Studentet.info
Lajme : 
Kyqur 31-07-2006 5:12:21 (3984 Lexime)


Studentėt nė hall, banesat private “nuk preken”

TETOVĖ, 31 KORRIK- Studentė nga Kumanova, Shkupi, Gostivari, Kėrēova, Dibra, Struga e qyteteve tjera, janė ata qė mė sė miri e dijnė se si ėshtė tė jeshė student nė Tetovė.

Disa thonė se kjo ėshtė njė sfidė serioze pėr tė cilėn strukturat udhėheqėse tė universiteteve ende nuk e kanė ndėrmend ta vėnė nė rend dite. Ata vazhdimishtė pėrballen me probleme tė shumėta rrethė gjetjes sė njė vendi banimi nė mungesė tė konvikteve me tė cilat posedon vetėm njėri nga dy Universitetet e Tetovės.
Njė shtrat studenti nė Tetovė kushton nga 50 deri mė 100 euro pėr njė muaj nėpėr banesat private. Kjo ėshtė ēmimorja pėr studentėt qė studjojnė nė dy Universitete nė Tetovė. Mburrja e tetovarėve se kush sa studentė ka nėpėr banesat e tyre sikur ėshtė bėrė moto e pėrditshėmrisė.

Nėpėr tė gjitha skajet dhe lokalet afariste ekzistojnė njoftime ku shkruan “japet banėse me qira” “banesė pėr studente” e tė ngjashme.

Nė Tetovė aktualishtė janė tė vendosur mbi 20 mijė studentė nga tė dy universitet, ndėrsa pos nga Maqedonia ka edhe studentė nga Kosova, Shqipėria por edhe rajoni.

Universiteti I Tetovės nuk ka ende konviktin e tije, ndėrsa Universiteti I Evropės Juglindore, ka konvikte ku janė tė vendosur njė pjesė e konsiderueshme e studentėve.

Kushtet kryesore pėr pranim nė konviktin e vetėm tė UEJL-sė janė deri diku tė arsyeshme. Tė drejtė pėr t’u vendosur nė konvikt kanė vetėm studentėt e rregullt, me notė mesatare jo mė e ulėt se 7. 00, si dhe pagesa e rregullt e konviktit (pėr ata qė kanė qenė mė parė tė vendosur nė konvikt.

Rezultatet pėr studentėt e pranuar nė Konviktin e UEJL-sė sipas shėrbimit pėr informim tė kėtij universiteti prite tė publikohen me 30 gusht 2006, ndėrkoh qė vazhdon ende regjistrimi pėr tė interesuarit. Ky afat ėshtė vetėm pėr studentėt e vitit II, III dhe IV, ndėrkoh qė pėr studentėt e vitit tė parė do tė ketė afat plotėsues.

Kompenzimi mujor pėr studentėt qė prnaohen nė konvikt sipas shėrbimit pėr informim tė UEJL-sė pėr vitin akademik 2006-2007 do tė jetė 75 euro (nė kundėrvler nė denar) ndėrsa rezervimi pėr muajt gusht dhe shtator do tė kushtoj vetėm 60 euro. Poashtu depoziti pėr tė njejtėt muaj ėshtė 100 euro ėn kundėrvler denarėsh. Depoziti bllokohet nė rastet kur studenti shkakton dėm material onė konvikt, nėse pėrjashtohet nga konvikti ose nėse e lėshon konviktin pa njoftim me shkrim.

Por, as konviktet e UEJL-sė nuk janė tė mjaftueshėm pėr numrin nė rritje tė studentėve. Nė Tetovė aktualishtė ka objekte qė mund tė shfrytėzohen pėr qėllime tė tilla por pėr kėtė duhet punė dhe angazhime konkrete tė personave pėrgjegjės dhe ndihmė nga ana e shtetit qė edhe studentėt tetovarė tė ndjejnė kuprimin e vėrtetė tė fjalės “student” dhe “studime”.

Derisa tė ndėrtohen konviktet nė Tetovė, studentėt do tė enden nėpėr banesa private. Por, kush nė tė vėrtetė duhet tė pėrkujdeset pėr ēėshtjen e banimit tė mijėrave studentėve nė Tetovėn universitare. Pėr kėtė ēėshtje studentėt qiraxhinj shprehen tė mllefosur e thonė se duhet ta kishin zgjedhur strukturat univarsitare, e jo ne tė bredhim nėpėr dyert e tetovarėve.

Nga: Eshref AMETI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 -
23-04-2013 10:24:28 -
11-02-2013 2:53:44 -
04-02-2013 9:10:46 -
24-01-2013 4:14:13 -
22-01-2013 5:45:27 -
05-01-2013 8:43:43 -
02-01-2013 7:57:35 -
20-12-2012 3:29:40 -
10-12-2012 7:56:37 -

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio