Studentet.info
Lajme : Rrikthehen studentet shqiptar ne vendin e tyre
Kyqur 04-08-2006 8:58:51 (1830 Lexime)

“Albstudent” rikthen 50 studentė shqiptarė nga jashtė vendit

TIRANĖ, 4 GUSHT- Gjatė muajit gusht pritet qė nė institucionet shqiptare tė fillojnė punė si praktikantė rreth 50 studentė shqiptarė, qė vazhdojnė studimet jashtė vendit. Kjo ėshtė bėrė e mundur nga rrjeti i organizatave studentore jashtė vendit “Albstudent”.

Sipas drejtuesit tė projektit pėr kthimin e studentėve shqiptarė qė jetojnė studiojnė jashtė vendit, Erlir Puto, kėto studentė do tė punėsohen si praktikantė nė institucione ,si Ministria e Financės, Ministria e Integrimit, Ministria e Jashtme, Bashkia e Tiranės dhe disa institucione ndėrkombėtare qė veprojnė nė Tiranė.

Qėllimi i kėtij projekti ėshtė ambientimi i studentėve shqiptarė me mėnyrėn e punės nė vendin e tyre.


Puto thotė se nga statistikat qė ka “Albstudent”, rreth 28 pėrqind e atyre qė studiojnė jashtė vendit, do tė kthehen nė Shqipėri, pasi tė kenė mbaruar studimet.

“Rikthimi i tyre dhe aplikimi i dijeve nė vendin e origjinės, do t’i jepte njė shtysė zhvillimit ekonomik, politik e social nė Shqipėri”,- thotė Puto. Rikthimi i studentėve gjatė kėtij muaji bėhet nė kuadėr tė fazės sė dytė tė projektit “Back for a beter future” e organizuar nga rrjeti i organizatave tė “Albstudent”.

Ky projekt ėshtė i ndarė nė dy aktivitete: Praktika 2006 dhe workshopi “Mundėsitė e punėsimit dhe karrierės nė Shqipėri”. Iniciativa mbėshtetet nga ambasada gjermane nė Tiranė.(Shekulli)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio