Studentet.info
Lajme : Shpresė pėr tė qenė student nė USA
Kyqur 26-07-2006 5:02:49 (1633 Lexime)

Si tė studioj nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės?

PRISHTINĖ, 26 KORRIK- Studentėt, qė duan tė studiojnė jashtė vendit tė tyre, parapėlqejnė nė shumicėn e rasteve Shtetet e Bashkuara sesa ēdo vend tjetėr. Rruga pėr t’u pranuar nė njė universitet nuk ėshtė e lehtė. Afro 600 mijė studentė nga e gjithė bota frekuentojnė universitetet amerikane.

Mė shumė se 3.600 institucione tė arsimit tė lartė amerikan pranojnė studentė tė huaj. Njė student, qė ėshtė i interesuar pėr tė studiuar nė Shtetet e Bashkuara, duhet sė pari ta vlerėsojė veten, pra tė vendosė se ku do tė pėrqendrohet.

Nė Shtetet e Bashkuara mund tė zgjedhėsh nga njė listė me afro 500 lėndė tė ndryshme mėsimore. Vetėm shkolla mund tė kushtojė deri nė 40.000 dollarė, ndėrsa shpenzimet e jetės gjatė studimeve luhaten nga 15.000 deri nė 40.000 dollarė.


Ndihmat financiare dhe bursat janė shumė tė kufizuara. Shoqata e Edukatorėve Ndėrkombėtarė thotė se 81% e studentėve, qė shkojnė nė Amerikė pėr tė studiuar, studimet i paguajnė me paratė e tyre apo tė familjes.

Studentėt, qė kanė nė plan tė shkojnė nė Shtetet e Bashkuara dhe tė punojnė pėr ta mbuluar njė pjesė tė kostos, duhet tė dinė se para se ta marrin vizėn duhet ta ketė letrėn e pranimit nė universitet, si dhe llogaritė bankare apo njė dokument pėr miratimin e ndihmės financiare, qė provojnė se studenti ka fonde tė mjaftueshme pėr tė studiuar dhe pėr tė jetuar nė Shtetet e Bashkuara.

Qeveria e Shteteve tė Bashkuara jep ndihmė pėr studentė nga disa vende. Hollėsi mund tė kėrkohen nga ambasada amerikane ose nga njė zyrė e USAID-it. Edhe universiteti lokal mund tė ketė njė informacion tė tillė. Disa shkolla amerikane sigurojnė ndihma financiare pėr studentėt e huaj.

Njė listė e kėtyre shkollave mund tė gjendet nė faqen e internetit nė adresėn edupass.org. Kjo faqe jep edhe shumė informacione se kujt duhet t’i shkruash pėr tė kėrkuar ndihmė financiare dhe i paralajmėron studentėt tė mos paguajnė nėse kėrkohen paratė pėr formularėt e aplikimit pėr bursa, sepse mund tė mashtrohen.

Njė faqe tjetėr e rėndėsishme pėr studentėt ėshtė ajo qė administrohet nga Departamenti i Shtetit, me adresėn educationusa.state.gov.

Pas sulmeve tė 11 shtatorit 2001 Shtetet e Bashkuara kanė vėnė kushte me tė cilat ėshtė bėrė e vėshtirė marrja e vizave, pėr tė mos thėnė e pamundur. Tani njerėzit kanė filluar tė mendojnė se mos SHBA-ja po bėn hapa tendenciozė pėr ta bėrė njė sistem kėshtjelle.(ILIRAPOST)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio