Studentet.info
Lajme : FAKULTETI PEDAGOGJIK KATEDRA E GJUHĖS DHE LETĖRSISĖ SHQIPE NĖ SHKUP DHE USHT
Kyqur 19-06-2006 7:18:13 (5486 Lexime)

Regjistrimi nėpėr fakultete nė bazė tė suksesit nga shkolla mesme

SHKUP, 19 QERSHOR- Kandidatėt qė do tė regjistrohen sivjet nė Fakultetin Filologjik, Katedra e Gjuhės dhe Letėrsisė Shqipe, Fakulteti Pedagogjik dhe Universiteti Shtetėror i Tetovės nuk do t’i nėnshtrohen provimit pranues, ndėrsa pranimi i tyre do tė bėhet nė bazė tė suksesit nga shkolla e mesme.
Me kėtė rast nė ato drejtime ku do tė ketė numėr tė madh tė kandidatėve nė disa fakultete do tė formohen komisione pėr zgjedhjen e mė tė mirėve.
Shefi i Katedrės sė Gjuhės dhe Letėrsisė Shqipe, Nehas Sopaj nuk beson se nė kėtė katedėr do tė ketė numėr tė madh tė studentėve me sukses tė shkėlqyeshėm, e cila do tė paraqiste nevojėn pėr zgjedhjen e mė tė mirėve.


”Heqja e provimit pranues ėshtė jo e pėrshtatshme pėr studentėt maqedonas qė regjistrohen nė katedrėn e gjuhės shqipe pėr shkak se pėr ato ėshtė I nevojshėm njė testim paraprak”, thotė shefi i Katedrės sė Gjuhės dhe Letėrsisė Shqipe, nė Fakultetin Filologjik nė Shkup, Nehas Sopaj.
Ndėrkaq, edhe nė Fakultetin Pedagogjik nė Shkup, pranimi i studenėtve do tė bėhet nė bazė tė suksesit tė nxėnėsve tė arritur nga shkolla e mesme.
Sipas dekanit tė kėtij fakulteti, Murat Murati nė rast se do tė ketė numėr tė madh tė kandidatėve atėherė do tė komisione qė do tė bėjnė zgjidhjen e mė tė mirėve. Ndwrsa si= u shpreh dekani Murati nw kwtw fakultet me anw tw komisioneve tw caktuara do tw bwhet edhe kontrollimi i aftwsive psiko-fizike tw kandidatwve.
Edhe nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, pranimi i kandidatėve do tė bėhet nė bazė tė sukesit tė shkollave tė mesme. Sipas prorektorit pėr arsim nė kėtė universitet, suksesi i nxėnėsit nga shkollave e mesme ėshtė i mjaftueshėm dhe njė bazė e mirė pėr t’u regjistruar nė fakultet pa mos iu nėnshtruar provimit pranues.
Ahmeti nuk e pėrjashton mundėsinė pėr formimin e komisioneve qė do tė bėjė zgjedhjen e mė tė mirėve, nė rast se do tė ketė interesim tė madh tė kandidatėve pėr regjistrim, por kjo siē u shpreh ai do tė varet prej situatės qė do tė krijohet gjatė pranimit tė kandidatėve.

Nga: Daim MIFTARI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio