Studentet.info
Lajme : Kėshilli grevsit takohet me Ahmetin dhe Pollozhanin
Kyqur 13-01-2005 11:14:59 (1760 Lexime)


Studentėt e UT-sė do ta paguajnė transferin

TETOVĖ, (13 JANAR) -Pėrfaqėsus tė kėshillit grevsit tė Fakultetit tė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė nė Universitetin e Tetovės (UT) tė mėrkurėn nė mbrėmje janė takuar me liderin e BDI-sė Ali Ahmetin dhe me ministrin e Asrimit dhe Shekncės Aziz Pollozhanin.
"Ky takim ndodhi pas refuzimit te marreveshjes nga ana e ne grevisteve pasi qė nuk u pajtuam me disa pika tė sajė. Ne kėtė takim z. Ahmeti dhe z. Pollozhani iu prezentuan nga ne defektet, pėrkatesisht mangėsitė e marrėveshjes ndėrministrore tė realizuar ne Oher ndėrmjet Ministrave tė Arsimit tė Maqedonisė, Shqipėrisė dhe Kosovės" deklaroi pėrfaqėsusi i kėshilllit grevsit Besnik Krasniqi.Studentėt grevsit Ahmetit dhe Pollozhanit i kanė prezentuar problemin e 33 studenteve te cilet ėshtė dashur tė futen nė kėtė marrėveshje pėr transfer nė Prishtinė dhe Tiranė pėr kundėr faktit se edhe ata posedojnė tė njejtat kushte pėr tu transferuar atje. Grvesitėt i kanė thėnė Ahmetit dhe Pollozhanit se 86 studenteve te viteve II dhe III vendorė kategorisht e refuzojnė transferin qė u imponohet atyre pėr nė Universitetin e Shkupit, dhe kanė paraqitur ēėshtjen e 109 studentėve tė vitit II tė cilėt sipas tyre pa kusht tė cilėt duhet tu nėnshtohen provimeve pėr njė vit kėtu nė Tetovė.
"Qėndrimi i tyre ishte se pėr shifrėn 33 studentė qė ėshtė anashkaluar pėr shkak tė defekteve qė kanė poseduar listat pėr tu transferuar 26 studentė nė Prishtinė dhe 7 nė Tiranė duhet tė negociohet dhe se ky problem gjithsesi duhet tė zgjidhet. Kur bėhėt fjalė pėr studentėt vendorė tė cilėt refuzojnė transferimin e imponuar nė "Shėn Kirili dhe Metodi" tė Shkupit, pas njė diskutimi tė gjatė mė nė fund arritėm qė z. Ali Ahmeti tė merr pėrsipėr kėtė problem dhe tė negocioi tė premten nė Prishtinė, megjithatė ai nuk premtoi se mund ta zgjidh kėtė qėshtje por se ai do tė bėjė pėrpjekjė maksimale qė edhe pėr kėta studentė tė ketė zgjidhje tė dėshiruar" njoftoi Krasniqi.
Mandej ne shqyrtuam mundėsinė qė eventualisht nė Universitetin e Shkupit tė mund tė organizoheshin ligjėratat dhe ushtrimet nė gjuhėn shqipe, dhe nė mungesė tė kuadrit atje tė mundėsohet tė paktėn qė mėsimi tė realizohet me anė tė pėrkthyesve, por palėt me tė cilat ne biseduam nuk e panė tė arsyeshme qė kjo te ndodhė. Sa i pėrket shifrės 109 studentė tė vitit II pa kusht qė duhet tė qėndrojnė nė Tetovė, ministri Pollozhani tha se as qė ka hapėsirė pėr tu diskutuar pėr ta, sepse asnjė parakusht nuk ekziston qė studentėt nė fjalė tė mund tė bėjnė transfer nė Universitetet e tjera nė kėtė vit. Pėr kėta student Pollozhani ka premetuar se ka marrė pėr sipėr t'ua organizoi provimet nė tre afate kėtu nė Tetovė dhe tė gjith ata studentė qė e kapin kushtin vitin e ardhshėm 10 mund tė transferohen pėr nė Tiranė ndėrsa tė tjerėt mund tė zgjedhin nė mes tė Shkupit dhe Prishtinės.

"Pas gjithė bisedės, edhe pėrkundėr insistimit tė madh qė bėmė ne studentėt pėr tu qartėsuar qėshtja e participimit dhe ajo e legjitimitetit tė provimeve, nga ana e ministrit ky problem mbeti nė mjegull. Ne nuk kuptuam se qfarė shume parashė do tė paguajmė nė Prishtinė, Tiranė apo Shkup. Me gjithatė neve na u bė me dije se gjitha shumat qė kalojnė shifren e pagave qfarė kemi paguar nė UT do ti mbuloj Ministria e Arsimit, dhe nėse i referohem kėsaj mund tė konkludojmė se pasi tė bėjmė transferin ne mund tė paguajm shuma astronomike nė Universitetet ku ne transferohemi" bėri tė ditur antari i Kėshillit grevist Besnik Krasniqi.


Nga:Xhevahir NEZIRI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio