Studentet.info
Lajme : U Zgjodh Rektori ne UP
Kyqur 29-06-2006 16:07:05 (1649 Lexime)


Enver Hasani u zgjodh rektor i UP-sė

PRISHTINĖ, 29 QERSHOR- Profesor Enver Hasani ėshtė zgjedhur sot me shumicė votash rektor i Universitetit tė Prishtinės. Nė garė 6 vota mori rektori i sapo zgjedhur Enver Hasani, kundėrkandidati e tij, Muhamet Mustafa mori 2 vota, 1 votė u shpallė e pavlefshme, Sali Gashi nuk mori asnjė votė dhe Ramadan Zejnullahu u tėrhoq nga gara para se tė fillonte votimi.

Kėshilli Drejtues i Senatit tė UP-sė pas votimit tė pesė kandidatėve pėr rektor tė UP-sė, me shumicė votash ka zgjedhur profesor as. Enver Hasanin. Ndėrkaq nga gara pėr rektor kanė rėnė prof. dr. Mujė Rugova dhe prof. as. Ismail Hasani. Pėrderisa Ramadan Zejnullahu sot para se tė mbahet votimi ėshtė tėrhequr nga gara pėr rektor. Rektori i posa emėruar Enver Hasani ka premtuar se do tė jetė i hapur ndaj ambientit si dhe do ti pėrmbahet plotėsisht ligjit.


“Unė do tė angazhohem pėr hapje tė tėrsishme tė Universitettit ku proceset janė tėrėsisht akademik”.Enver Hasani nė programin e tij parasheh krijim tė standardeve akademike qė synojnė arritjen e njė statusi tė dinjitetshėm ndėrkombėtar. Votimi ėshtė monitoruar nga Komisioni zgjedhor i pėrbėrė nga dy pėrfaqėsues tė OSBE-sė dhe dy pėrfaqėsues tė Universitetit. (RTK)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio