Studentet.info
Njoftime : LĖVIZJA STUDENTORE
Kyqur 22-06-2006 5:49:54 (1480 Lexime)

LĖVIZJA STUDENTORE
2006


Kominikatė Nr.0106

Ju njoftojmė se protesta e datės 09.05.2006 ėshtė vetėm fillimi i njė lėvizje qytetare , tė inicuar nga studentėt e UP-sė pėr zgjidhjen e shumė problemeve qė kanė kapluar shoqėrinė kosovare , duke filluar qė nga universiteti.
Ne kėrkojmė qė pėrgjegjėsit pėr shkaktimin e kėsaj situate destruktive pėr UP-nė, tė shkarkohen menjeherė nga postet e tyre , duke filluar nga ministri i arsimit , kryeministri dhe tė gjithė personat tjerė zyrtarė tė involvuar nė krijimin e kėtij problemi.
Asnjė organ qeveritar nuk ka tė drejtė qė t’i imponojė studentėve politikat e tyre ditore, e sidomos jo nėse nuk janė nė gjendje qė ato vendime t’ua imponojnė ministrave tė tyre , disa prej tė cilėve edhe ashtu janė akuzuar pėr keqpėrdorime nga zyrtarėt e auditimit tė pėrgjithshėm.
Kėrkojmė nga Kuvendi i Kosovės qė tė debatojė urgjentisht pėr vendimin e nxjerrė nga kryeministria mbi universitetin dhe me fuqinė qė ka ta shfuqizojė atė.
Ne , do tė pėrdorim tė gjitha mjetet demokratike nė mbrojtje tė interesave studentore , qytetare dhe atyre tė Kosovės nė pėrgjithėsi.
Ftojmė qytetarėt qė nė pėrpjekjet e tyre pėr ndryshime pozitive nė Kosovė , tė jenė dinjitozė dhe qė nė tė njejtėn mėnyrė si edhe gjithė qytetarėt e civilizimit europian tė protestojnė brenda normave demokratike.

Lėvizja Studentore 2006

Prishtinė: 09.05.2006 Kolegjiumi Drejtues
Lėvizja Studentore 2006


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull


Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio