Studentet.info
Lajme : Treni i gėzoi kėrēovarėt
Kyqur 09-06-2006 6:57:47 (1694 Lexime)


Mė tė gėzuar studentėt

KĖRĒOVĖ, 9 QERSHOR- Nė Luftėn e vitit 2001 qė ndodhi nė mes kryengritėsve shqiptarė dhe forcave qeveritare tė Maqedonisė, Kėrēova pėr pasojė pati ndalim qarkullimin e trenit. Nė atė kohė, njė plumb i njė gjuetari nė Zajaz e goditi njė vagon tė trenit dhe mė pas hekurudha u dėmtua edhe nė Radushė, kėshtu qė ishin kėto arsyet e njė vendimi tė tillė. Shpesh shoqata joqeveritare kanė kėrkuar qė sėrish treni tė vihet nė qarkullim dhe mė nė fund me ditėn e mėrkurė nė Kėrēovė arriti treni i parė i udhėtarėve. Qarkullimi i sėrishėm i trenit i ka gėzuar tė gjithė qytetarėt, e mė sė shumti pjesėn mė tė goditur tė shoqėrisė studentėt tė cilėt janė tė detyruar qė tė udhėtojnė pėr ēdo javė. Qysh nė ditėn e parė tė qarkullimit treni pati udhėtarė.


Nėpėr ēdo stacion vėrehej lėvizje e qytetarėve. Disa nga kureshtja e disa e shfrytėzonin pėr tė udhėtuar.
Fari Jusufi qė punon nė hekurudhė me kėtė rast u shpreh: “Janė bėrė tė gjitha pėrgatitjet si teknike ashtu edhe administrative dhe tani treni do tė jetė nė shėrbim tė udhėtarėve. E kemi ditė se ndalesa e qarkullimit e ka goditur shtresėn mė tė varfėr kur dihet se treni ėshtė mė i liri. Shpresoj nė njė korrektėsi tė udhėtarėve dhe nė shėrbime cilėsore tė personelit qė kjo linjė e pėrfolur tė jetė rentabile”. Treni do tė qarkulloj tri herė nė ditė nė drejtim tė Shkupit dhe anasjelltas. (S. H.)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio