Studentet.info
Lajme : Intervistė me prof. Bube
Kyqur 19-06-2006 7:14:10 (1757 Lexime)

Intervistė me prof. Bube


Studentet.info: Kur ka filluar me punė Euro Kolexhi nė Kumanovė dhe si ėshtė interesi i studentėve?

Euro Kolexhi punon tashmė tre vjet. Nga ky vit filloi me punė dhe Euro Kolexhi nė Athinė. Interesi i studentėve ėshtė mjaft i madh, veēanėrisht kėtė vit.

Studentet.info: ē’farė drejtimesh ekzistojnė dhe cilat janė kushtet pėr tė studiuar nė kėtė kolexh?

Ekzistojnė gjashtė drejtime: studentėt mė shumė orientohen pėr administratė biznesi dhe teknologji informatike, pėr shkak se ato mė sė shumti kėrkohen nė pazar. Pėrvē tyre regjistrojmė edhe nė grupet studiuese: turizėm, shpedicija, Marketing-Menaxhment dhe Reklamim dhe marrėdhinie me opinionin.


Studentet.info: Nga cili universitet evropian jeni tė licencuar?

Ne oficialisht jemi filijalė nė dy institucione prestigjioze tė huaj – London City College nga Londra, Britani e Madhe dhe American City University od Vajoming, SAD.

Studentet.info: A pritni mė shpejtė akreditim nga ana e Ministrisė sė Arsimit dhe Shkenbcės sė Maqedonisė?

Ashtu siē thashė ne nė Maqedoni jemi filijalė tė huaj kėshtu qė neve nuk na ėshtė e nevojshme akreditim ashtu siē kanė institucionet e arsimit tė lartė tė cilėt japin diploma tė Maqedonisė. Ne punojmė sipas programeve tė huaja, ligjėrimi ėshtė nė gjuhėn angleze ndėrsa notimi bėhet me vlerėsim tė dyfishtė nė Londėr. Studentėt janė njėqind pėr qind tė mbrojtur pėr shkak se ato me tė drejtė formale janė studentė edhe nė kėto institucione, filijalė e cila jemi edhe ne nė Maqedoni. Ne nė fakt jemi i vetmi institucion i lartė nė vend i cili edhe tė pushojė sė punuari studimet do tė mund tė mbarohen nga qendra amerikane dhe britaneze nė tė njėjtat kushte dhe nė tė njėjtin territor. Kjo ėshtė forca e statusit filijal dhe ne jemi krenar nė suksesin tonė qė vetėm pėr tre vjet punė ne arritėm atė qė ndonjė institucioni I duhet dhjetėra vite.

Studentet.info: Cilat janė projektet e Euro Kolexhit nė periudhėn e ardhshme?

Ne mundem dhe duam qė si filijalė qendror nė Ballkan tė zgjerohemi. Planet janė tė mėdha: duam tė hapim grupe tė reja studiuese nė Gostivar dhe Manastir ndėrsa jemi nė bisedime qė eventualisht tė dislokohemi edhe nė Prishtinė dhe Beograd. ēka nga kjo do tė realizohet nuk varet veē prej nesh, por edhe nga mundėsitė qė tė gjejmė parnerė solidė nė kėto qytete tė cilėt sė bashku me kolexhin do tė jenė tė gatshme tė investojnė. Nė plan ėshtė edhe sjellja e studentėve tė huaj nga India, Kina, Bangladezhi dhe Australia. Patjetėr tė them se kėtu tashmė bėhet fjalė pėr interes tė madh pėr shkak se diplomat e Britanisė dhe Amerikės janė mė tė ēmuara nė pazarin e arsimit nė botė dhe ne jemi shumė mė tė lirė nga kolexhet e ngjashme jashtė vendit.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio