Studentet.info
« 1 ... 100 101 102 (103) 104 105 106 ... 214 »
Lajme : Delegacioni i USUSHT-sė u kthye nga Gjermania
Kyqur 21-03-2007 7:00:00 (1622 Lexime)

Delegacioni i USUSHT-sė u kthye nga Gjermania

TETOVĖ, 21 MARS - Njė delegacion i Unionit tė Studentėve tė USHT-sė, i pėrbėrė nga kryetari Kushtrim Ahmeti dhe sekretari i pėrgjithshėm, Korab Mushkolaj qėndruan pėr njė vizitė disa ditore nė Gjermani (prej 14 deri 19 mars), ku morėn pjesė nė konferencėn e 13-tė tė Studentėve tė Evropės, qė ishte organizuar nga ESIB ( Organizatė Evropiane Studentore).

Ky delegacion i USUSHT, mė 16 mars vizitoi Parlamentin Federal Gjerman, ku u takua me anėtarėt e kėtij parlamenti Kristina Sager nga partia GRUNE dhe mė dr. Ulrike Voltmer nga partia LINKE, tė cilėt mbajtėn ligjėratė rreth implementimit tė procesit tė Bolonjės dhe mobilitetit tė studentėve, si dhe vėshtirėsitė qė hasin studentėt gjatė studimeve, me theks tė veēantė pėr studentėt e Evropės Juglindore.

Mė shumė...

Lajme : Michel Cullin ligjerues nė USHT
Kyqur 21-03-2007 4:20:00 (1412 Lexime)


Michel Cullin ligjėron pėr Ditėn e frankofonisė

TETOVĖ, 21 MARS- Prof. dr. Michel Cullin, profesor nė Akademinė Diplomatike tė Vjenės, i cili aktualisht ėshtė i angazhuar si profesor me honorar edhe nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, me rastin e Ditės sė frankofonisė, 20 mars (tė martėn), realizoi njė takim me rektorin e USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexhetin, me tė cilin bisedoi pėr mė shumė cėshtje, mes tjerash edhe pėr arritjen e njė marrėveshje me Universitetin Limozh tė Francės.

Prof. dr. Michel Cullin, me rastin e festės frankofone, ka mbajtur edhe njė ligjėratė pėr studentėt e USHT-sė, tė cilėve u ka transmetuar pėrvojat e realizimit tė kėtij manifestimi tradicional nė tė gjitha shtetet frankofone.

Mė shumė...

Lajme : Demush Bajrami nuk do ta tradhtojė epitetin e "zėdhėnėsit historik" tė PDSH-sė
Kyqur 21-03-2007 3:50:00 (2144 Lexime)


UEJL-i t’i avancojė kuadrot e veta


TETOVĖ, 20 MARS - Ka mbetur ende i hapur vendi i zėdhėnėsit tė Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė (UEJL). Pas shkarkimit tė Adelina Markut nga ky post, detyrėn e zėdhėnėsit nuk do ta pranojė Demush Bajrami, emri i tė cilit u pėrfol si kandidat i mundshėm, ndėrsa mėsohet se ka rėnė prej kombinimit edhe gazetari Urim Salihu. Bajrami, i cili njihet si zėdhėnėsi "historik" i PDSH-sė, pasi e ka kryer kėtė detyrė nė periudhėn mė kritike, kur PDSH-ja kaloi nė opozitė pas luftės sė 2001-shit, tha se pas kėsaj nuk ėshtė i interesuar tė mbajė njė post tjetėr zėdhėnėsi.

"Nuk kam qenė dhe as nuk jam i interesuar ta marr detyrėn e zėdhėnėsit tė UEJL-sė", pohon ai. Sipas tij, UEJL-sė i duhet njė zėdhėnės nga mesi i kuadrove tė diplomuar nė kėtė universiteti dhe jo njė kuadėr i jashtėm.

Mė shumė...

Lajme : EVN-ja nė bashkpunim me USHT-nė
Kyqur 20-03-2007 11:10:00 (1429 Lexime)


EVN-ja hap dyert pėr studentėt e USHT-sė

TETOVĖ, 20 MARS - Presidenti i Kėshillit Drejtues tė EVN-sė nė Maqedoni, Georg Waldner, mė 20 mars 2007 (e martė) pati njė prezantim nė amfiteatrin e Rektoratit para stafit akademik dhe studentėve tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės.

Z. Waldner nė prezantimin e tij tha se puna e EVN-sė bazohet nė parimet e efikasitetit, ndėrsa me aktivitete tė tilla pėrkujdeset pėr ekonominė, ekologjinė dhe jetėn sociale tė parapaguesve tė vet.
Ai bėri tė ditur se EVN ėshtė e pėrfaqėsuar nė 13 shtete evropiane, ndėrsa bazėn e ka nė Austri. EVN nė Maqedoni parasheh cilėsi mė tė lartė tė energjisė elektrike, shėrbim mė tė mirė pėr qytetarėt, modernizim tė pjesės qė ka tė bėjė me furnizimin etj.

Mė shumė...

Lajme : Iniciativa e studentėve pėr denoncimin e korrupsionit nė universitete
Kyqur 16-03-2007 10:30:00 (1673 Lexime)


MASH-i e refuzon bashkėpunimin

SHKUP, 15 MARS - Shpėrblimi i shkrimeve mė tė mira, ku studentėt do t'i denoncojnė dhe do t'i rrėfejnė rastet e korrupsionit nėpėr universitetet e Maqedonisė, ėshtė menduar si njėra prej formave me tė cilėn ata tentojnė ta godasin kėtė dukuri qė ka zėnė rrėnjė tė thella nė institucionet e arsimit tė lartė nė Maqedoni.

Nė faqen virtuoze "studentet.info" ėshtė shpallur konkursi pėr temėn mė tė mirė hulumtuese
"korrupsioni nė universitete", rezultatet e tė cilit do tė shpallen nė maj, bashkė me publikimin e shkrimeve mė tė mira qė do tė vlerėsohen nga njė grup gazetarėsh dhe analistėsh tė pavarur.

Mė shumė...

Lajme : Universiteti Shtetėror i Tetovės zgjodhi rektorin pėr 4 vitet e ardhėshme
Kyqur 16-03-2007 8:40:00 (1602 Lexime)


Sadi BEXHETI rektor i USHT-sė

TETOVĖ, 15 MARS- Anėtarėt e Senatit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, zgjodhėn Rektor tė USHT-sė prof. dr. Sadi Bexhetin. Ndėrsa kundėrkandidat ishte edhe prof. dr. Miftar Zyberi. Nė mbledhjen e Senatit tė USHT-sė ishin tė pranishėm edhe pėrfaqėsues tė OSBE-sė, tė cilėt e ndoqėn mbledhjen e Senatit dhe rregullsinė e zgjedhjes sė rektorit.

Nga 11 anėtarėt e pranishėm tė Senatit tė USHT-sė, (1 mungoi), me votime tė fshehta, pėr prof. dr. Sadi Bexhetin votuan 10 anėtarė tė Senatit, ndėrsa pėr kandidatin tjetėr, prof. dr. Miftar Zyberin votoi vetėm njė anėtar.

Mė shumė...

Lajme : 1mijė e 500 deri nė 3 mijė euro diploma ne Universitien nė Mitrovicė
Kyqur 15-03-2007 10:50:51 (1317 Lexime)

Universiteti i Prishtinės, nė gjuhėn serbe, me seli nė Mitrovicė, ka lėshuar mbi 1 mijė diploma tė falsifikuara

MITROVICĖ, 15 MARS- Rektori i ri i kėtij universiteti, Zdravko Vitosheviq, ka deklaruar pėr gazetėn "Blic" tė Beogradit se korrupsioni nė tė gjitha fakultetet ka qenė gjė e ditur nga tė gjithė, por mė sė shumti nė Fakultetin Filozofik. Sipas tij, diplomat janė lėshuar edhe pėr njė ditė, ndonėse procedura ka zgjatur mė sė shumti tetė ditė.

Ēmimi pėr njė diplomė sillej nga 1mijė e 500 deri nė 3 mijė euro.
Diploma kanė blerė jo vetėm studentėt e dėshtuar, por edhe njerėz tė rėndėsishėm. "Brenda natės diploma universiteti kanė marrė edhe policėt.


Mė shumė...

Lajme : Trazira studentore nė Universitetit e Evropės Juglindore nė Tetovė
Kyqur 15-03-2007 10:40:00 (3170 Lexime)

Largohet Jashari, Zatriqi, qetėson lokalistėt

TETOVĖ, 15 MARS - Prej sė martės Unioni i Studentėve tė Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė (USUEJL) edhe formalisht ka mbetur pa kryetarin e saj Argjend Jasharin. Largimi i Jasharit, pėr tė cilin zyrtarisht thuhet se ka dhėnė dorėheqje, kurse jozyrtarisht se "ėshtė shkarkuar nga politika", vjen dy javė pas dorėheqjes sė nėnkryetarit Madrid Dauti, nė postin e tė cilit vetė Jashari kishte nėnshkruar emėrimin e Hariz Bardhit, ish-sekretarit pėr marrėdhėnie me jashtė.

"Aktualisht nuk kemi kryetar, pasi Jashari ka dhėnė dorėheqje", tha Drin Zatriqi, sekretari i pėrgjithshėm USUEJ-sė, kurse lajmin e ka konfirmuar edhe kryetari nė dorėheqje. Jashari nuk donte tė japė sqarime pėr largimin e tij, por tha se motivet janė tė natyrės objektive dhe subjektive. "Jam larguar pėr tė njėjtat shkaqe pėr tė cilat u largua nėnkryetari Dauti", tha ai, duke shtuar se me sqarime mė tė hollėsishme do tė dalė nė opinion mė vonė, nėse do tė jetė e nevojshme.

Mė shumė...

Lajme : Politekniku: Nuk duam degė tė lira
Kyqur 15-03-2007 10:38:00 (1638 Lexime)

Politekniku: Nuk duam degė tė lira

TIRANĖ, 15 MARS- Pėrvojė negative, studentė shumė tė dobėt dhe kalueshmėri e papėrfillshme, nė degėt e hapura nė Universitetin Politeknik tė Tiranės. Pranimi i lirė vitin e shkuar, nė shumė prej degėve tė kėtij universiteti, sipas rektorit Pėrparim Hoxha, ka ndikuar nė rėnien e cilėsisė sė studentėve dhe kjo nuk duhet favorizuar mė tej. Nisur nga ky fakt, argumentuar edhe me pamundėsinė e pėrballimit tė flukseve pa kriter, rektori i ka kėrkuar zyrtarisht Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, qė pranimet e kėtij viti tė jenė vetėm me kuota tė pėrcaktuara. Ndėrkohė qė nė total, pas kėrkesės sė dekanateve, janė propozuar tė pranohen 1100 studentė tė rinj.

Mė shumė...

Lajme : Rektorėt: Seancė dėgjimore pėr ligjin e ri
Kyqur 14-03-2007 14:05:11 (1570 Lexime)

Rektorėt: Seancė dėgjimore pėr ligjin e ri

TIRANĖ, 14 MARS- Sipas rektorit Rrokaj, duhet saktėsuar neni pėr shkarkimin e rektorėve: Nuk sqarohet ēfarė janė shkeljet fragrante

Konferenca e Rektorėve do tė kėrkojė seancė dėgjimore nė Komisionin e Medias, pėr Ligjin e Ri tė Arsimit. Sipas kryetarit tė konferencės, kjo do tė bėhet fill pas njohjes sė trupės akademike, me ligjin e ri tė miratuar.

"Ende nuk na ka ardhur zyrtarisht ligji i ri, nė mėnyrė qė tė bėjmė ballafaqimet me ato qė vetė fakultetet kanė kėshilluar e sugjeruar tė pėrmirėsohen dhe variantit qė ėshtė miratuar",- thotė Rrokaj. Por, duke qenė pjesė e Kėshillit tė Lartė tė Arsimit dhe Shkencės, Rrokaj pranon ndryshimet pozitive tė bėra nė ligj, qė nga respektimi i hierarkisė, rritja e autonomisė dhe pėrshtatja me Bolonjėn. Ka vetėm njė rezervė, pėr tė cilėn pranon se ka marrė reagim pozitiv pėr t'u riparė.

Mė shumė...

« 1 ... 100 101 102 (103) 104 105 106 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio