Studentet.info
Lajme : U promovua libri "Cėshtja shqiptare"- Riformėsimi i Ballkanit nga James Pettifer
Kyqur 30-03-2007 10:31:45 (1981 Lexime)

“Cėshtja shqiptare” nga James Pettifer u promovua para studentėve tė USHT-sė

TETOVĖ, 29 MARS - Analisti britanik pėr cėshtje ballkanike, njėherėsh edhe ligjėrues nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, James Pettifer, promovoi mė 28.03.2007 (tė mėrkurėn) nė Amfiteatrin e Rektoratit, para studentėve, profesorėve dhe stafit akademik, librin e tij dhe tė koautores Miranda Vickers, "Cėshtja shqiptare"- Riformėsimi i Ballkanit.

Prorektori pėr cėshtje tė Arsimit nė USHT, prof.Arifikmet Xhemaili, duke falėnderuar mysafirin pėr nderin qė i ka bėrė kėtij Universiteti, tha se “analisti britanik pėr cėshtje ballkanike, Xhejms Petifer, qė nga koha kur filloi tė ngrihej ky tempull i dijes ishte gjithnjė pranė nesh dhe ishte i angazhuar nė zyrtarizimin e kėtij Universitetit, qė sot kultivon dijen akademike dhe ka statusin e barabartė me universitetet e tjera nga vendi dhe jashtė. Prorektori Xhemaili tha se prof. Petifer punoi me njė pėrkushtim tė madh pėr cėshtjen shqiptare, ndėrsa fryti i kėsaj pune qė ėshtė mbėrthyer nė veprėn e tij “Cėshtja shqiptare”, tash po promovohet para jush, duke i uruar profesorit jetė tė gjatė dhe shumė libra tė tjerė.

Mė shumė...

Lajme : Viti i ardhshėm akademik me fakultete tė reja
Kyqur 28-03-2007 10:26:54 (1586 Lexime)

USHT me mjekėsi dhe stomatologji

TETOVĖ, 28 MARS- Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT) nga viti i ardhshėm akademik do tė fillojnė me punė fakultetet e mjekėsisė, stomatologjisė si dhe do tė bėhet akreditimi i programit studimor tė Fakultetit tė farmacisė.

Hapja e kėtyre fakulteteve ėshtė paralajmėruar nga ana e zėvendėskryetarit tė Partisė Demokratike Shqiptare, Menduh Thaēi, ndėrsa ėshtė konfirmuar edhe nga rektori i USHT-sė Sadi Bexheti.

Zėvendėskryetari i PDSH-sė Thaēi ėshtė shprehur se janė pjekur kushtet pėr hapjen e kėtyre fakulteteve, tė cilat nė tė kaluarėn janė kontestuar nga struktura tė ndryshme, ndėrsa ka vlerėsuar se kjo ėshtė “punė e kryer”.


Mė shumė...

Lajme : Punėtori nė temėn "Blloget - sfidė pėr gazetarėt e ardhshėm"
Kyqur 28-03-2007 10:23:04 (1475 Lexime)

Punėtori nė temėn "Blloget - sfidė pėr gazetarėt e ardhshėm"

SHKUP, 28 MARS - Njė varg punėtorish pėr studentėt e gazetarėsisė kushtuar mediumeve tė reja dhe "gazetarisė qytetare" do tė fillojnė tė realizohen.

Punėtoritė, nė tė cilėt gazetarėt e ardhshėm do tė kenė mundėsi tė njoftohen me blloget dhe mėnyrėn sipas tė cilave ato funksionojnė, do tė mbahen nė bashkėpunim me studimet e gazetarisė nė Universitetin "Shėn Qirili dhe Metodi".

Realizator i punėtorive do tė jetė bllogeri aktiv i Qendrės pėr mediume te reja, Darko Buldioski, ndėrsa gjatė sesioneve ėshtė paralajmėruar pjesėmarrja e bllogerėve tjerė, tė cilat studentėve do t'ua pėrcjellin pėrvojat e veta nga bllog- bashkėsia maqedonase


Lajme : Pėrurim i zyrės sė Universitetit nė Shtip
Kyqur 28-03-2007 10:21:40 (1292 Lexime)

Pėrurim i zyrės sė Universitetit nė Shtip

SHTIP, 28 MARS- Zyrja e Universitetit "Goce Dellēev" nė Shtip sot nė mėnyrė solemne do tė pėrurohet nė Shtip, lajmėrohet zyrtarisht.

Nė pėrurimin do tė marrė pjesė edhe ministri i Arsimit dhe Shkencės, Sulejman Rushiti i cili sot ėshtė pėr vizitė njėditėshe nė qytetitin e Shtipit.

Nė kuadėr tė vizitės, Rushiti ėshtė paralajmėruar se do tė realizojė takim punues me kryetarin e komunės sė Shtipit, ndėrsa do ta vizitojė edhe shkollėn fillore nė Novo Sellė


Lajme : Rektorėt, vėrejtje pėr disa pika nė ligjin pėr arsimin
Kyqur 28-03-2007 10:15:20 (1378 Lexime)

Rektorėt, vėrejtje pėr disa pika nė ligjin pėr arsimin

TIRANĖ, 28 MARS- Konferenca e rektorėve do tė kundėrshtojė disa pika te ligjit tė arsimit, qė qeveria miratoi me datėn 7 mars , ku cenohet rėndė autonomia e universiteteve. Sipas rektorit tė Universitetit Politeknik, Pėrparim Hoxha, ky ligj bie nė kundėrshtim me njė nen tė kushtetutės, ku organeve drejtuese tė universiteteve I jepen kompetenca, qė I ka kėshlli mbikqyrės.

Edhe rektori I Universitetit tė Tiranės, Shezai Rrokaj, ka deklaruar se ky ligj cėnon autonominė dhe tė gjitha vėrjetjet e tij do t’I paraqesė nė parlament.


Lajme : U ndanė mirėnjohje pėr 178 profesorė tė pensionuar
Kyqur 28-03-2007 10:08:32 (1511 Lexime)

Universiteti i Prishtinės u ndau mirėnjohje 178 mėsimdhėnėsve tė pensionuar nė kėtė universitet.

PRISHTINĖ, 28 MARS- "Kėtė dhuratė modeste qė sot ua dorėzojmė mos e kuptoni ndryshe , veq se si shenjė solidariteti nė jetėn dhe punėn tuaj, me hallet dhe peripecitė qė bartėt mbi supe, pėr tė mirėn tonė dhe gjeneratat pas nesh" , tha me kėtė rast rektori i UP-sė Enver Hasani.

Akademiku Ekrem Murtezai, sociolog, njėri nga akademikėt qė morėn mirėnjohjen, u shpreh i kėnaqur se, mė nė fund nė shoqėrinė tonė, po zė fill njė vetėdije e re, e vlerėsimit tė mėsimdhėnėsve nė pėrgjithėsi. Ndėrsa, duke falėnderuar nė emėr tė akademikėve dhe mėsimdhėnėsve tė pensionuar, akademiku Idriz Ajeti, tha se, me kėto mirėnjohje, nxitet puna e tyre, qė edhe nė moshė tė shtyr, tė jenė tė dobishėm dhe konstruktiv.


Lajme : Pėr tė siguruar mobilitetin e studentėve dhe profesorėve
Kyqur 28-03-2007 9:47:03 (1407 Lexime)

USHT-ja nis “maratonėn” e marrėveshjeve

TETOVĖ, 28 MARS- Angazhimi I profesorėve universitarė, qė shpeshherė ka ditur tė jetė "mollė sherri" mes universiteteve
tė ndryshme, pa pėrjashtuar kėtu edhe mosmarrėveshjet qė nė kėtė drejtim kanė pasur dy universitetet shqiptare nė Tetovė, pritet tė zgjidhen sė shpejti. Javėn e ardhshme pritet qė Universiteti Shtetėror I Tetovės (USHT) dhe Universiteti i Evropės Juglindore nė Tetovė (UEJL) tė nėnshkruajnė marrėveshje bashkėpunimi pėr lėvizjen e lirė tė profesorėve dhe studentėve.

"Marrėveshja ėshtė gati dhe presim ta nėnshkruajmė javėn e ardhshme pasi tė kthehet prej vizitės jashtė Maqedonisė rektori i UEJLsė", pohon Sadi Bexheti, rektori i USHT-sė. Ai thotė se kjo Marrėveshje ėshtė nėnshkruar nga pėrfaqėsuesit e UEJL-it, kurse ka mbetur tė hidhet vetėm firma e pėrfaqėsuesve tė USHT-sė.

Mė shumė...

Njoftime : Njoftim
Kyqur 27-03-2007 14:00:00 (1857 Lexime)


NJOFTIM

Njoftohen tė gjithė studentėt, profesorėt dhe tė interesuarit e tjerė se tė mėrkurėn, mė datė 28.03.2007, nė ora 13.00, nė Amfiteatrin e Rektoratit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, do tė mbahet ligjėrata e parė e profesorit tė mirėnjohur anglez James Pettifer. Prezent do tė jetė edhe bashkė autorja e kėtij libri, anglezja Miranda Vickers.


Tema e ligjėratės sė parė ėshtė “Cėshtja shqiptare”- Riformėsimi i Ballkanit, ku njėkohėsisht do tė bėhet edhe promovimi i kėtij libri qė doli nga shtypi kohė mė parė.Lajme : Racizėm
Kyqur 27-03-2007 13:47:56 (1370 Lexime)

Racizmi, dėbohen studentėt shqiptarė

LONDĖR, 27 MARS - Rasti mė i fundit me racizėm ndaj shqiptarėve ka prekur dhe policinė britanike tė njohur pėr metodat e tyre shumė njerėzore gjatė punės. Kėshtu 6 studentė nga Shqipėria, Ukraina,
Peruja dhe Burkina Faso janė ndaluar dhe izoluar nė kryeqytetin britanik pėr njė ditė tė tėrė dhe mė pas janė kthyer prapa nė vendin nga ku ata kishin ardhur. 6 studentėt bashkė me profesorė dhe studentė italianė ishin dėrguar nga universiteti i Bergamos nė Itali, pėr tė ndjekur leksione gjuhėsore nė Britani, por janė pėrballur me
racizėm qė nė momentin e parė tė shkeljes nė aeroportin Hithrou pasi
nuk janė lejuar tė hyjnė duke u futur nė polici dhe duke u marrė gjurmėt e gishtave qė mė pas u skeduan si tė ishin kriminele.

I vetmi justifikim nga policia londineze ishte se studentėt ishin nga vende jo tė dėshiruara nė Britani ndėrkohė qė nuk raportohet pėr dhunė fizike ndaj tyre. Policia lejoi studentėt italianė dhe profesorėt tė kalonin duke mbajtur pėr rreth 12 orė studentėt nė polici dhe pėr ti kthyer me force nė universitetin italian.


Lajme :  Dy studentė tė huaj janė vrarė nė Jemen
Kyqur 27-03-2007 9:30:59 (1318 Lexime)

Dy studentė tė huaj janė vrarė gjatė sulmit mbi njė kolexh islamik nė Jemen

Sana, 27 MARS - Dy studentė tė huaj kanė humbur jetėn, ndėrsa njė ėshtė plagosur dje gjatė sulmit tė kryengritėsve shiitė mbi kolexhin sunit nė Damaxh, nė Jemenin verior, njoftuan sot autoritetet lokale.

Njėri prej viktimave ėshtė shtetas britanik, ndėrsa tjetri francez, ndėrsa i plagosuri ėshtė algjerian.

Rreth dhjetė studentė tė huaj e vizitojnė Institutin islamik nė Damaxh nė provincėn Sada.

Mė shumė...

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio