Studentet.info
Njoftime : LISTA STUDENTORE REFORMA
Kyqur 22-06-2006 5:42:58 (1728 Lexime)

LISTA STUDENTORE REFORMA


DEKLARATE

Duke pare dhe vezhguare me perqendrim shqetesues gjendjen e krijuare ne UP kohe me pare,tani e thelluare edhe me teper duke kaluar suazate e normales .
Duke analizuar levizjet e fundit mes MASHT-it dhe UP-se po e leshojme kete deklarate

Lista Studentore REFORMA(LSR-UP) njeri nga grupet parlamentare opozitare ne Parlamentin Studentore ndjejne per detyre dhe pergjegjesi te reagojme pozitivishte per zgjedhjen e problemit ne UP.
Ne mendojme qe zgjidhja me e favorshme per te dalur nga kriza,tani e shendrruar ne problem politike dhe institucionle(konflikte institucionesh),eshte qe ne baze te Statutit te UP-se dhe Ligjit mbi Arsimin e Larte te miratuar nga Kuvendi I Kosoves te organizohen zgjedhjet e pergjithshme ne UP.mirepo zgjedhjet te shpallen nga organi me I larte I UP-se –Senati.
Kerkojme nga MASHT-se dhe ministri z.Agim Veliu te pajtohet qe keto zgjedhje te organizohen ne menyre demokratike pa asnje imponim nga jashte,por ministria te ndihmoje edhe jashte mundesive qe keto zgjedhje te jene demokratike dhe te pranushme per te gjithe.
Mendojme qe autonomia e Universitetit do te ruhet duke u rreshtuar te gjithe ne respektimin e Ligjit mbi Arsimin e Larte dhe Statutit te UP-se dhe duke I mbrojtur me fanatizmin me te madh keto dy akte ligjore.Vetem ne kete menyre mund te dalim nga kriza qe eshte krijuar dhe te hiqet ēdo dilem qe paragjykon “Politizimin e Universitetit”.
Universiteti I Prishtines nuk eshte as nuk duhet te jete kurre qerdhe e asnje grupi te interesit ,por duhet te jete ne sherbim te edukimit dhe arsimimit kombetare duke ju sherbyer te gjitheve per ti realizuar aspiratat intelektuale reale te individit dhe shoqerise ne pergjithesi.Ky edhe eshte misioni dhe rendesia e tij.
UP-ja eshte thesari me I ēmueshem qe kemi dhe I lusim te gjithe faktoret relevant qe te na ndohmojne ta ruajme ate.Eshte institucioni nga I cili duhet te nxirren vlerat kulturore dhe shkencore ne perputhshmeri me trendet e zhvillimit te civilizimit perendimore.

Kjo deklarate eshte leshuar per media pas mbledhjes se jashtezakonshme te kryesise se LSR-UP te mbajtur me 11.05.2006 ne Prishtine.


Prishtine 2006 Kryesia e LSR-UP


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull


Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio