Studentet.info
« 1 ... 8 9 10 (11) 12 13 14 ... 214 »
Lajme : Disperzimi shkatėrroi kualitetin
Kyqur 29-02-2012 5:29:59 (1052 Lexime)


Shkup, 28 shkurt - Maqedonia duhet tė ridefinojė format pėr arritjen e objektivave tė procesit tė Bolonjės, kornizat e tė cilave caktohen nga Bashkimi Evropian e qė kryesisht kanė tė bėjnė me pėrgatitjen e kuadrit konform nevojave tė tregut dhe fleksibilitetin e institucioneve tė arsimit tė lartė. Njė analizė e bėrė sė fundmi nga Qendra pėr Kėrkimin dhe Krijimin e Politikave (QKKP) nuk i nxjerrė nė pozitė tė lakmueshme universitetet tona nė kėtė pikė.

Mė shumė...

Opinione : Politika po ēmendet
Kyqur 28-02-2012 16:28:27 (1147 Lexime)


Venhar RAMADANI

Politika ka dy fytyra: konfliktin dhe bashkėpunimin. Luftėrat, revolucionet, terrorizmi, atentatet dhe konfliktet etnike janė tė gjitha pjesė e proceseve politike. Nga kjo shumė mirė kuptojmė se politika ėshtė shumė e rrezikshme pėr njerzimin pasi kemi tė bėjmė me njė situatė ku kėndi i superioritetit dhe kėndi i rėnimit janė tė puthitura dhe mjafton vetėm njė lėkundje dhe tė prishet harmonia mes kėtyre dy kufijve ekstrem.

Mė shumė...

Lajme : Edhe pa financa shtetėrore, korrim suksese
Kyqur 23-02-2012 11:35:09 (919 Lexime)


Rangimi i Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė nga Lista e Shangait si universiteti i dytė mė i mirė nė Maqedoni, ėshtė meritė e vetė institucionit dhe atyre qė e themeluan pasi i njėjti nuk financohet dhe mbėshtetet nga shteti. Kėshtu ka thėnė tė martėn nė Tetovė rektori i UEJL-sė Zamir Dika, gjatė njė brifingu me gazetarė.

Ai theksoi se pikėrisht vetėfinancimi dhe rangimi kaq lartė, tregon se cilėsia nė universitet ėshtė nė nivel tė jashtėzakonshėm. “Ajo qė ėshtė e rėndėsishme dhe na bėn krenar neve si institucion nga ky rangim, ėshtė se ne jemi institucion qė vetėfinancohemi

Mė shumė...

Lajme : Nė Zagreb arrestohet lypėsi me dy diploma
Kyqur 23-02-2012 5:02:50 (1312 Lexime)


Policia kroate ka arrestuar Ivica Galicin, lypės i cili nuk po arrin tė gjej punė, edhe pse ka tė mbaruar dy fakultete.
Prej se ka humbur punėn nė kompaninė “Ericsson”, ai ka punuar disa herė nė tė zezėn. Edhe pse ka diplomė nga ekonomia dhe informatika, nuk ka arritur ta gjej njė punė stabile, shkruan portali kroat “Index”.

Mė shumė...

Opinione : Degradim i kualitetit dhe menaxhimit nė USHT
Kyqur 22-02-2012 2:13:23 (1548 Lexime)


RAMI MISLIMI

Rangimi mė i fundit i universiteteve nė Maqedoni tregon edhe njėherė se arsimi i lartė vuan nga anomali tė shumta dhe nga sėmundje kronike tė pashėrueshme.

Shumė fakte dhe parametra nga ky rangim tregojnė pėr degradimin e vazhdueshėm tė sistemit arsimor tė shqiptarėve qė vjen si pasoj e ndėrhyrjeve tė shumta tė politikės dhe tė njerėzve qė nuk ia duan tė mirėn avancimit tė arsimit shqip.

Ky rangim duket se shpalon krejt turbulencat qė manifestohen brenda sistemit arsimor, i cili nė vend qė tė shkoj pėrpara vazhdon tė lėngojė dhe tė jap njė pasqyrė tė keqe pėr gjithė shoqėrinė.

Mė shumė...

Lajme : Lista e plotė e rangimit tė Universiteteve nė Maqedoni
Kyqur 17-02-2012 7:04:47 (2261 Lexime)


Ėshtė publikuar lista e rangimit tė Universiteteve tė Maqedonisė, ku Universiteti i Evropės Juglindore radhitet nė vendin e dytė, ndėrsa USHT nė pjesėn e fundit tė listės.

Qendra pėr klasifikimin e universiteteve botėrore pranė Universitetit “Xhia Tong” nė Shangaj, ka publikuar listėn e universiteteve nė Maqedoni, duke i vlerėsuar pėr nga cilėsia dhe kushtet.

“Xhia Tong” ėshtė institucioni mė prestigjioz botėror pėr rangimin e institucioneve tė larta arsimore sipas parimeve tė Berlinit.

Mė shumė...

Lajme : Universiteti i Hamburgut i pėrgatit studentėt e tij pėr botėn e vėshtirė tė punės
Kyqur 12-02-2012 10:01:35 (1615 Lexime)


Shumė studentė janė pak tė pregatitur pėr jetėn e punės. Universitetet gjermane ndihmojnė me seminare kualifikuese pėr punė. Nė Hamburg kėto merren shumė seriozisht.

Kulla e filozofėve, kati i 13-tė. Nė dhomėn plot dritė me tavolinat e bardha vijnė njė nga njė studentėt. Nė dhomėn e seminareve 1304 pas pak minutash fillon seminari "Gazetat, revistat dhe mediet online, qė ofron njohuri pėr tregun e punės". Pjesa mė e madhe e studentėve janė nė semestrin e parė ose tė dytė. Ato tė gjithė studiojnė lėndė nga fusha e shkencave tė letėrsisė, gjuhėve ose medieve. Seminari ėshtė pjesė e tė ashtuquajturave 'Kompetenca tė pėrgjithshme lidhur me profesionin', tė cilat qė prej vitit 2005 duhet t'u pėrcillen studentėve nė kurset Bachelor nė universitetet gjermane.

Mė shumė...

Opinione : Rinia reformatori i shoqerisė
Kyqur 09-02-2012 7:40:37 (1474 Lexime)


Agon IBRAIMI

Nė shekullin 21 kur jeta ndėrtohet mbi vlerat dhe personalitetin e njeriut tė devotshem,dhe tė gjithė ne i kemi sytė drejtuar nga kėto njerėz duke pritur ndonjė tė re senzacionale e cila do te na i bėnte mė tė lehta zgjidhjet e problemeve,ne pėrballemi me sendet esenciale apo nėse duam mė thjeshtė tė shpjegojmė,jetojmė nė kohėn e valės sė migracioneve Italiane nė Shtetet e Bashkuara te Amerikės gjatė viteve 1945/1955 kur u formuan edhe Kapot dhe prej tyre mė vone varej fati i cdo njeriu te kyqur nė biznes ose ne institucionet e shtetit.

Eshtė njė paralele e tėrhequr e cila mė gjason shumė me kohėn e sodit ne ku jetojmė dhe besoj se cdokėnd e ka prekur tek ne.

Mė shumė...

Lajme : Diplomat e serbėve tė Kosovės pranohen, tė kosovarėve jo
Kyqur 02-02-2012 4:27:26 (1047 Lexime)


Serbėt tė cilėt studiojnė nė Universitet nė veri tė Mitrovicės, pa asnjė problem mund t’i vazhdojnė studimet nė Maqedoni, pasi qė ata paisen me diplomė serbe dhe jo kosovare. Procesi i nostrifikimit tė diplomave nga Kosova po zgjat shumė nė Maqedoni pėr arsye se ky shtet nuk ka vulė apostile dhe meqė shteti serb ka njė vulė tė tillė, studentet serb tė Mitrovicės pa problem mund tė vazhdojnė studimet nė Maqedoni. Sipas zėdhėnėses tė Ministrisė sė Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė nė Kosovė, Besa Bytyqi tha se edhe pėrkundėr pėrpjekjeve tė qeverisė kosovare qė ky universitet ose tė funksionojė nė kuadėr tė Universitetit tė Prishtinės apo tė mos funksionoj fare, ai vazhdon tė funksionojė. “Studentėt serb qė studiojnė nė veri tė Mitrovicės pajisen me diploma serbe. Qeveria Kosovare ka tentuar qė tė mos lejojė kėtė gjė, por pėr momentin situate ėshtė e tillė”, tha Bytyqi.

Mė shumė...

Lajme : Fondacioni ‘Dauti’, 105 bursa pėr nxėnės dhe studentė shqiptarė
Kyqur 27-01-2012 8:47:51 (2317 Lexime)


105 nxėnės dhe studentė do tė jenė bursistėt e parė tė Fondacionit’ Dauti’ i themeluar nga kompania nga Shkupi, ‘ Dauti Komerc’. 50 nxėnės nga tė gjitha shkollat e mesme, 50 studentė nga fakultetet e vendit dhe 5 studentėt mė tė talentuar, firmosėn marrėveshjet e para me kėtė fondacion i cili vepron afėr 6 muaj. Drejtori i fondacionit ‘Dauti’, Nefail Ademi theksoi se kriter kryesor nė dhėnien e bursave ka qenė nota mesatare e aplikuesve.
“Misioni i fondacionit Dauti ėshtė ngritja e vetėdijes shoqėrore pėr vlerat e mirėfillta dhe pengesa e shoqėrisė nga tė gjitha dukuritė devijuese”, tha Nefail Ademi, drejtor i Fondacionit Dauti.

Mė shumė...

« 1 ... 8 9 10 (11) 12 13 14 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio