Studentet.info
Opinione : KOMENT
Kyqur 23-07-2006 14:06:00 (2796 Lexime)

REHABILITIMI DHE AVANCIMI I “HOXHĖS” Ejup Sahiti

Nga: Feim MALIQAJ

Me 1989 rifilloj invazioni politik kundėr Kosovės i manifestuar me dhunė e represion tė paparė ndonjėhere e nė ndonjėvend tjetėr tė Kontinentit tė Vjetėr.

Kėtė invazion e pati legalizuar 28 marsi i vitit 1989 konkrtisht akti i kundėrligjshėm i heqjes sė autonomisė sė Kosovės nga ana e Serbisė hegjemoniste.

Tė gjithė jemi dėshmitar tė kohės sė rrėnimit tė asaj pak autonomie qė kishim dhe askush nuk hamendej pse Slobodan Milosheviē po rrenonte aktin me te lart juridik dhe politik te Kosoves se atehershme sepse tashme dihej vizioni tij, nė fund tė fundit ai po zbatonte planet dhe projektet fashiste tė Akademisė sė Shkencave tė Serbisė plane tė njohura me qėllimin e vetėm spastrimin etnik tė Kosovės.


Nė parlamentin e asaj kohe Kosova kishte “pėrfaqėsuesit” e vet tė cilėt aq “dėnjėsisht pėrfaqėsuan” sa asksuh skishte ide se njė pjesė e tyre do tė shkonin aq larg sa do tė ngrisnin gishtat pro-suprimimit tė autonomisė pro dėshirės shfarosėse tė Miloshvicit, padyshim njėri ndėr kėta “patriot” ishte edhe Prof. Ejup Sahiti i cili njihej me nofkėn e tij “Hoxha”.

Sic duket “Hoxha” ka harruarr ēfarė argati i bėri kėtij populli nė mbeldhjen famkeqe tė rrėnimit tė frymės sė fundit, autonomisė sė atėhershme, Ai jo qė ka harruar por siē po ngjet sot atij i duket pak tė ketė bėrė pėr Serbinė. Kėshilli Shkencor-Mėsimor i Fakultetet Juridik, dhe Rektorati i UP-sė thuhet t’iu kenė bėrė njė far lloj amnestie kėtyre matrapazėve tė Kombit duke i rikyēur nė procesin e mėsimdhėnies dhe duke mosmenduar se tė tillė miloshevicist do tė kėrkonin njė ditė tė vehėshin nė kupollat e institucioneve mė tė larta arsimore tė vendit tė cilin vend kėta qyqar e paten zhveshur nga ēdo e drejtė pėr tė jetuar dhe vepruar nė liri duke votuar pro rrėnimit tė dhunshėm tė tė drejtave kushtetuese tė popullit tė Kosovės, duke votuar pro opcionit tė Sllobodan Miloshevicit .

Ēka nėse Kosova do t’kishte fatin e Zi tė asaj kohe dhe Ejup Sahitat ta “pėrfaqėsonin” nė Grupin Negociator pėr t’negociuar pėr tė ardhmen politike tė Kosovės, pėrgjigjėja do tė ishte e lehtė: Serbisė do t’i binte (siē thot populli) “Shi nė Kollomoq”, ndėrsa Ejup Sahitat do tė kėmngulnin pėr aq sa bėnė nė vitin 1989, dhe tė nesėrmen do tė rrugėtonin furishėm pėr Beograd siē kishin bėrė me 1989 Pėr t’ia zėnė rradhėn njeri-tjetrit pėr tu dėshmuar mė patriot serb prej shqiptarėve pjesmarrės nė atė “marifetllėk” dhe pėr tė deklaruar kėtė nė televizionin e beogradit se : RRENIMI I KUSHTETUTES SE KOSOVES nuk i sjell dėm Kosoves por vec dobi. Dmth kėta “trima” pėr veē kesaj u munduan edhe ta trillojnė popullin, duke injoruar atė kinse vėtė kėta janė “intelektual” dhe tė tjerėt nuk kuptojnė.

Tani kur u bėnė mėse 17 vite nga ai akt antikombėtar dhe pothuajse mė shumė se shtatė vjetė lirie, njėri nga ata qė i bėri dėm tė madh Kosovės dhe popullit tė saj, nė mėnyrė pėrfide dhe me injorancė mundohet ta bind opinionin se ai duhet tė bėhet dekan i fakultetit Juridik tė UP-sė, pra nė Kosovėn e lire tė robėruar dikur nga kllapa nė tė cilėn bėnte pjesė edhe ky “kandidat” i famshėm.

A nuk mendon Ejup Sahiti se po qė se do ta njihnin mirė tė kaluarėn e tij studentėt e fakulteit Juridik do ta refuzonin ligjerimin nga ai, a nuk i ka shkuar ndėrmend “gishtngritėsit” antikombėtar se po ta njifnin “deputetin” dhe ta dinin studentėt gabimin e tij tė pafalshėm qė i bėri Kombit do ta tėrhiqnin zvarr nga Universiteti i Prishtinės, sigurisht qė nuk e ka menduar sepse tani mė ai duket tė mos jetė mirė mentalisht, dhe siē shifet ai i ka harruar tė gjitha dhe ka vendosur tė kandidoj pėr dekan nė mėnyrė qė mė nė fund tė shkaktoj ndonjė gjendje tė papranushme nė UP dhe pėr UP-nė (pėr studentėt) e cila gjendje do tė ngjallte reagime dhe Ejup Sahiti tė zhveshej nga petku i amnestisė sė dikurshme dhe nė pension tė shkoj i njohur edhe pėr brezat e rinj se ai ishte njėri nga suprimuesit e autonomisė sė Kosovės.
Pėr habi njė numėr prej 8 antarėsh tė Kėshillit shkencor-mėsimor tė fakultetit juridik tė UP-sė e "treguan" vetėn duke ia vazhduar endrrėn "Hoxhės" ėndėrr e cila do tė duhej tė venitet nga Senati i UP-sė nesėr, e them kėshtu duke menduar dhe shpresuar se nė Senatin e UP-sė edhe pse mund tė jetė njė cimer i ardhshėm i Papoviqit qė robėroi pėr shumė vite UP-nė, edhe pse mund tė jetė dikush qė kėrkon bashkėdrejtim me Papoviqat, ėshtė Senati nė masė tė madhe i pėrbėt nga profesor me vlera kombėtare e shkencore qė nuk do t'lejojė avancime antikombetare e antishkencore.

Kėto qė u thane mė lartė ishin vetėm sa pėr t’ua kujtuar opinionit tė gjerė se nė Kosovė jo vetėm qė ka “liri tė lėvizjes” por edhe rehabilitime dhe avancime antikombėtare, andaj do tė ishte e domosdoshme t’iu themi stop antivlerave kombetare dhe avancimit tė tyre…(autori ėshtė drejtues i dy organeve tė larta tė Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė UP-sė: organit informativ dhe botues, gazetės sė studentėve "Bota e Re" dhe "Zyrės sė Informacionit tė UPSUP-sė")

Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio