotekė tė vogėl dhe laborator kompjuteristk ,njė sallė pritje dhe amfiteatėr pėr 300 studentė.

Ndėrtimi i kėtyre godinave duhet tė pėrfundojė deri nė janar tė vitit 2008.
.
Rektori i UEJL-sė, Alajdin Abazi, tha se faza e parė njėherit parqet fillimin e ndėrtimit tė institucionit qė u krye nė vitin 2001.

“Tani jemi duke ndjekur trendin pozitiv dhe po fillojmė me ndėrtimin e kompleksit tė biznes qendrės pėr arsim dhe studime postdiplomike. Vlera e pėrgjithshme e mjeteve tė investuara nė objektet universitare ėshtė pėrafėrsisht 32 milion euro” tha rektori Abazi

Drejtori i drejtorisė gjenerale pėr zgjerim nė Komisionin Evropian , Pierre Mirel, tha se BE-ja gjithnjė i ka kushtuar rėndėsi tė veēantė arsimimit , duke theksuar se qytetarėt e Evropės janė ndėr mė tė arsimuarit nė botė.

Mirel potencoi se gjatė pesė viteve tė kaluara , UEJL-i, ėshtė bėrė udhėrėfyes i progresit nė fushėn e arsimit tė lartė nė Maqedoni.

UEJL-ja u themelua nė vitin 2001 me nismė tė bashkėsiė ndėrkombėtare, e cila finansoi edhe ndėrtimin e kompleksit univesitarė nė Tetovė.

Nė kėtė univresitet momentalisht studimet i ndjekin rreth 7 500 student nga Maqedonia, Shqipėria, Kosova dhe Lugina e Preshevės.

Nga:Xhevahir NEZIRI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio