Studentet.info
Lajme :  “Leksione nga sociologjia e kulturės" Sunaj RAHIMI
Kyqur 07-06-2006 6:33:02 (4673 Lexime)


Libri mi i ri nga Sunaj Rahimi

TETOVĖ, 7 QERSHOR- “Leksione nga sociologjia e kulturės” mban emrin libri mė i rinj i profesorit Sunaj Rahimi, i cili ėshtė shef i programit studimorė filozofi sociologji nė Universitetin Shtetrore tė Tetovės.
Ky libėr ėshtė pėrgatitur enkas pėr nevojat e studentėve tė filozofisė dhe sociologjisė edhe atyre tė degėve tė shkencave shoqėrore. Ky doracak do t’u shėrbejė edhe atyre tė cilėt nuk studiojnė kėtė problematikė, por thjeshtė duan tė dinė diēka mė tepėr pėr kulturėn dhe efektet e saj nė jetėn shoqėrore tė njeriut.
Duhet theksuar se ky libėr ishte nevojė emergjente e kohės, sepse literature profesionale nga sociologjia e kulturės nė gjuhėn shqipe me disa pėrjashtime tė vogla ėshtė mjaft e varfėr.


“Leksione nga sociologjia e kulturės” duhet ta luajė rolin e njė abetareje tė vogėl tė sociologjisė sė kulturės, meqė bėn pėrpjekje qė studentėve t’ua mėsojė ato tema kulturore, qė nė fushėn e kulturės kanė rėndėsinė e shkronjave tė alfabetit. Tė gjitha pėrmbajtjet problomore qė gjenden nė brendinė e “Leksione nga sociologjia e kulturės” janė pėrzgjedhur pėr shkak tė dy arsyeve kryesore; e para, pėr arsye se me njohjen e kėtyre ēėshtjeve kulturore, vjen deri tė perceptimi I drejtė I kulturės dhe kompletimi I personalitetit tė ēdo studenti. Dhe e dyta, meqė kėto dituri jo vetėm qė gjejnė aplikim praktik nė jetėn e pėrditshme tė secilit njeri, por edhe e orientojnė nė mėnyrė pėrkatėse diskursin, drejt sė cilės duhet tė zhvillohet kultura e gjithmbarshme e njerėzimit.
Sa I pėrketė numrit tė njėsive mėsimore tė librit duhet pėrmendur se prof.dr. Sunaj Rahimi ka bėrė sistematizimin nė pėrputhje me parimet e studimit universitar sopas Kartės sė Bolonjės ose thėnė me fjalė tjera, kjo do tė thotė se njėsitė mėsimore tė parapara nė kėtė libėr, janė llogaritur pėr studim njė semestral tė kėsaj lėnde, pa marrė parasysh nė cilin nivel mėsohet ajo.
Libri “Leksione nga sociologjia e kulturės do t’u shėrbejė pedagogėve universitarė drejt arritjeve tė reja shkencore nė kėtė fushė ngase janė shfrytėzuar burime nga autorė tė shumtė tė zhvillimit historik tė lėndės sė filozofisė e sociologjisė.

Nga: Xhevahir NEZIRI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio