Studentet.info
Lajme : Pėrfundon Universiteti veror nė UEJL
Kyqur 31-07-2006 5:09:37 (1900 Lexime)


Diploma dhe kredi pėr studentėt pjesmarrės

TETOVĖ, 31 KORRIK-Ka pėrfunduar dje nė Tetovė Universitetin Ndėrkombėtar Veror "Maqedonia 2006" qė u mbajt nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė, ndėrsa gjithēka ėshtė pėrmbyllur me njė solemnitet nė tė cilin janė ndarė diploma dhe kredi pėr studentėt pjesmarrės.

Kėto kredi studentėt mund ti shfrytėzojnė edhe nė kuadėr tė studimeve tė tyre nė UEJL.

Nė kuadėr tė kėtij evenimenti janė mbajtur rrethė 20 seminare, 6 debate, aktivitete sportive e shumė aktivitete tjera qė studentėt i kanė vlerėsuar lartė, pėr mundėsinė e zgjerimit tė horizonteve tė dijes.Studentė nga vende tė ndryshme, tė cilėt ndjekin Universitetin Veror Ndėrkombėtar "Maqedoni 2006" qė zhvillohet nė Universitetin e Evropės Juglindore, para njė jave realizuan takim me kryetarin e komunės sė Tetovės, Hazbi Likėn, dhe udhėheqėsit e sektorėve komunalė.

Duke folur pėr procesin e decentralizimit dhe problemet me tė cilat ėshtė ballafaquar gjatė kėsaj periudhe komuna e Tetovės, kryetari Lika potencoi se "komuna e Tetovės ėshtė nė pėrcjellje tė tranzicionit tė stėrzgjatur" dhe shtoi se "shpresojmė qė ta pėrcjellim sa mė shpejt qė tė mund tė lirohemi dhe tė bėjmė reforma nė administratė".

Para studentėve tė pranishėm nė kėtė takim folėn edhe udhėheqėsit e sektorėve komunalė. Disa nga studentėt e pranishėm i parashtruan edhe pyetje kryetarit Lika, ndėrkaq Carl Ekstrom, profesor ligjėrues nė Universitetin Veror falėnderoi kryetarin e komunės sė Tetovės dhe pėrfaqėsuesit e tjerė komunalė, duke thėnė se studentėt kanė shumė tė mėsojnė nga ky takim.

Profesorėt dhe studentėt qė marrorrėn pjesė nė Universitetin Ndėrkombėtar Veror janė shprehur se organizimi dhe cilėsia e shkollės verore ėshtė nė nivel tė lartė.

"Jam i impresionuar nga organizimi i Universitetit Veror Ndėrkombėtar "Maqedonia 2006". Shoqata pėr trajnim akademik (ATA) kreu punė tė shkėlqyer me organizimin e shkollės verore. Shumė lehtė UEJL mund tė krahasohet me universitete nė Evropė, Amerikė dhe Azi ku kam ligjėruar unė. Nė tėrėsi kjo ėshtė mundėsi e mirė pėr studentėt dhe profesorėt nga vende tė ndryshme tė shoqėrohen dhe tė shkėmbejnė pėrvoja. Universiteti Veror Ndėrkombėtar ėshtė iniciativė e shkėlqyer dhe duhet tė vazhdojė tė organizohet", deklaroi njė nga profesorėt e huaj pjesmarėrs nė seminaret e kėtij Universiteti veror.
Sipas tij, Universiteti Veror Ndėrkombėtar i tejkalon shkollat verore klasike, pasi krahas aktiviteteve arsimore, ka edhe manifestime kulturore dhe sportive, tė cilat e plotėsojnė nė tėrėsi. Profesori i Fakultetit Ekonomik nė Shkup, Kiril Postollov, i cili vitin e kaluar ka ligjėruar nė shkollėn verore nė universitetin e Shkupit, duke bėrė krahasim vlerėsoi se edhe nė universitetin veror nė UEJL ėshtė ruajtur cilėsia e ligjėruesve dhe studentėve. Ai theksoi se dobėsi e vetme e kėsaj shkolle ėshtė se njė pjesė e vogėl e studentėve kanė njohuri tė mangėta tė gjuhės angleze dhe nuk mund tė marrin pjesė nė mėnyrė aktive nė ligjėrata.

Studentėt qė vijnė nga Maqedonia janė tė kėnaqur nga mėnyra e re e ligjėratave dhe pėrfshirja mė e madhe e punės praktike. Pėr dallim nga studentėt e vendit, studentėt e jashtėm mė shumė janė tė impresionuar nga shoqėrimi dhe rrethi i ri, deri mė tani i panjohur pėr ta.

Universiteti Veror Ndėrkombėtar "Maqedoni 2006" u mbajtė nga data 10 deri mė 28 korrik. Kurset i ndoqėn rreth 600 studentė, 460 prej tė cilėve janė nga Maqedonia, 140 studentė nga shtetet e jashtme. Studentėt ndoqėn kurse nga lėmi tė ndryshme, si nga lėmitė administrata e biznesit, administrata publike, ekonomi, drejtėsi e pedagogji. Nė kėto kurse, pėrveē profesorėve nga Maqedonia, ligjėrojnė edhe profesorė nga universitetet e jashtme. Vitin e ardhshėm Universiteti Veror Ndėrkombėtar "Maqedoni 2007" do tė mbahet nė Manastir.

Nga:Eshref AMETI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio