Studentet.info
Lajme : USHT ZVARRIT PROCESIN PWR VERIFIKIMIN E DIPLOMAVE
Kyqur 19-06-2006 7:16:54 (2030 Lexime)

Tė diplomuarit e shkallės sė tretė paralajmėrojnė protesta

TETOVĖ, 19 QERSHOR- Universiteti Shtetėror i Tetovės vazhdon ta zvarrit procesin pėr verifikimin e diplomave tė shkallės sė tretė tė studentėve qė kanė kryer nė kėtė insititucion.
Pėrderisa magjistranėt thonė se verifikimi i diplomave zvarritet me vite dhe pėr kėtė janė tė detyruar tė marrin masa mė tė rrepta, nė Universitetin shtetėror tė Tetovės thonė se janė nė bisedime e sipėr pėr zgjidhjen e kėtij problemi.
“Jemi nė bisedė e sipėr qė tė kryhet kjo punė”, thotė prorektori pėr arsim nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, Ismail Ahmeti.


Ndėrkaq, antarėt e kėshillit organizativ tė cilėt gati tre vite kėrkojnė verifikimin e diplomave thonė se e nėse rektori i kėtij universiteti nuk i jep fund kėtij malltretimi pėr njė afat shumė tė shkurtėr kohor do tė fillojnė protesta.
Ata thonė se kanė pasur disa takime me pėrfaqėsues tė Universitetit Shtėror tė Tetovės, ku u ėshtė premtuar zgjidhje tė problemit mirėpo deri mė tani nuk ka asgjė konkrete.
Me kėtė rast, Afet Ceka, antar i kėshillit organizativ qė kėrkojnė verifikimin e diplomave tė shkallės sė tretė thotė se Universiteti Shtetėror i Tetovės ėshtė duke i malltretuar mjaft.
“Procesi po zvarritet dhe ne malltretohemi. Kemi pasur disa takime dhe biseda me pėrfaqėsues tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės ku na ėshtė premtuar zgjidhje e problemit, por pėr fat tė keq asgjė nga ato fjalė nuk ėshtė bėrė realitet. Mendoj se ėshtė koh e fundit qė tė zgjidhet problemi ynė i cili zvarritet tre vjet me rradhė”, thotė Ceka.
Ai thotė se ka diplomuar qė nga vitit 2003 nė kėtė universitet nė lėmin e historisė.
Kryetari i kėshillit organizativ qė kėrkojnė verifikimin e diplomave tė shkallės sė tretė, Lirim Ziba thotė se Univesriteti Shtetėror e zvarrit pa arsye procesin.
“Ėshtė revoltues fakti se ne akoma nuk i dijmė arsyet pėr zvarritjen e verifikimit tė diplomave tona. Kjo ėshtė e drejtė ligjore qė na takon dhe ne nuk do tė ndalemi deri sa ta fitojmė. Ndryshe do tė marrim masa mė radikale duke iu drejtura edhe bashkėsive ndėrkombėtare ”, thotė Lirim Ziba.
Ndėrkaq, Skender Asani, i diplomuar i shkallės sė tretė nė lėmin e historisė nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės thotė se do tė fillojnė protesta nėse vazhdon edhe mė tej tė zvarritet ky problem.
“Nėse kjo ēėshtje vazhdon tė zvarritet, pėr njė kohė tė shkurtėr nė bashkėpunim me organiztat studentore do tė fillojmė protesta”, thotė Skender Asani.

Nga: Daim MIFTARI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio