Studentet.info
Lajme : Rreth 50 mijė studentė do tė studiojnė nė Itali pėr vitin akademik 2007
Kyqur 31-07-2006 7:14:37 (1851 Lexime)


Italia, 50 mijė bursa pėr studentėt e vendeve joanėtare tė BE-sė

ROMĖ, 31 KORRIK- Nė auditoret italiane do tė ulen afėrsisht 50 mijė studentė nga shtete joanėtare tė BE-sė, tė cilėt do tė ndjekin vitin e ri akademik 2006-2007. Gjithnjė sipas shefit tė zyrės shqiptare tė emigrimit, Durim Hatibit, qeveria italiane ka pėrgatitur njė dekret tė posaēėm ad hoc mbi kėtė kategori fluksesh imigratore dhe pėrfitues do tė jenė edhe shqiptarėt.

Nga informacioni qė kjo zyrė ka deri tani, nga pala italiane aktualisht teksti i dekretit po i nėnshtrohet shqyrtimit tė parlamentit italian, nė tė dy dhomat e tij; atė tė Deputetėve dhe Senatit. Ndėrkaq, nėnsekretari italian i Shtetit pėr Punėt e Jashtme, Famino Kruēaneli, gjatė njė takimi me presidentin Moisiu dhe ministrin e Jashtėm, Mustafaj, deklaroi para pak ditėsh, se qeveria italiane ka rezervuar 6 mijė bursa pėr studentėt shqiptarė.


Ndarja e bursave nė Itali u takon 90% studentėve italianė dhe 10 pėr qind studentėve tė huaj. Ndėrsa Durim Hatibi shpjegoi se praktika e pėrvitshme ėshtė qė pėr ēdo vit akademik Ministria e Punėve tė Jashtme, e Universiteteve dhe ajo e Brendshme vendosin njė numėr maksimal vizash hyrjesh dhe lejesh qėndrimi, tė cilat mund t’i lėshohen shtetasve tė huaj, me qėndrim jashtė territorit kombėtar italian dhe qė dėshirojnė tė vijnė pėr studime nė universitetet dhe akademitė italiane. Natyrisht, ky “tavan i sipėrm” vendoset nė bazė tė vendeve tė rezervuara pėr studentėt nga shtetet jo-anėtare tė BE-sė, nė ēdo fakultet. “Nė kėtė dekret pėr vitin akademik 2006-‘07, nė tėrėsi autorizohet lėshimi 41 351 i lejeve tė qėndrimit qė do t’i takojnė vazhdimit tė studimeve nė universitetet italiane, ndėrsa 5 777 janė paracaktuar pėr studentė qė do tė ndjekin Institutet e Formimit tė Avancuar artistik, muzikor dhe koreografik”, - thotė Durim Hatibi.

50 mijė
studentė nga shtete joanėtare tė BE-sė do tė ndjekin vitin e ri akademik 2006-2007 nė Itali

6 mijė
bursa studimi janė parashikuar pėr studentėt shqiptarė pėr vitin akademik ’06-’07 nė Itali

Studimi
Emigrimi i ligjshėm, 35 % e shqiptarėve, tė painformuar
Informacion i mangėt dhe jo shumė i besueshėm pėr rrugėt e emigrimit tė ligjshėm. Ky ėshtė rezultati i studimit tė fundit tė Organizatės Ndėrkombėtare tė Migracionit (IOM), pasi ka marrė nė pyetje 698 persona nė 6 qytete tė vendit. Sipas studimit, rreth 35% e tė intervistuarve pohojnė se nuk kanė informacionin e duhur pėr mundėsitė qė ekzistojnė pėr rrugėt e emigrimit tė ligjshėm. Ndėr mė pak tė informuarit janė grupmoshat 20-39 vjeē me 32%. Ndėrsa sa i takon burimeve kryesore tė informimit 61% e tė intervistuarve pohojnė se mbi emigrimin e paligjshėm marrin informacion nga televizionet, 48% nga gazetat dhe 32% nga radiot. Dobishmėrinė e informacionit pėr emigrimin e paligjshėm 50% e tė intervistuarve e merrnin nga tė afėrmit e tyre dhe vetėm 18% nga shokėt qė kanė emigruar.

35%
e shqiptarėve, sipas IOM-it, nuk kanė informacionin e duhur pėr mundėsitė e emigrimit tė ligjshėm.

Nga: E.B
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio