Studentet.info
Lajme : UEJL-ja fillon vitin 2005 me njė organizim tė ri
Kyqur 13-01-2005 11:12:38 (1604 Lexime)


Vendorėt marin kompetencat nė UEJL, ndėrkombėtarėt mbykqyrės

TETOVĖ, 13 JANAR-Univesriteti i Evropės Juglinodre nė Tetovės (UEJL) vitin 2005 e ka filluar me njė organizim sm plotėsisht tė ri, ku ėshtė bėrė transferimi i kompenetnacave nga stafi ndėrkombėtarė nė atė vendorė. Ndėrkombėtarėt tani e tutje do tė ketė rol mbikqyrės, kurse universiteti sipas planit pėr zhvllim qė ėshtė miratuar nga Bodri universitarė do tė fianasohet me mjete vetanake.
Zėdhėnsi i UEJL-sė Burim Sadiku tha se transferimi i kompetencave nga ndėrkombėtarėt tek vendorėt ėshtė privelegj por edhe pėrgjegjėsi e madhe sepse tani e tutje gjithēka do tė jetė nė duart e vendorėve."Njė risi e madhe ėshtė se kėtė vit stafi udhėheqės i universitetit ėshtė i pėrbėrė nga vednorėt, tė cilėt do ti kenė tė gjitha kompetencat pėr punėn e universitetit. Stafi i deritanishėm ndėrkombėtarė do tė ketė rol mbikqyrės dhe kėshilldhėnės, kurse pėrgjegjėsia do tė jetė tek vendorėt, konkretisht tek rektori me madnat tė ri Alejdin Abazi dhe tek ndėihmėsit e tij" tha Sadiku.
Nė mbledhjen e fundit qė ka mbajtur bordi i kėtij universiteti ėshtė miratuar edhe plani strategjik pėr zhvillimin e kėtij inisitucaioni tė lartė arsimorė, i cili sipas Burim Sadikut parasheh zhvillin e universitetit gjatė katėr viteve tė arėdhshme.
"Me planin strategjik parashihet puna e universitetit deri nė vitin 2008. Nė kėtė plan janė pėrfshirė ndėrtimi i disa objketeve tė reja mėsimore dhe sportive dhe hapja Qendrės pėr hulmutime shkencore. Ky plan ka pėr synim modernizimin e UEJL-sė nė sfera tė ndryshme dhe implemntimin e marėvehjes sė Bolonjės" bėri tė ditur ai.
Ndėrkaq, pėr sa i pėrket buxhetit pėr vitin 2005, zėdhėnsi i kėtij universiteti Burim Sadiku njofton se i njeti kap shifrėn mbi 7 milon mijė euro, mjete kėto tė siguruara nga vet universiteti.
"UEJL-ja nė tė ardhmen do tė finansohet nga burime vetanake dhe do tė ketė njė buxhet tė mėvetėsishėm. Buxheti i kėtij viti kap shifrėn 7. 1 milon euro i cili ėshtė i gjeneruar nga vetė shrėbimet dhe aktivitet e universitetit" nėnvizioi Sadiku.
Universiteti i Evropės Juglindore nė Tetovės filloi me punė nė vitin 2001 dhe u formua nga bashkėsia ndėrkomėbtare. Nė pesė fakultetet dhe dy shkollat e larta tė kėtij universiteti studeimet i ndjekin 5 200 student, prej tė cilėve 300 janė me korespondencė kurse 4 900janė tė regullt.

Nga:Xhevahir NEZIRI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio