Studentet.info
Lajme : Hulumtim
Kyqur 17-07-2006 10:11:23 (1295 Lexime)


Korrupsioni nė arsimin e Maqedonisė ėshtė i shpėrndarė, por nuk paraqitet

SHKUP, 17 KORRIK - Korrupsioni ėshtė dukuri e shpėrndarė nė tėrė sistemin e Maqedonisė, posaēėrisht nė arsimin e lartė, por ėshtė i vogėl numri i rasteve zyrtarisht tė paraqitura dhe tė ndriēuara, thuhet nė raportin e Qendrės pėr komunikime qytetare nė Shkup.

Nė raportin pėr korrupsionin nė arsimin e Maqedonisė potencohet se kuadri i mėsimdhėnėsve e mbulon para opinionit kėtė problem serioz dhe u mundėson atyre qė janė involvuar nė korrupsion tė mbeten tė padėnuar, e problemi i pazgjidhur.


Hulumtimet treguan se fshehja e korrupsionit nė arsim kryesisht ka tė bėjė me tre shkaqe: institucionet dhe mekanizmat e dobėta pėr mbrojtjen e studentėve dhe nxėnėsve tė cilėt do tė paraqitnin korrupsion; interesi personal i studentėve dhe prindėrve qė janė involvuar nė korrupsion tė heshtin pėr ryshfetin e dhėnė pėr blerjen e notės dhe solidaritetin e heshtur te profesorėt pėr kolegėt e tyre tė korruptuar.

Pėrveē notave, nė arsimin e mesėm dhe fillor pėrmenden edhe lloje tė tjera tė korrupsionit dhe keqpėrdorimit tė parave shtetėrore pėr dobi personale. Ka shembull tė organizimit tė ekskurzioneve ose tė festave tė maturės pėrmes "agjencive miqėsore" ose restoranteve, prej tė cilėve pastaj drejtorėt e shkollave marrin kompensim adekuat.

Nė raportin e Qendrės pėr komunikime qytetare pėrfundohet se qė tė arrihen rezultate duhet tė rritet edhe shkalla e mbrojtjes qė do t'u garantohet studentėve tė cilėt do tė paraqesin korrupsion nė arsim.(MIA)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio