Studentet.info
Lajme : Vendim nga Qeveria te pezullohet studimi falas
Kyqur 28-06-2006 4:40:51 (4444 Lexime)


Qeveria hungareze pezulloi studimin falas

BUDAPESTĖ, 28 QERSHOR- Qeveria hungareze mori vendimin qė ta pezullojė studimin falas nė fakultete, nė pėrpushthshmėri me programin pėr zvogėlimin e deficitit nė vend.

Kjo masė, siē lajmėrojnė sot mediumet, do tė hyjė nė fuqi gjatė vitit akademik 2007/2008.

Sipas ministrit hungarez tė Arsimit Inshtvan Hiler, ēdo vit pėr njė student ėshtė paraparė tė paguhet participim nė vlerė prej 375 euro.Qeveria social-liberale e Hungarisė nė fillim tė qershorit filloi njė plan pėr kursim ekonomik me qėllim tė zvogėlimit tė deficitit publik shtetėror, i cili gjatė kėtij viti do tė arrijė tetė pėr qind tė Bruto Prodhimit Shoqėror, qė paraqet shifėr rekorde brenda Bashkimit Evropian.

Me planin parashihet kursim prej 3.57 miliardė euro vetėm gjatė vitit 2007. /Makfaks/
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio