Studentet.info
« 1 (2) 3 4 5 ... 214 »
Opinione : Shqiptarėt tė pambrojtur nga dhuna shtetėrore
Kyqur 08-12-2012 14:37:38 (1738 Lexime)


BAJRAM REXHA

Kohėve tė fundit, si edhe mė herėt, maqedonasit po shfaqin njė urrejtje tė pakontrolluar ndaj shqiptarėve. Shumė tifo grupe maqedonase bėjnė thirrje pėr unitet, pėr tė vepruar bashkėrisht. Edhe pse dihet pėrgjigjja, pėrsėri shtrohet pyetja se kundėr kujt ata do tė veprojnė bashkėrisht? A thua vallė pėrsėri viktimė e tyre do tė jenė shqiptarėt? Edhe pse kėto thirrje janė si shkak i nxitjes sė tensioneve ndėretnike,qeveria e Maqedonisė,vetė Ministria e Punėve tė Brendshme nuk merr asnjė hap,asnjė masė qė tė parandalojė njė gjė tė tillė.

Mė shumė...

Opinione : Dy rrugėt e Haradinajt
Kyqur 06-12-2012 7:36:55 (1445 Lexime)


Enver ROBELLI

Pas lirimit nga burgu Ramush Haradinaj para vetes i ka dy opsione. I pari ėshtė ky: tė distancohet bindshėm nga e kaluara e tij e pasluftės, tė mos pranojė njė koalicion joparimor me grupin aktual sundues tė PDK-sė, t’ia bėjė tė qartė bashkėsisė ndėrkombėtare se Kosova sė pari duhet tė ketė pushtet legjitim, pastaj tė zhvillojė bisedime me Serbinė – dhe tė punojė pėr tė fituar besimin e votuesve, para tė cilėve nuk ka dalė me vite. Opsioni i dytė ėshtė shumė i lehtė: Haradinaj mund tė bėhet patericė e regjimit pothuaj plotėsisht tė diskredituar tė Hashim Thaēit dhe tė partisė sė tij “pronto, pronto”!

Mė shumė...

Lajme : Studentėt protestojnė nė Beograd
Kyqur 04-12-2012 8:45:55 (1177 Lexime)


Mė shumė se njė mijė studentė tė Universitetit tė Beogradit dhe nga qytete tjera janė mbledhur para Kuvendit tė Serbisė nė shenjė proteste kundėr vendimeve tė Gjykatės sė Hagės.

Ata protestojnė kundėr lirimit tė gjeneralėve kroatė Ante Gotovina dhe Mlladen Markac, si dhe tė ish komandantit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Ramush Haradinaj.

Mė shumė...

Opinione :  “Atdhetarėt” e ditėve tona
Kyqur 02-12-2012 14:33:20 (1254 Lexime)


Bajram Rexha

Nga thellėsia e shekujve vijnė shumė ngjarje dhe shumė kėngė, tė cilat tregojnė njė tė vėrtetė tė madhe, se Shqipėria ka qenė vazhdimisht vendi i trimave dhe djepi i heronjve. Kėto ngjarje dhe protagonistė tė historisė sonė tė lavdishme kanė bėrė qė shqiptarėt tė marrin emėr dhe tė njihen si popull liridashės me virtyte tė theksuara atdhedashurie. Po tė mos ishte kjo ndjenjė atdhetarie pėrgjatė shekujve populli shqiptar nuk do tė kishte arritur nė ditėt e sotme dhe nuk do tė kishe mundėsi t’iu bėjė ballė tė gjitha atyre rrebesheve qė i vinin nga armiq shumė tė egėr, tė cilėt gjithmonė kanė dashur ta gjunjėzojnė dhe ta bėjnė popull tė paqenė nė histori. Populli thotė: “Shqipėria njė pėllėmbė, burra e gra i ka nė kėmbė”.

Mė shumė...

Opinione : SHEKULLI I RI I POLITIKĖS SHQIPTARE
Kyqur 30-11-2012 3:26:55 (2062 Lexime)Veton LATIFI

Politika shqiptare brenda kėtyre 100 viteve qė nga shpallja e pavarėsisė sė Shqipėrisė e deri mė sot duhet shikuar para sė gjithash si njė proces politik me tė gjitha fazat qė zakonisht i pėrmban njė proces. Nė fakt, tė kuptuarit e zhvillimeve politike dhe tė sistemit politik tė njė shteti apo kombi bazohet nė njohjen e fazave tė procesit politik.

Procesi politik

Tani kur shėnohet 100 vjetori i shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė padyshim se edhe shqiptarėt sikur se ēdo civilizim tjetėr evropian bėjnė njė pėrmbledhje edhe tė arriturave, por edhe tė dėshtimeve tė njėqindvjeēarit tė kaluar.

Mė shumė...

Lajme : Kryetari Bexheti nė pėrurimin e Monumentit tė Shqiponjės
Kyqur 27-11-2012 4:13:32 (2193 Lexime)


Tiranė, Nė kuadėr tė festės sė Pavarėsisė, tė hėnėn, nė Tiranė ėshtė bėrė pėrurimi i Monumentit tė Shqiponjės, i cili synon tė shndėrrohet nė njė ikonė pėr qytetin. Nė ceremoninė e pėrurimit tė simbolit kombėtar kanė marrė pjesė kryeministri Sali Berisha, kryebashkiaku, Lulzim Basha, kryetarėt e komunave tė Prishtinės, Ulqinit dhe Preshevės, si dhe biznesmeni tetovar, Lazim Destani.

Gjatė kėsaj ceremonie, kryetari i Komunės sė Tetovės, Prof.Dr. Sadi Bexheti nė fjalėn e rastit ka shprehur kėnaqėsinė e thellė tė gjithė qytetarėve tė Tetovės, qė nė festėn e madhe tė 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė po inagurohet Monumentin e Shqiponjės, si njė simbol bashkimi dhe bashkėpunimi dhe si njė simbol i identitetit kulturor, politik dhe historik tė shqiptarėve.

Mė shumė...

Opinione : Prishėsit e festave
Kyqur 26-11-2012 6:43:57 (1192 Lexime)


Xhelal NEZIRI


Si rėndom, nė kulminacionin e festive mė tė mira ndodh diēka qė tė prish qejfin. Ėshtė njė klishe filmash holivudianė ku njė student, qė ėshtė protagonist kryesor i storjes, tė shfrytėzojė mungesėn e prindėrve dhe tė ftojė nė shtėpinė e tij tė gjithė miqtė e mikeshat nė njė festė tė shfrenuar. Por befas dhe papritur, nė kulminacionin e ahengut, futen prindėrit nė shtėpi tė nervozuar nga dėshtimi i planit pėr pushimin disaditor jashtė qytetit. Aty pėrfundon kėnaqėsia dhe fillojnė arsyetimet. Ose, shpesh ndodh qė nė natėn e ndėrrimit tė motmoteve, edhe atė pesė minuta para dymbėdhjetės, tė ndalet energjia elektrike dhe viti i ri tė pritet me qirinj tė ndezur.

Mė shumė...

Opinione : Berisha bashkon shqiptarėt, Ēejku i pėrēanė!
Kyqur 21-11-2012 14:15:21 (1391 Lexime)


Fejzi HAJDARI

Ka mjaftuar vetėm njė deklaratė e ambasadorit shqiptar nė Shkup, shkėlqesia e Tij Arben Ēejku me ē’rast njė grup intelektualėsh shqiptarė nė Shkup janė etiketuar si “pseudopatriotė” e “pseudointelektualė”, qė mediat e kėtushme kėtij zhvillimi t’i vė parashenjėn SKANDAL – DIPLOMATIK.

Mė shumė...

Lajme : Tetovarja zgjidhet studentja mė e mirė nė Zvicėr
Kyqur 19-11-2012 3:37:22 (1388 Lexime)


Blerta Pajaziti ish-studente e Universitetit tė Europės JugLindore nga Tetova e Maqedonisė, e cila aktualisht ėshtė nė pėrfundim tė studimeve posdiplomike nė fushėn e Menaxhimit pranė Fakultetit Ekonomik nė Universitetin e Luganos nė Zvicėr, ėshtė zgjedhur studentja mė e mirė.

Ēdo vit, Universiteti i Luganos nė bashkėpunim me kompani globale tė cilat janė pjesė e rrjetit “Network USImpresa”, ndajnė bursa pėr studentėt mė tė mirė tė ēdo drejtimi post-diplomimi. Bursat, secila me vlerė 4.000 franga zviceriane, janė krijuar pėr tė promovuar dhe pėr tė nxitur trajnimin e burimeve njerėzore me kualifikim tė lartė.

Mė shumė...

Opinione : ‘’Tė mėdhenjtė’’ e vegjėl
Kyqur 14-11-2012 16:04:15 (1104 Lexime)


Shenazi Salihu

Retorika arrogante e kohėve tė fundit e disa tė ashtuquajturve pushtetar shqiptarė ‘’tė mėdhenj’’ ka filluar pak si shpesh tė na i pėrlyej veshėt. Duke ndjerė veten si pjesė pėrbėrėse e njė populli me vlera tė larta morale e ndjeva si obligim qė tė mundohemi tė paraqesim disa argumente dhe fakte bindėse pėr tė treguar ‘’madhėsinė’’ e disa tė vegjėlve tė mjerė.

Mė shumė...

« 1 (2) 3 4 5 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio